Co to jest plik JAR i jak go otworzyć?

Zwykle otwarcie słoika jest kwestią brutalnej siły lub stukania krawędzią pokrywki o blat kuchenny. W przypadku plików JAR jest to trochę bardziej skomplikowane.

Co to jest plik JAR i jak go otworzyć?

Czym jest plik JAR i jak go otworzyć? Postępuj zgodnie z tym artykułem, aby dowiedzieć się więcej.

Co to jest plik JAR?

Plik .jar to plik pakietu Java. Jest podobny do pliku ZIP w systemie Windows, w którym zbiór plików i zasobów jest gromadzony w jednym pliku w celu łatwego transportu lub instalacji. Pakiet jest zwykle samowystarczalny i zawiera wszystko, co jest potrzebne, aby opakowanie spełniało swoje przeznaczenie.

Java jest zupełnie inna niż JavaScript i tak naprawdę łączy je tylko nazwa. Java to język programowania, podczas gdy JavaScript to przede wszystkim język programowania internetowego, który pojawił się w tym samym czasie i współdziała z HTML i CSS. To nie to samo, ten artykuł dotyczy tylko Javy, a nie JavaScriptu.

Java to język programowania wymyślony przez Oracle w latach 90., który istnieje od ponad 20 lat. Składa się z dwóch części: środowiska wykonawczego, które działa jak plik wykonywalny na komputerze, oraz wtyczki działającej w przeglądarce w celu wykonywania działań.

Aby uruchamiać pliki Java na komputerze, musisz zainstalować środowisko Java Runtime Environment (JRE), aby móc otwierać i uruchamiać pliki .jar. Środowiska wykonawcze Java to małe pakiety napisane w języku Java, które często współpracują z przeglądarką lub aplikacją w celu wykonania zadania, takiego jak odtwarzanie wideo.

Czy Java jest niebezpieczna?

Java nie ma zbyt dobrej reputacji, ponieważ uważa się, że jest pełna luk w zabezpieczeniach, to tylko połowa prawdy. Środowisko wykonawcze Java jest w porządku i nie ma żadnych znaczących luk w zabezpieczeniach. Z drugiej strony wtyczka Java ma problemy. Według większości ekspertów ds. bezpieczeństwa, wtyczka Java do przeglądarki powinna być używana tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Java obsługuje telefony, komputery, urządzenia IoT, gry, aplikacje korporacyjne i wiele innych rzeczy. Zdziwiłbyś się, jak szeroko rozpowszechniona jest Java i dlatego wydaje się tak niepewna. Im bardziej płodny jest system operacyjny, aplikacja lub język programowania, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie on celem potencjalnych exploitów i luk w zabezpieczeniach, wystarczy zapytać Androida, Microsoft i Facebooka.

Jeśli chcesz zająć się programowaniem lub chcesz korzystać z aplikacji Java na swoim komputerze, zazwyczaj są one bezpieczne. Jak każdy program, zależy to całkowicie od umiejętności programisty. Sama Java jako język programowania nie jest niebezpieczna. Za niebezpieczną uważa się tylko wersję Java wtyczki do przeglądarki.

Na szczęście nie używamy wtyczki Java do otwierania plików .jar. Korzystamy ze środowiska Java Runtime Environment.

Jak otworzyć plik JAR

Aby otworzyć i używać pliku .jar, musisz mieć zainstalowane na komputerze środowisko Java Runtime Environment.

 1. Pobierz i zainstaluj JRE bezpośrednio z Javy tutaj. Przycisk pobierania strony głównej Java
 2. Wybierz plik .jar i wybierz Otwórz lub kliknij go dwukrotnie.

To, co dzieje się dalej, zależy od tego, jak utworzono plik .jar. Jeśli jest to plik wykonywalny, program będzie działał jak plik Windows.exe. Niezależnie od tego, do czego plik został zaprojektowany, stanie się to po otwarciu lub dwukrotnym kliknięciu. Jeśli plik .jar jest biblioteką, będziesz mógł go otworzyć i przeglądać jego zawartość.

Możesz sprawdzić, czy wybrane narzędzie do kompresji może również wyodrębnić plik .jar, jeśli nie chcesz instalować JRE. Działa to tylko wtedy, gdy plik .jar jest plikiem biblioteki, którego nie poznasz, dopóki nie spróbujesz.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy plik .jar i wybierz Otwierać z. Rozszerzone menu Windows
 2. Następnie wybierz narzędzie do kompresji, WinZip, 7-zip, WinRAR lub cokolwiek innego.
 3. Zezwól na wyodrębnienie pliku i przeglądaj zawartość.

Jeśli używasz systemu Windows 10, możesz wybrać sposób otwierania plików .jar.

 1. Kliknij przycisk Start systemu Windows i wybierz Ustawienia. Menu Start systemu Windows
 2. Teraz wybierz Aplikacje. Menu ustawień systemu Windows
 3. Następnie kliknij Aplikacje domyślne. Aplikacje domyślne 2
 4. Następnie przewiń w dół i wybierz Wybierz domyślne aplikacje według typu pliku. Aplikacje domyślne
 5. Przewiń w dół do .jar i zaznacz pole po prawej stronie.
 6. Na koniec wybierz platformę Java lub wybrane narzędzie do kompresji.

Od tej chwili za każdym razem, gdy klikniesz dwukrotnie plik .jar, powinien on zostać otwarty przy użyciu wybranego programu. Pamiętaj, że pliki .jar występują w dwóch typach: wykonywalnych i bibliotekach. Jeśli wybierzesz narzędzie do kompresji, takie jak WinZip, jako domyślną aplikację, a plik .jar jest plikiem wykonywalnym, nie zostanie ono uruchomione, ale otworzy się. To może nie być zachowanie, którego chcesz.

Możesz także otwierać pliki .jar za pomocą PowerShell.

 1. Otwórz folder zawierający plik .jar.
 2. Następnie przytrzymaj Zmiana i kliknij prawym przyciskiem myszy w pustym miejscu w tym folderze.
 3. Teraz wybierz Otwórz tutaj PowerShell Windows.
 4. Rodzaj 'java -jar [nazwa pliku].jar’, bez cudzysłowów i hit Wchodzić. Tam, gdzie widzisz [nazwa pliku], zmień to na rzeczywistą nazwę pliku. Okno PowerShell

Jeśli masz zainstalowane środowisko JRE, polecenie otworzy plik .jar zgodnie z oczekiwaniami.

Otwieranie i używanie plików Jar

Korzystanie z plików .jar wcale nie jest skomplikowane. Podobnie jak w przypadku większości rzeczy na komputerze, do ich uruchomienia potrzebujesz tylko aplikacji lub polecenia do zapisu. To są podstawy plików JAR i sposobu ich otwierania.

Mam nadzieję, że to pomoże! Zapraszam do dzielenia się wszelkimi przemyśleniami lub komentarzami poniżej.