Jak dodać nowe czcionki do Microsoft Word

Przy tak wielu czcionkach dołączonych do programu Microsoft Word prawdopodobnie znajdziesz odpowiednią na każdą okazję. Ale nawet tak wiele czcionek może czasami nie wystarczyć. Być może szukasz czcionki, która sprawi, że Twój tekst będzie nieco inny niż reszta, ale nie za bardzo? Innym razem możesz użyć czcionki, która nie przypomina żadnej innej, aby uzyskać efekt „wow”, którego szukasz.

Tak czy inaczej, po znalezieniu i pobraniu czcionki, której chcesz użyć w dokumencie, musisz najpierw dodać ją do programu Word. Chociaż może to brzmieć dość prosto, zdarzają się sytuacje, w których staje się to dość złożonym zadaniem.

Jak dodać nowe czcionki do programu Microsoft Word na komputerze Mac

Ponieważ Microsoft Word korzysta z biblioteki czcionek w systemie operacyjnym Mac OS X, musisz najpierw dodać je do biblioteki. Do zarządzania czcionkami na komputerze Mac najlepiej jest użyć natywnej aplikacji Album z czcionkami.

 1. Otwórz Findera na Macu.

 2. Przejdź do lokalizacji, w której znajduje się nowy plik czcionki. Jeśli jest w archiwum ZIP, musisz go najpierw rozpakować.

 3. Kliknij dwukrotnie plik czcionki, który chcesz zainstalować.

 4. Otworzy się okno podglądu czcionki. Kliknij przycisk "Zainstaluj czcionkę" u dołu okna.

 5. To zainstaluje czcionkę i otworzy książkę czcionek. Sprawdź, czy poprawnie zainstalowałeś czcionkę.

 6. Uruchom ponownie komputer, aby zmiany zaczęły obowiązywać.

I to wszystko, twoja nowa czcionka znajduje się w bibliotece czcionek Maca i jest dostępna dla dowolnej aplikacji obsługującej czcionki, w tym Microsoft Word.

Pamiętaj, że jeśli korzystasz z pakietu Microsoft Office 2011 dla komputerów Mac, musisz ręcznie dodać nową czcionkę do kolekcji czcionek zgodnych z pakietem Office. Po zainstalowaniu nowej czcionki i otwarciu książki z czcionkami przeciągnij i upuść czcionkę do kolekcji "Kompatybilny z pakietem Windows Office". Możesz go znaleźć w lewym menu Książki z czcionkami, w sekcji „Kolekcja”.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę. Jeśli użyjesz określonej czcionki, która nie jest domyślnie dostępna w programie Microsoft Word, tylko Ty będziesz mógł ją zobaczyć. Jeśli udostępnisz dokument osobie, która nie ma tej konkretnej czcionki na swoim urządzeniu, tekst pojawi się w domyślnej czcionce Word.

Aby obejść ten problem, musisz osadzić tę czcionkę w dokumencie Word. Niestety, wersja programu Microsoft Word dla systemu Mac OS nie obsługuje tej funkcji. Jedynym sposobem, aby to zrobić, jest otwarcie dokumentu Word na komputerze z systemem Windows i osadzenie czcionki. Oczywiście oznacza to, że musisz zainstalować czcionkę na komputerze z systemem Windows

Jeśli nie potrzebujesz nikogo innego do edycji pliku Word, możesz wyeksportować go do pliku PDF. Spowoduje to automatyczne zapisanie pliku z tą konkretną czcionką do wyświetlenia na wszystkich innych urządzeniach.

Jak dodać nowe czcionki do programu Microsoft Word na komputerze?

Podobnie jak w przypadku Maca, musisz również zainstalować czcionkę, zanim będziesz mógł z niej korzystać. Będzie dostępny dla wszystkich innych aplikacji na Twoim komputerze, które współpracują z czcionkami. Aby to zrobić, wykonaj poniższe czynności.

 1. Otwórz Eksplorator plików na swoim komputerze i przejdź do lokalizacji nowej czcionki. Jeśli jest w pliku ZIP, musisz go najpierw rozpakować.

 2. Teraz kliknij logo „Windows” w lewym dolnym rogu ekranu. Jeśli używasz starszej wersji systemu Windows, kliknij przycisk "Start" w tej samej lokalizacji.

 3. Kliknij ikonę "Ustawienia" tuż nad przyciskiem "Windows".

 4. Na pasku wyszukiwania wpisz "czcionki" i kliknij opcję "Ustawienia czcionek", która pojawi się na liście wyników.

 5. Teraz przesuń zarówno okno lokalizacji czcionki, jak i okno "Czcionki", aby znajdowały się obok siebie.

 6. Przeciągnij i upuść plik czcionki do sekcji "Dodaj czcionki" w oknie "Czcionki". Najlepiej upuścić go w obszarze prostokąta z napisem „Przeciągnij i upuść, aby zainstalować”.

 7. Ta akcja automatycznie zainstaluje nową czcionkę i to wszystko.

Chociaż czcionka powinna być teraz dostępna, najlepiej w tym momencie ponownie uruchomić komputer. To znaczy, jeśli chcesz się upewnić, że wszystkie odpowiednie aplikacje będą mogły to zobaczyć.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz znaleźć nowej czcionki w programie Word, możesz spróbować zainstalować ją w ten sposób.

 1. Otwórz lokalizację nowej czcionki w Eksploratorze plików.

 2. Kliknij dwukrotnie plik .ttf lub .otf, w zależności od tego, który jest dostępny.

 3. Spowoduje to otwarcie okna podglądu czcionki. Kliknij przycisk „Zainstaluj” w lewym górnym rogu ekranu.

 4. W zależności od ustawień prywatności i zabezpieczeń na komputerze może być konieczne potwierdzenie czynności instalacyjnej.

Jeśli chcesz udostępnić dokument Word, który używa nowej czcionki, musisz najpierw osadzić go w dokumencie. W ten sposób inni będą mogli zobaczyć czcionkę, jeśli otworzą dokument. Aby to zrobić, wykonaj poniższe czynności.

 1. Otwórz odpowiedni dokument programu Word.

 2. Kliknij kartę "Plik" u góry okna.

 3. Kliknij „Opcje” na samym dole.

 4. Pojawi się menu „Opcje słów”. Kliknij „Zapisz” po lewej stronie.

 5. W głównej części ekranu przewiń w dół do sekcji „Zachowaj wierność podczas udostępniania tego dokumentu:”.

 6. Zaznacz pole wyboru obok „Osadź czcionki w pliku”.

 7. Następnie możesz również zaznaczyć pole obok „Osadź tylko znaki użyte w dokumencie”. Pomoże to zmniejszyć ogólny rozmiar pliku dokumentu.

 8. Pozostaw zaznaczoną opcję „Nie osadzaj typowych czcionek systemowych”, aby jeszcze bardziej zmniejszyć rozmiar pliku. Jest to ważny krok, ponieważ program Word osadza wszystkie inne czcionki systemowe, nawet jeśli nie są używane.

 9. Kliknij „OK”, aby potwierdzić zmiany i to wszystko. Umieściłeś nową czcionkę w dokumencie Word.

Jak dodać nowe czcionki do Microsoft Word na iPhonie

Jeśli chcesz dodać czcionki do swojego iPhone'a, musisz to zrobić za pomocą aplikacji innej firmy. Jedną z takich aplikacji jest AnyFont i jest ona dostępna w sklepie Apple App Store. Zainstaluj aplikację i możesz zacząć.

Pierwszym krokiem jest skopiowanie nowej czcionki do magazynu online iCloud. Gdy to zrobisz, wykonaj następujące czynności.

 1. Otwórz iCloud i przejdź do lokalizacji czcionki.
 2. Stuknij plik czcionki.
 3. Dotknij menu opcji w prawym górnym rogu ekranu.
 4. Dotknij „Eksportuj”.
 5. Dotknij "Otwórz w".
 6. Stuknij opcję „Importuj za pomocą AnyFont”.
 7. Po otwarciu aplikacji AnyFont stuknij plik czcionki, którego chcesz użyć.
 8. Stuknij ikonę „Aa”.
 9. Jeśli instalacja czcionki nie rozpocznie się automatycznie, pojawi się kolejny ekran. Dotknij "Zainstaluj".
 10. Po zainstalowaniu uruchom ponownie program Microsoft Word i możesz używać nowej czcionki.

Jak dodać nowe czcionki do Microsoft Word na iPadzie

Podobnie jak w przypadku iPhone'a, instalowanie nowych czcionek w programie Microsoft Word na iPadzie wymaga aplikacji innej firmy. Sprawdź powyższą sekcję, aby przeczytać krok po kroku proces, który może Ci w tym pomóc.

Jak dodać nowe czcionki do Microsoft Word na urządzeniu z Androidem?

W przeciwieństwie do iOS, dodawanie nowych czcionek do MS Word na Androidzie nie jest niestety takie proste. Głównym powodem jest to, że nie ma żadnych aplikacji innych firm, które pozwalają to zrobić.

Na szczęście dla użytkowników Samsunga istnieje aplikacja iFont autorstwa diyun. Umożliwia instalację różnych czcionek na urządzeniu i jest dostępny w Google Play. Jeśli nie masz urządzenia Samsung, jedynym sposobem korzystania z aplikacji iFont jest zrootowanie smartfona lub tabletu.

Jeśli nie masz ochoty na rootowanie Androida ze względów bezpieczeństwa, możesz spróbować użyć programu uruchamiającego ekran główny GO Launcher EX. Chociaż nie jest to świetna opcja, jeśli nie lubisz programów uruchamiających innych firm, ten pozwoli ci dodać dowolną czcionkę.

 1. Zainstaluj GO Launcher EX z Google Play na swoim urządzeniu z Androidem.

 2. Po zakończeniu uruchom ponownie urządzenie.

 3. Gdy urządzenie jest uruchomione i działa, cały interfejs urządzenia będzie teraz GO Launcher EX.

Aby użyć dowolnej czcionki, możesz dodać ją do dedykowanego folderu czcionek w GO Launcher EX. Po prostu przejrzyj Local Storage/Go Launcher EX/Fonts i skopiuj dowolne czcionki do tej lokalizacji. Możesz to zrobić z komputera lub pobierając czcionki za pomocą urządzenia z systemem Android.

Pamiętaj, że niektóre komputery nie będą mogły zobaczyć folderu nadrzędnego GO Launcher EX. Jeśli tak, utwórz nowy folder na swoim urządzeniu, na przykład „Czcionki” i skopiuj tam pliki. Po wykonaniu tej czynności możesz po prostu użyć przeglądarki plików na swoim Androidzie, aby skopiować pliki do folderu GO Launcher EX/Fonts.

Po umieszczeniu czcionek w odpowiednim folderze wykonaj poniższe czynności, aby upewnić się, że GO Launcher EX skanuje je poprawnie.

 1. Na ekranie głównym dotknij i przytrzymaj puste miejsce.

 2. Dotknij „Preferencje”.

 3. Dotknij „Czcionka”.

 4. Dotknij „Skanuj czcionkę” i poczekaj na zakończenie skanowania.

 5. Teraz pojawi się lista dostępnych czcionek. Stuknij czcionkę, której chcesz użyć, aby zakończyć akcję.

To skutecznie dodaje nową czcionkę do systemu, umożliwiając również korzystanie z niej w programie Microsoft Word.

Dodatkowe często zadawane pytania

Czy możesz polecić jakieś dobre bezpłatne zasoby czcionek?

Tak, jest ich sporo. Poniżej znajdziesz sześć stron internetowych oferujących darmowe czcionki. Oczywiście jest wiele innych, więc możesz je wyszukać online.u003cbru003e • u003ca href=u0022//fonts.google.com/u0022 target=u0022_blanku0022 rel=u0022noreferrer noopeneru0022 aria-label=u0022//fonts.google.com / (otwiera się w nowej karcie)u0022u003e//fonts.google.com/u003c/au003eu003cbru003e • u003ca href=u0022//www.myfonts.com/search//free/u0022 target=u0022_blanku0022 rel=u0022noreferrer noopeneru0022 aria-label= u0022//www.myfonts.com/search//free/ (otwiera się w nowej karcie)u0022u003e//www.myfonts.com/search//free/u003c/au003eu003cbru003e • u003ca href=u0022//freedesignresources.net/category /free-fonts/u0022 target=u0022_blanku0022 rel=u0022noreferrer noopeneru0022 aria-label=u0022//freedesignresources.net/category/free-fonts/ (otwiera się w nowej karcie)u0022u003e//freedesignresources.net/category/free-fonts/ u003c/au003eu003cbru003e • u003ca href=u0022//www.fontsquirrel.com/u0022 target=u0022_blanku0022 rel=u0022noreferrer noopeneru0022 aria-label=u0022//www.fontsquirrel.com/ (otwiera się w nowym tab)u0022u003e//www.fontsquirrel.com/u003c/au003eu003cbru003e • u003ca href=u0022//open-foundry.com/fontsu0022 target=u0022_blanku0022 rel=u0022noreferrer noopeneru0022 aria-label=u0022//open-foundry.com/fonts ( otwiera się w nowej karcie)u0022u003e//open-foundry.com/fontsu003c/au003eu003cbru003e • u003ca href=u0022//www.theleagueofmoveabletype.com/u0022 target=u0022_blanku0022 rel=u0022noreferrer noopeneru0022 aria-label=u0022//wwweable.le com/ (otwiera się w nowej karcie)u0022u003e//www.theleagueofmoveabletype.com/u003c/au003e

Niestandardowe czcionki dla Twojego słowa

Mamy nadzieję, że teraz wiesz, jak dodawać czcionki do programu Microsoft Word na dowolnym urządzeniu. Niezależnie od tego, czy jest to komputer Mac, komputer z systemem Windows, urządzenie z systemem Android czy iOS, dodawanie czcionek pomoże Ci dostosować dokumenty i inny tekst. Chociaż dodawanie czcionek do Androida jest nieco trudniejsze, istnieje kilka rozwiązań, które będą działać bez rootowania urządzenia.

Czy udało Ci się dodać czcionki do Microsoft Word? Na jakiej platformie go używasz? Podziel się swoimi doświadczeniami w sekcji komentarzy poniżej.