Jak zezwolić Chrome na dostęp do aparatu

Różne aplikacje będą musiały używać kamery i/lub mikrofonu do wykonywania określonych czynności. Prawdopodobnie w przeszłości zostałeś poproszony o zezwolenie na ten dostęp. Chrome nie jest tu wyjątkiem. Niektóre witryny i strony internetowe będą wymagały używania mikrofonu i aparatu podczas korzystania z Chrome.

Jak zezwolić Chrome na dostęp do aparatu

Zezwolenie Chrome na dostęp do aparatu jest proste i stosunkowo proste. Mimo to nikt nie może cię winić, jeśli doświadczasz trudności. Mając to na uwadze, oto jak zezwolić Chrome na dostęp do aparatu.

Jak zezwolić na dostęp do kamery Chrome na komputerze PC lub Mac

Niezależnie od tego, czy jesteś użytkownikiem macOS, czy Windows, zezwalanie Chrome na dostęp do aparatu odbywa się w ten sam sposób – za pośrednictwem aplikacji Chrome. Aplikacje Chrome na komputery PC i Mac miały pewne różnice, ale teraz są absolutnie identyczne. Oto jak zezwolić na dostęp do kamery/mikrofonu na komputerze PC lub Mac.

Najłatwiej to zrobić, po prostu potwierdzając, gdy zostaniesz o to poproszony. Otwórz Chrome i przejdź do strony internetowej, która wymaga dostępu do mikrofonu lub kamery. W momencie pojawienia się monitu wybierz Zezwól dla mikrofonu i kamery.

Witryny, na których zezwolono na używanie kamery/mikrofonu, mogą nagrywać, gdy jesteś na stronie. Jednak w momencie, gdy zmienisz zakładki lub zaczniesz korzystać z innej aplikacji, strona przestanie się nagrywać. Witryny, które zostały przez Ciebie zablokowane, nie będą mogły nagrywać za pomocą Twojej kamery lub mikrofonu.

Jeśli zdarzy się, że zablokowałeś korzystanie z aparatu/mikrofonu na określonej stronie internetowej po wyświetleniu monitu, nie zostaniesz ponownie poproszony o zezwolenie/zablokowanie. Witryna automatycznie odmówi dostępu do mikrofonu lub kamery. Mimo to możesz zmienić te ustawienia.

Stuknij ikonę „Menu”

Otwórz przeglądarkę Chrome i przejdź do ikony z trzema kropkami.

Dotknij „Ustawienia”

W wyskakującym menu wybierz Ustawienia.

Dotknij „Ustawienia witryny”

W zakładce Ustawienia wybierz Ustawienia witryny.

Dotknij „Aparat”

Przejdź do aparatu lub mikrofonu na następnym ekranie. Tutaj możesz wyłączyć opcję Pytaj przed uzyskaniem dostępu. Jeśli jednak zależy Ci na swojej prywatności, będziesz chciał, aby ta funkcja była włączona.

Jeśli kiedykolwiek zablokowałeś stronie internetowej dostęp do mikrofonu lub kamery, powinny one znajdować się na liście zablokowanych. Aby usunąć je z tej listy, wybierz ikonę kosza na śmieci po prawej stronie wpisu. Teraz, gdy ponownie odwiedzisz daną witrynę, zostaniesz poproszony o zezwolenie na korzystanie z mikrofonu/kamery. Tym razem kliknij Zezwól.

Możesz też kliknąć witrynę pod listą zablokowanych. Następnie przejdź do Camera/Microphone na liście Permissions. Wybierz Zezwól zamiast Blokuj, a witryna uzyska dostęp do kamery lub mikrofonu.

Jak zezwolić na dostęp do kamery Chrome na urządzeniu z systemem iOS

Podobnie jak na komputerach, gdy wejdziesz na stronę internetową, która wymaga dostępu do aparatu/mikrofonu, zostaniesz poproszony o zezwolenie lub zablokowanie dostępu. Tak samo, jak na urządzeniu PC/Mac, jeśli zablokujesz dostęp do kamery/mikrofonu, nie zostaniesz poproszony o zrobienie tego automatycznie.

Jeśli chcesz zezwolić Chrome na dostęp do aparatu lub mikrofonu:

Przejdź do Prywatności znajdującej się w aplikacji Ustawienia.

Dotknij „Aparat”

Znajdź i wybierz z listy Aparat. Jeśli kiedykolwiek zablokowałeś dostęp kamery do Chrome, na liście znajdziesz wpis Chrome.

Włącz ustawienie Chrome

Przestaw przełącznik, aby umożliwić Chrome dostęp do aparatu. To samo dotyczy mikrofonu.

Jak zezwolić na dostęp do kamery Chrome na urządzeniu z Androidem

Podobnie jak w przypadku urządzeń z systemem iOS, urządzenia z Androidem również wymagają uprawnień do aparatu/mikrofonu w przeglądarce Chrome. To bardzo proste. Gdy Chrome będzie musiał użyć kamery lub mikrofonu, pojawi się prośba o zezwolenie lub zablokowanie tego. Jeśli na to pozwolisz, jesteś dobry. Jeśli go zablokowałeś, nie zostaniesz poproszony o ponowne zezwolenie / zablokowanie. Uniemożliwi to korzystanie z kamery/mikrofonu na stronach, które wymagają dostępu.

Oczywiście jest sposób, aby to zmienić i jest to bardzo podobne do metody z iOS. Jednak lokalizacja tych ustawień może się różnić w zależności od urządzenia, jeśli chodzi o Androida. Oto przykład, który może być unikalny dla niektórych modeli. Jednak zasada jest bardzo podobna do każdego urządzenia z Androidem.

Przejdź do aplikacji Ustawienia.

Stuknij w ustawienia prywatności

Przejdź do opcji Ochrona prywatności lub podobnego ustawienia podrzędnego.

Wybierz Wszystkie uprawnienia.

Dotknij „Aparat”

Z następnej listy wybierz Aparat lub Mikrofon. Zobaczysz listę aplikacji, które mają dostęp, oraz listę aplikacji, do których odmówiono dostępu do aparatu/mikrofonu.

Dotknij „Chrom”

Wybierz Chrome z listy.

Dotknij „Zezwól”

Następnie, jeśli chcesz zezwolić Chrome na dostęp do kamery lub mikrofonu, zmień ustawienie na Zezwól.

Wróć, a zmiany zostaną zastosowane.

Jednak w modelach z Androidem, w przeciwieństwie do urządzeń z systemem iOS, możesz zezwolić lub zablokować dostęp do aparatu/mikrofonu do określonych witryn internetowych, podobnie jak na komputerach PC i Mac. Aby to zrobić:

Otwórz Ustawienia w Chrome

Uruchom aplikację Chrome i przejdź do ikony z trzema kropkami.

Dotknij „Ustawienia”

Dotknij go, a następnie wybierz Ustawienia.

Dotknij „Ustawienia witryny”

Przejdź do ustawień witryny.

Dotknij „Aparat”

Przejdź do kamery lub mikrofonu.

Włącz dostęp do aparatu

Dotknij, aby włączyć lub wyłączyć dostęp.

Jeśli na liście zablokowanych znajduje się witryna, dotknij witryny, przejdź do opcji Uzyskaj dostęp do aparatu/mikrofonu i wybierz Zezwalaj.

Alternatywnie użytkownicy Androida mogą dotknąć opcji „Aplikacje” w ustawieniach urządzenia i przejść bezpośrednio do Chrome, aby zezwolić na dostęp do kamery i mikrofonu.

Dodatkowe często zadawane pytania

Czy mikrofon zostanie aktywowany w tym samym czasie co kamera?

Cóż, to zależy od potrzeb witryny/strony. Jeśli odwiedzana strona wymaga tylko dostępu do aparatu, oznacza to, że Twoje urządzenie nie będzie korzystać z funkcji mikrofonu. Działa to również na odwrót. Jednak niektóre strony internetowe używają obu, w takim przypadku mikrofon zostanie aktywowany w tym samym czasie, co kamera. To oczywiście pod warunkiem, że wcześniej zezwoliłeś na dostęp do mikrofonu/kamery.

Jak mogę sprawdzić, czy moja kamera jest włączona?

Niektóre urządzenia mają zwykle diodę LED, która wskazuje, kiedy aparat jest włączony. Jednak większość urządzeń mobilnych nie ma tej funkcji. Niestety nie ma łatwego sposobu na sprawdzenie, czy Twój aparat jest włączony z takimi urządzeniami. Ponadto bardziej wyrafinowany cyberprzestępca i tak znajdzie sposób na wyłączenie wskaźnika LED. Skonsultowanie się ze specjalistą ds. bezpieczeństwa online byłoby tutaj najlepszym rozwiązaniem. Blokowanie dostępu do podejrzanych aplikacji/witryn to również doskonały pomysł.

Jak zablokować dostęp do kamery z powyższych urządzeń?

Jak wyjaśniono powyżej, blokowanie lub blokowanie dostępu do aplikacji i stron internetowych działa w podobny sposób, aby na nie zezwolić. Ustawienia bloków wydają się być bardzo zbliżone, pod względem logiki komputerowej, do dozwolonych ustawień. Wystarczy zapoznać się z powyższym samouczkiem, a zobaczysz, jak zablokować dostęp do kamery i mikrofonu na wyżej wymienionych urządzeniach.

Czy powinienem zaufać Chrome z dostępem do aparatu?

Pamiętaj, że chociaż Chrome jest zdecydowanie zaufaną, renomowaną aplikacją, nadal pozostaje przeglądarką internetową. Chrome spróbuje zablokować lub przynajmniej ostrzec Cię o podejrzanych witrynach, ale nadal jesteś sam. Jeśli jesteś użytkownikiem Chrome na iOS, być może najlepiej będzie całkowicie zablokować dostęp do kamery (i mikrofonu) w Chrome.

Jeśli jesteś użytkownikiem Androida lub uzyskujesz dostęp do Chrome z komputera, możesz wybrać, które witryny chcesz blokować, a które nie przeszkadzają ci przepuszczać.

Niezależnie od tego, jak powie każdy specjalista ds. bezpieczeństwa online, nie należy ufać nikomu w sieci.

Zezwalanie Chrome na dostęp do aparatu

Jak widać, zezwalanie na dostęp z aparatu do Chrome jest proste i proste, niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzystasz. Jeśli chodzi o uprawnienia aparatu/mikrofonu, masz te same opcje w systemach Windows, macOS i Android OS. Jednak jako użytkownik iOS możesz chcieć całkowicie ograniczyć dostęp, ponieważ nie ma możliwości zezwalania na niektóre witryny podczas blokowania innych.

Czy udało Ci się zezwolić Chrome na dostęp do aparatu/mikrofonu na swoim urządzeniu? Czy napotkałeś trudności? Jakieś zirytowane zwierzaki w tym dziale dotyczące Chrome? Daj nam znać, dołączając do dyskusji w sekcji komentarzy poniżej. Cała społeczność z przyjemnością zaangażuje się w rozmowę z Tobą.