Skąd Instagram zna moich znajomych i kogo sugerować?

Wraz z szybkim rozwojem mediów społecznościowych i internetu, prywatność może wydawać się słabnącym pojęciem w dzisiejszym świecie. Ludzie dzielą się prawie wszystkim w mediach społecznościowych, od niedawnych wakacji po to, co jedli rano na śniadanie, coraz bardziej przyzwyczailiśmy się do tego, że wszyscy wiedzą o wszystkim, co robimy.

Skąd Instagram zna moich znajomych i kogo sugerować?

Nawet aplikacje, których używamy, wydają się wiedzieć za dużo – na przykład Instagram może próbować sugerować, abyś śledził kogoś, kogo nigdy nie spotkałeś przed pójściem do klubu ostatniej nocy. Media społecznościowe wiedzą o nas wszystko, co można o nas wiedzieć, a Instagram nie jest wyjątkiem, z niesamowicie dokładnymi sugestiami osób, które możesz znać – niektóre z nich są dziwnie trafne i trafne.

Ale jak dokładnie działają te sugestie? Dzięki tym sugestiom aplikacje mediów społecznościowych stają się coraz lepsze z każdym rokiem, a nawet są w stanie wykryć i sugerować osoby, które nie są z Tobą powiązane w żadnych innych mediach społecznościowych. Chociaż Twój wewnętrzny krąg aktywnych znajomych jest łatwiejszy do wykrycia, ponieważ Twoje media społecznościowe i udostępnianie często ich angażują, staje się trudniejsze, gdy dociera do krawędzi Twoich kręgów społecznościowych.

Jak pojawiają się sugerowani przyjaciele?

Nie musisz się martwić – media społecznościowe nie prześladują Cię, gdziekolwiek jesteś… a może tak? W ostatnich latach pojawiły się pogłoski, że Facebook i inne aplikacje śledzą lokalizacje użytkowników w korelacji z innymi i wykorzystują je do sugerowania potencjalnych znajomych – ale na potrzeby tego artykułu założymy, że programiści są coraz lepsi w tworzeniu algorytmy. Algorytmy, które pracują nad dostarczaniem świeżych i trafnych sugestii znajomych, biorą pod uwagę wiele czynników, w tym:

 1. Połączone konta mediów społecznościowych – Ponieważ Facebook jest właścicielem Instagrama, nie jest zaskoczeniem, że te dwie aplikacje społecznościowe są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli zaprzyjaźnisz się z kimś na Facebooku, często pojawi się on wkrótce potem jako sugestia na Instagramie. Podobnie, jeśli obserwujesz kogoś na Instagramie, często pojawia się on w sugestiach znajomych na Facebooku.
 2. Kontakty telefoniczne – Instagram użyje również kontaktów z Twojego telefonu, aby zasugerować Ci znajomych. Kiedy połączysz swoje kontakty z kontem na Instagramie, Twoje kontakty, które połączyły się z Instagramem, zasugerują je jako potencjalne osoby do obserwowania. Nawet jeśli nie masz tego użytkownika w swoich kontaktach, mogą mieć Cię w swoich.
 3. Historia wyszukiwania – Jeśli ostatnio szukałeś kogoś na Instagramie i spędziłeś czas na oglądaniu jego profilu bez obserwowania go, pojawi się później jako sugestia. Algorytm bierze również pod uwagę czas spędzony na ich profilu, połączone zdjęcia i inne czynniki.
 4. Użyj hashtagu – Jeśli używasz w swoich postach wielu takich samych hashtagów, jak ktoś inny, a te hashtagi są wystarczająco niszowe, prawdopodobnie pojawią się na liście sugerowanych znajomych.
 5. Wspólni przyjaciele – Instagram często sugeruje obserwowanie osób, z którymi masz wielu wspólnych znajomych. Im więcej wspólnych znajomych masz z daną osobą, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawi się ona na Twojej liście sugerowanych znajomych.

Niektóre algorytmy komputerowe stały się tak dobre, że wydaje się, że program Cię prześladuje. Jeśli chodzi o media społecznościowe jako branżę żądną zysku, chętniej śledziliby informacje w celach marketingowych niż pomocną funkcję, taką jak sugestie znajomych.

Jak uzyskać dostęp do sugestii znajomych

Ale jak mogę zobaczyć moich sugerowanych znajomych? Cóż, istnieją dwa proste sposoby sprawdzenia najnowszych rekomendacji na Instagramie:

Znajdź „Sugerowane dla Ciebie” w swoim kanale:

 1. Zaloguj się do aplikacji mobilnej Instagram, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.
 2. Na swoim kanale na stronie głównej, zaraz po pierwszym lub drugim poście, zobaczysz Sugerowane dla Ciebie, wyselekcjonowaną listę sugerowanych użytkowników na Instagramie.
 3. Możesz przesunąć palcem w lewo, aby znaleźć więcej, lub po prostu wybrać opcję „Zobacz wszystko”, która powinna znajdować się w prawym górnym rogu pola Sugerowane dla Ciebie.

Instagram Sugerowany dla Ciebie

Użyj opcji „Odkryj osoby” w swoim profilu:

 1. Zaloguj się do aplikacji mobilnej Instagram, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.
 2. Przejdź do strony swojego profilu w prawym dolnym rogu aplikacji.
 3. Stuknij w menu hamburgerów w prawym górnym rogu, a następnie wybierz „Odkryj ludzi” z listy opcji.

Opcje na Instagramie

Znajdź ludzi

Jeśli zastosujesz jedną z opisanych powyżej metod, powinieneś zobaczyć listę użytkowników, których obserwowanie Instagram sugeruje. Nowe sugestie będą pojawiać się od czasu do czasu, ponieważ Instagram ulepsza swój algorytm i zbiera więcej kręgów społecznościowych. Na górze strony Odkryj ludzi będziesz mieć możliwość połączenia swojego konta na Instagramie z innymi kontami w mediach społecznościowych lub kontaktami telefonicznymi, aby Instagram dostarczał Ci lepszych i bardziej trafnych sugestii, kogo obserwować.

Sugerowane na Instagramie

Aby zobaczyć, który z kontaktów z Facebooka lub telefonu znajduje się na Instagramie bez konieczności czekania na zasugerowanie, możesz przejść do zakładki Kontakty na stronie Odkryj osoby.

Na tej stronie zobaczysz całkowitą liczbę swoich kontaktów na Instagramie, a także ich listę, z opcją nawet śledzenia ich wszystkich naraz. Jeśli już poprosiłeś o ich obserwowanie lub już je obserwujesz, obok ich nazw zobaczysz „Proszone” lub „Obserwowane”.

Kontakty na Instagramie

Jak wyłączyć sugestie znajomych

Jeśli nie lubisz tej funkcji, nie martw się, istnieje prosty sposób na pozbycie się jej. Odwiedź przeglądarkę internetową (to nie jest opcja w aplikacji) i zrób to:

 1. Przejdź do swojego profilu w prawym dolnym rogu.
 2. Stuknij w Edytuj profil w górnej części ekranu.
 3. Na dole znajdziesz opcję „Sugestie podobnych kont”. Wystarczy dotknąć, aby wyłączyć tę funkcję.

Co Instagram wie o Tobie?

Ponieważ w mediach społecznościowych pojawia się tak wiele pytań dotyczących sugestii znajomych, ważne jest, aby zrozumieć, jakie informacje gromadzi firma, gdy zgadzasz się z jej Warunkami korzystania z usługi. W Polityce prywatności Instagrama możemy dowiedzieć się kilku rzeczy o tym, co ta witryna faktycznie śledzi, a tym samym lepiej zrozumieć sugestie znajomych.

Istnieje wiele domysłów, w jaki sposób Instagram sugeruje znajomych, których nie ma nawet w kontaktach ludzi. Ludzie, z którymi nie dogadujesz się i nie rozmawiałeś od bardzo dawna. Tak więc normalne jest znużenie się tym, jakie informacje zbiera Instagram.

Prawdopodobnie już wiesz, że Instagram zbiera Twoje imię i nazwisko, adres e-mail, a nawet kontakty, ponieważ prosi o te rzeczy, gdy inicjujesz usługę. Ale Instagram zbiera również informacje od powiązanych firm (takich jak Facebook), aby poprawić wrażenia użytkownika, a także zbiera informacje o Twoich znajomych i ich działaniach. To może wyjaśniać, dlaczego widzisz niewiarygodnie dziwne sugestie, które robisz. Na przykład; jeśli Twój znajomy na Facebooku oznaczy, polubi lub skomentuje czyjś post na Facebooku, to komentuje Twój post na Instagramie, Instagram może zasugerować tę osobę jako znajomego.

Firma zbiera również informacje o urządzeniu, z którego korzystasz. Tak więc, jeśli masz dwa całkowicie oddzielne konta na Instagramie, firma może zobaczyć znajomych na jednym koncie i zasugerować to na innym. To może wyjaśniać, dlaczego masz niesamowicie trafne sugestie dotyczące zupełnie niepowiązanego konta.

Sprawdź Politykę prywatności Instagrama, aby uzyskać więcej informacji o tym, jakie dane firma faktycznie zbiera na Twój temat, aby dowiedzieć się więcej.

Pytanie dotyczące prywatności

Czy Instagram nas prześladuje i z kim się spotykamy, czy po prostu starają się ułatwić nam życie? Czasami wydaje się zbyt przypadkowe, aby nie zakładać, że Instagram w rzeczywistości używa Twojej lokalizacji lub innej metody sugerowania znajomych. Na przykład, jeśli pójdziesz na gotowanie i spotkasz znajomego znajomego, prawdopodobnie pojawi się on w sugerowanych znajomych w ciągu kilku dni.

Tak czy inaczej, sugestie są przyjemną, wygodną funkcją Instagrama, która pozwala nam sprawdzać nowe osoby do obserwowania. Mogą nawet pomóc Ci poszerzyć kręgi społecznościowe, jeśli to jest Twój cel! Jeśli nie chcesz, aby Instagram pokazywał Ci te sugestie lub jeśli nie chcesz pojawiać się w sugerowanych znajomych innych ludzi, możesz nawet po prostu wyłączyć tę funkcję.

Podziel się swoją opinią na ten temat w komentarzach poniżej.