Jak wsadowo zmieniać nazwy plików w systemie Windows 10?

Załóżmy, że musisz zmienić nazwy dwóch lub trzech plików w systemie Windows. Nie będziesz miał nic przeciwko kilkukrotnemu kliknięciu i wpisaniu podobnych lub identycznych informacji, prawda? Jeśli jednak musisz to zrobić dziesięć razy lub więcej lub masz kilka plików, których nazwy musisz zmienić, szybko stanie się to nużące.

Jak wsadowo zmieniać nazwy plików w systemie Windows 10?

Jeśli kiedykolwiek spotkałeś się z taką sytuacją, prawdopodobnie zastanawiałeś się, czy istnieje szybki sposób na zmianę nazw wielu plików w systemie Windows 10. Cóż, odpowiedź brzmi tak. W rzeczywistości jest na to wiele sposobów.

W tym przewodniku pokażemy, jak wsadowo zmieniać nazwy plików za pomocą wiersza polecenia i Eksploratora plików.

Korzystanie z wiersza polecenia

Wiersz polecenia to wyjątkowe narzędzie w systemie Windows, które umożliwia dostęp i uruchamianie, no cóż, prawie wszystkiego w systemie operacyjnym, a czasem nawet poza nim. Tak długo, jak znasz właściwe polecenia i to, co robisz. Niestety zdecydowana większość użytkowników systemu Windows 10 nie wie, jak efektywnie korzystać z wiersza polecenia i nikt nie może ich za to winić. Nie martw się, nie jesteśmy tutaj, aby nauczyć Cię korzystania z wiersza polecenia. Jesteśmy tutaj, aby pokazać, jak używać go do zbiorczej zmiany nazw plików.

Zmień nazwę pojedynczego pliku

Wszystko zaczyna się od jednego pliku. Aby lepiej zrozumieć zmianę nazwy wielu plików za pomocą wiersza polecenia, zacznijmy od zmiany nazwy jednego pliku.

 1. Aby uruchomić Wiersz Poleceń, otwórz menu Start i poszukaj aplikacji Wiersz Poleceń.7o. Możesz po prostu wpisać cmd lub wiersz polecenia, a wyniki wyszukiwania powinny wyświetlić aplikację.

 2. Alternatywnie możesz nacisnąć Win + R, wpisać cmd i nacisnąć Enter, aby uzyskać szybki dostęp. W każdym razie pojawi się czarne okno poleceń.

 3. Najpierw musisz przejść do lokalizacji pliku. Użyj następującej składni: „cd c:\ścieżka\do\pliku”.

 4. To doprowadziło teraz wiersz poleceń do danego folderu. Teraz wpisz dir, aby wyświetlić listę wszystkich plików w folderze i naciśnij Enter.

 5. Teraz, aby zmienić nazwę pliku, wpisz „ren „original-filename.extension” „pożądany-filename.extension”.

 6. Spowoduje to zmianę wyznaczonej nazwy pliku.

Zmień nazwę wielu plików

Teraz, gdy znasz już podstawową zasadę zmiany nazwy w wierszu polecenia, nadszedł czas, aby przejść do zmiany nazw wielu plików.

Teraz, ze względu na ten przykład, powiedzmy, że chcesz zmienić nazwy wszystkich plików .jpg w folderze reprezentującym Twoją letnią wycieczkę na wakacje. Jest to przydatne, ponieważ nazwy plików to najprawdopodobniej ciągi cyfr i liter. Oto jak zmienić nazwy wielu plików.

 1. Zacznij od przejścia do żądanego folderu zawierającego pliki, których nazwę chcesz zmienić.

 2. Następnie wpisz to polecenie ren *.jpg ???-summer-vacation. To polecenie pobierze wszystkie pliki .jpg w folderze docelowym i doda rozszerzenie „letnio-wakacje” na końcu ich nazw. Ten ??? oznaczają, że zostaną zachowane pierwsze trzy litery oryginalnego pliku. Jeśli na przykład oryginalna nazwa pliku to „Hiking.jpg”, nową nazwą będzie „hik-summer-vacation.jpg”.

Przytnij wiele nazw

Możesz skrócić nazwy plików i uprościć równanie. Oto jak przyciąć wiele nazw jednocześnie.

Na przykład możesz mieć pliki .jpg, które wymagają przycięcia z nazwami, które zostały już dostosowane. W katalogu docelowym możesz dodać „ren*.* ??????.*funkcja. Ta funkcja przycina oryginalne zdjęcia do liczby znaków określonej przez znaki zapytania.

Ten przykład zmieni plik o nazwie „mountain_trip.jpg” w „mounta.jpg”. Oczywiście, jeśli nazwa pliku ma sześć znaków lub mniej, pozostanie taka sama. Jest to przydatne, gdy krótkie nazwy plików są lepszą opcją niż długie.

Modyfikuj wiele nazw

Jeśli chcesz zmienić nazwę określonej części wielu nazw plików o podobnych nazwach, oto jak to zrobić.

Ponownie przejdź do danego katalogu za pomocą wiersza polecenia. Teraz, aby zmienić nazwy wielu plików, które zaczynają się od „wakacje_2019”, tak aby zaczynały się od „wakacji_19”, musisz użyć polecenia: „ren wakacje_2019*.* vacay_19*.*”.

Jest to przydatne polecenie do skracania nazw plików.

Zmień pliki z określonymi rozszerzeniami

Załóżmy, że w folderze znajdują się różne typy plików i chcesz zmienić nazwy tych z rozszerzeniem .jpg. Wiersz polecenia bardzo to ułatwia. Powiedzmy, że chcesz zmienić nazwy wszystkich plików o nazwie „wakacje_2019” na „wakacje_19”, ale tylko tych z rozszerzeniem .jpg.

 1. Zacznij od nawigowania do odpowiedniej ścieżki.

 2. Następnie wpisz „ren vacation_2019*.jpg vacay_19*.jpg”.

To polecenie zmieni nazwy wszystkich wspomnianych nazw plików, jak powyższa, ale zrobi to tylko dla plików .jpg.

Zmień rozszerzenia

Czasami możesz chcieć zmienić rozszerzenia plików dla wielu plików. Możesz to zrobić, korzystając z wyżej wymienionej funkcji, która umożliwia zmianę części nazw, ale jest tu łatwiejszy sposób na zrobienie tego.

W żądanym katalogu wpisz „ren *.jpg *.png”, aby na przykład zmienić wszystkie pliki .jpg na pliki .png. Możesz to zrobić dla wszystkich dostępnych rozszerzeń.

Grupowa zmiana nazw plików za pomocą Eksploratora plików

Eksplorator plików w systemie Windows 10 oferuje fajną funkcję, która umożliwia zmianę nazw wielu plików. To bardzo proste i przystępne. Załóżmy, że wiesz, jak zmienić nazwę pojedynczego pliku i natychmiast rozpocząć pracę z wieloma plikami.

Zmiana nazwy wielu plików jednocześnie

 1. Zacznij od przejścia do folderu, w którym chcesz zmienić nazwy wielu plików. Jeśli jesteś w tym folderze, masz pewność, że chcesz zmienić nazwy wszystkich plików, użyj polecenia Kliknij prawym przyciskiem myszy + Przeciągnij, aby je wszystkie zaznaczyć, lub po prostu użyj skrótu Ctrl + A, aby wszystkie zostały wybrane automatycznie. Alternatywnie, jeśli chcesz wybrać określone pliki, przytrzymaj klawisz Ctrl i kliknij pliki, które chcesz wybrać osobno. Jeśli na liście jest wiele plików, a bardzo niewielu z nich nie chcesz zmieniać nazwy, zaznacz je wszystkie, przytrzymaj klawisz Ctrl i kliknij pliki, których zaznaczenie chcesz usunąć. Podobnie możesz użyć klawisza Shift, aby wybrać zakres plików.

 2. Po wybraniu każdego pliku, którego nazwę chcesz zmienić na raz, kliknij prawym przyciskiem myszy dowolny z wybranych plików, a następnie kliknij Zmień nazwę z menu, które się pojawi.

 3. Wpisz żądaną nazwę, która ma pojawiać się we wszystkich plikach i naciśnij Enter. Zauważysz, że każdy z wybranych plików został przemianowany na wybraną nazwę, a jedyną rozbieżnością między nimi jest dodana numeracja, taka jak (01), (02) itp.

Jeśli nie jest to to, co chciałeś zrobić, lub jesteś niezadowolony z wyników i chciałbyś wypróbować rozwiązanie wiersza polecenia, po prostu naciśnij Ctrl + Z, aby cofnąć zmianę nazwy. Spowoduje to natychmiastowe przywrócenie plików do ich poprzednich nazw.

Chociaż zmiana nazwy wielu plików za pomocą Eksploratora plików jest szybka, łatwa i przyjazna dla użytkownika, nie oferuje szerokiego wachlarza opcji. Jeśli chcesz zróżnicować opcje, śmiało użyj wiersza polecenia. Może się to wydawać zbyt skomplikowane, ale staje się łatwe, gdy już to opanujesz.

Dodatkowe często zadawane pytania

1. Czy mogę cofnąć zmianę nazwy zbiorczej, jeśli nie podobają mi się wyniki?

Jeśli używasz metody Eksploratora plików, jak wspomniano wcześniej, tak, możesz. Po prostu uderz Ctrl+Z, a zmiany zostaną cofnięte. Możesz użyć tego polecenia do wszelkich innych dokonanych zmian w Eksploratorze Windows lub na pulpicie, w tym do przenoszenia elementów do Kosza.

Mając to na uwadze, jeśli używasz metody wiersza polecenia, nie ma łatwego sposobu na cofnięcie zmiany. Dlatego zachowaj ostrożność podczas zmieniania nazw plików za pomocą wiersza polecenia, zwłaszcza gdy robisz to w przypadku dużej liczby plików. Tutaj możesz naprawdę skomplikować sobie sprawę.

2. Czy istnieje ryzyko zmiany nazwy partii?

Zmiana nazwy partii sama w sobie nie jest ryzykowna. W rzeczywistości jest to tak samo ryzykowne jak zmiana nazwy. Jeśli zmienisz nazwę pliku lub rozszerzenie pliku, który jest niezbędny dla funkcjonalności programu lub systemu operacyjnego, którego używasz, możesz naprawdę zepsuć sobie sprawę. Z drugiej strony zmień nazwę tego pliku w najprostszy sposób, w Eksploratorze Windows, a nadal ryzykujesz zepsucie.

Zmiana nazwy wsadowej wiąże się z większym ryzykiem niż zwykła zmiana nazwy, ponieważ istnieje więcej rzeczy, które można przeoczyć.

3. Czy polecasz jakiekolwiek narzędzia innych firm do zbiorczej zmiany nazw plików?

Ograniczenia Eksploratora plików i złożoności wiersza polecenia zaowocowały licznymi narzędziami i aplikacjami innych firm, które łączą to, co najlepsze z obu światów. Jedyną rzeczą, którą musisz wiedzieć o tych programach, jest to, że nie zawsze są one zależne od zmiany nazwy. Zbiorcza zmiana nazwy jest często wprowadzana tylko jako funkcja.

Mimo to znajdziesz różne narzędzia, takie jak Bulk Rename Utility, Advanced Renamer i ReNamer, które specjalizują się w zmienianiu nazw plików.

Mimo to zmiana nazw wielu plików za pomocą wiersza polecenia jest dobrym punktem wyjścia do zapoznania się z samym narzędziem. Korzystanie z wiersza polecenia wykracza daleko poza samą zmianę nazwy, więc znajomość tego jest zawsze pożądana. Poza tym jest to w zasadzie odskocznia do kodowania, jeśli to lubisz.

Wniosek

Zarówno Eksplorator plików, jak i metoda wiersza polecenia mają swoje wady i zalety. Jeśli szukasz prostej metody zmiany nazwy bez zbytniego poprawiania, użyj Eksploratora plików – jest prostszy i szybszy. Jeśli jednak potrzebujesz zaawansowanej zmiany nazwy zbiorczej, wiersz polecenia powinien być Twoim głównym narzędziem. Cóż, chyba że chcesz zajmować się aplikacjami i narzędziami innych firm.

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik pomógł ci dowiedzieć się więcej na temat zmiany nazw wsadowych i że pomyślnie wykonałeś wszystkie zmiany nazw, które chciałeś. Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz dodać do tematu zmiany nazwy partii, nie powstrzymuj się od kliknięcia sekcji komentarzy pod tekstem. Chętnie Ci pomożemy.