Jak zmienić lokalizację kopii zapasowej iTunes?

iTunes to przydatny program, który porządkuje Twoją muzykę i filmy, dzięki czemu możesz łatwo nimi zarządzać. Problem w szczególności z iTunes i ogólnie produktami Apple polega na bezkompromisowym podejściu firmy do robienia rzeczy. Jeśli ustawią domyślny dysk do zapisywania danych, zmiana go nie jest bardzo prosta, chyba że na to zezwolą. Dotyczy to kopii zapasowych iTunes, które oficjalnie nie mają możliwości określenia innego dysku kopii zapasowej.

Jak zmienić lokalizację kopii zapasowej iTunes?

W tym artykule pokażemy, jak zmienić lokalizację kopii zapasowej iTunes, aby zarządzać ilością miejsca zajmowanego przez program na dyskach.

Jak zmienić lokalizację kopii zapasowej iTunes na komputerze?

Jak wspomniano powyżej, iTunes będzie miał domyślną lokalizację zapisywania na dysku C. Sam program iTunes nie ma możliwości zmiany tego. Jest jednak kilka sposobów na obejście tego, a nawet przelotna znajomość komputerów wystarczy, aby sobie z tym poradzić. W zależności od platformy, z której korzystasz, metody będą nieco inne.

Jak zmienić lokalizację kopii zapasowej iTunes w systemie Windows 10?

Aby Twoja automatyczna kopia zapasowa iTunes skopiowała pliki do wybranego katalogu, będziesz musiał oszukać program za pomocą dowiązania symbolicznego. Dowiązania symboliczne przekierowują wszystkie skopiowane do nich pliki do innej lokalizacji. Jeśli używasz systemu Windows 10, możesz wykonać następujące czynności:

 1. Otwórz okno uruchamiania systemu Windows. Aby to zrobić, możesz nacisnąć klawisz Windows + R na klawiaturze lub wpisać run na pasku wyszukiwania zadań.

 2. W oknie Uruchom wpisz %APPDATA%\Apple Computer\MobileSync. Powinno to otworzyć domyślną lokalizację kopii zapasowych iTunes.

 3. W otwartym folderze powinien znajdować się folder o nazwie Kopia zapasowa. Zmień nazwę tego folderu, aby zapisać jego zawartość. Przydatną nazwą będzie Kopia zapasowa (stara), aby wiedzieć, co zawiera. Alternatywnie możesz przenieść ten folder do innej lokalizacji lub całkowicie usunąć folder.

 4. Utwórz katalog kopii zapasowej, do którego chcesz wysłać wszystkie kopie zapasowe iTunes.

 5. Otwórz wiersz polecenia, wpisując cmd lub Komenda w wyszukiwaniu na pasku zadań.

 6. Przejdź do folderu kopii zapasowej iTunes. Możesz to zrobić, wpisując cd w wierszu polecenia, a następnie wpisując adres folderu. Możesz także kliknąć pasek adresu folderu u góry, a następnie skopiować go, a następnie nacisnąć ctrl + v, aby wkleić t automatycznie. Polecenie powinno wyglądać tak:cd %APPDATA%\Apple Computer\MobileSync.

 7. Wpisz polecenie: mklink /d „%APPDATA%\Apple Computer\MobileSync\Backup” „katalog docelowy” w tym cudzysłowy. Zastąp katalog docelowy adresem, do którego chcesz skopiować kopię zapasową. Podobnie jak w poprzednim kroku, możesz skopiować i wkleić adres folderu do polecenia. Tylko upewnij się, że jest ujęty w cudzysłów.

 8. Jeśli napotkasz błąd informujący, że nie masz uprawnień do wykonania operacji, upewnij się, że uruchamiasz wiersz poleceń jako administrator. Możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy aplikację wiersza polecenia na pasku wyszukiwania i wybrać Uruchom jako administrator.
 9. Dzięki temu za każdym razem, gdy uruchomisz automatyczną kopię zapasową w iTunes, wszystkie pliki kopii zapasowej zostaną wysłane do utworzonego katalogu docelowego.

Jak zmienić lokalizację kopii zapasowej iTunes na komputerze Mac?

Jeśli używasz komputera Mac, proces będzie podobny do systemu Windows. Będziesz także musiał utworzyć dowiązanie symboliczne, aby nakłonić iTunes do przekierowania plików kopii zapasowych. Proces robienia tego na iOS wygląda następująco:

 1. W Docku otwórz aplikację Finder.

 2. Kliknij menu Idź.

 3. Wybierz Przejdź do folderu z menu rozwijanego.

 4. W wyskakującym okienku wpisz ~/Biblioteka/Obsługa aplikacji/MobileSync.

 5. Zmień nazwę folderu, który tam znajdziesz. Możesz również usunąć lub przenieść to, jeśli chcesz, chociaż usuwanie nie jest zalecane, ponieważ spowoduje to usunięcie wszystkich poprzednich kopii zapasowych.

 6. Otwórz nowe okno Findera. Możesz to zrobić, naciskając Command + N na klawiaturze. Przejdź do miejsca, do którego chcesz przekierować pliki kopii zapasowej, a następnie utwórz tam nowy folder kopii zapasowej.

 7. Otwórz aplikację terminala. Możesz uzyskać do tego dostęp, przechodząc do Aplikacje, a następnie Narzędzia.

 8. Wpisz sudo ln -s „cel” ~/Biblioteka/Aplikacja\Support/MobileSync/Backup zastępując „cel” adresem folderu, w którym chcesz umieścić pliki kopii zapasowej. Jeśli nie znasz dokładnego adresu, przeciągnij folder do aplikacji terminalowej.

 9. Naciśnij Enter na klawiaturze.
 10. Po wyświetleniu monitu wpisz hasło administratora.

 11. Dowiązanie symboliczne zostanie teraz utworzone w katalogu kopii zapasowej iTunes. Wykonanie lokalnej kopii zapasowej przekieruje pliki do określonej lokalizacji.

Jak uzyskać dostęp do kopii zapasowych w iTunes

Jak wspomniano w powyższych krokach, możesz uzyskać dostęp do plików kopii zapasowej, wpisując %APPDATA%\Apple Computer\MobileSync w aplikacji Uruchom w systemie Windows lub ~/Biblioteka/Obsługa aplikacji/MobileSync w aplikacji Finder na Maca. To jest domyślny katalog zapisywania kopii zapasowych. Jeśli zmieniłeś katalog, tworząc dowiązanie symboliczne, możesz uzyskać dostęp do plików kopii zapasowej w nowo utworzonym katalogu.

Jak automatycznie zmienić lokalizację kopii zapasowej w iTunes?

Jeśli uważasz, że używanie kodów poleceń lub terminali jest trochę zbyt skomplikowane dla Twojego gustu, możesz pobrać aplikacje, które wykonają zadanie za Ciebie. CopyTrans Shelbee dla Windows 10 i iPhone Backup Extractor dla iOS może być użyty do automatycznego wykonania tego procesu. Pociągnie to za sobą pobranie innej aplikacji na komputer, ale jeśli wpisywanie kodów katalogowych nie jest twoją filiżanką herbaty, to przynajmniej masz alternatywę.

Dodatkowe często zadawane pytania

Czy mogę przenieść kopię zapasową mojego iPhone'a na inny dysk?

Technicznie nie. Apple nie pozwala na bałagan z lokalizacją folderów kopii zapasowych. Od czasu wprowadzenia automatycznych kopii zapasowych nie było aktualizacji, która pozwalałaby użytkownikom określać katalog docelowy kopii zapasowej. To powiedziawszy, istnieją sposoby na obalenie tego ograniczenia.

Jednym z nich jest tworzenie dowiązań symbolicznych, jak pokazano powyżej, które przekierowują pliki kopii zapasowej do innego folderu. Możesz także po prostu skopiować i wkleić pliki ręcznie, jeśli chcesz. Dopóki sam Apple nie zdecyduje się zmienić swoich zasad, obejście ich domyślnych limitów będzie jedynym sposobem na użycie innego dysku do tworzenia kopii zapasowych.

Jak zmienić lokalizację kopii zapasowej mojego iPhone'a?

Nie ma możliwości oficjalnej zmiany lokalizacji kopii zapasowej iPhone'a z samego urządzenia. Apple nie chce, abyś majstrował przy ich domyślnych ustawieniach i wygląda na to, że nie będzie żadnych aktualizacji, aby to zmienić. Jednak tworzenie dowiązań symbolicznych dla systemu Windows lub Mac może to ominąć.

Możesz też po prostu skopiować i wkleić folder kopii zapasowej na inny dysk. Wszystkie urządzenia Apple, niezależnie od tego, czy jest to iPhone, iMac czy iPad, używają aplikacji iTunes do tworzenia kopii zapasowych swoich plików. Postępując zgodnie z podanymi krokami, możesz oszukać aplikację iTunes, aby automatycznie tworzyła kopie zapasowe na innym dysku.

Jak dostosować lokalizację kopii zapasowej mojego iPhone'a?

Nie możesz. Apple nie zezwala użytkownikom na zmianę domyślnej lokalizacji kopii zapasowych systemu. W urządzeniu iPhone ani w aplikacji iTunes nie ma oficjalnego polecenia, które daje użytkownikowi możliwość zmiany tego. Możesz użyć dowiązań symbolicznych lub pobrać program innej firmy, który przeniesie kopie zapasowe.

Gdzie znaleźć folder kopii zapasowej w iTunes?

W zależności od używanej platformy może to być katalog %APPDATA%\Apple Computer\MobileSync lub ~/Library/Application Support/MobileSync. Jeśli nie możesz znaleźć folderu, spróbuj wyszukać MobileSync w aplikacji wyszukiwania dla systemu Windows lub w aplikacji Finder na komputer Mac.

Jeśli jednak przekierowałeś już kopię zapasową, powinna ona znajdować się w określonym katalogu. Zapoznaj się z instrukcjami podanymi powyżej dla systemów Windows i Mac, aby wyszukać dokładną lokalizację folderów kopii zapasowych.

Czy usuwanie folderu kopii zapasowej podczas tworzenia dowiązania symbolicznego jest w porządku?

Podczas tworzenia dowiązania symbolicznego możesz zmienić nazwę, przenieść lub usunąć folder. Nie zaleca się całkowitego usuwania folderu, nawet jeśli uda Ci się utworzyć dowiązanie symboliczne. Oryginalny folder kopii zapasowej zawiera starsze pliki kopii zapasowej, które mogą być potrzebne w przypadku wystąpienia błędu systemowego.

Automatyczne kopie zapasowe zwykle zawierają pliki z różnymi znacznikami czasu, aby przywrócić system do stanu sprzed wystąpienia błędu. Usunięcie domyślnego folderu kopii zapasowej całkowicie pozbawi Cię plików kopii zapasowych oznaczonych sygnaturą czasową.

Znalezienie sposobu na obejście ograniczeń

Chociaż sam Apple ograniczył możliwości użytkownika do zadzierania z domyślnymi ustawieniami dotyczącymi plików kopii zapasowych jego urządzeń, nieustraszeni użytkownicy zawsze znajdują sposób. Wiedza o tym, jak zmienić lokalizację kopii zapasowej iTunes, pozwala zarządzać przestrzenią zajmowaną przez pliki kopii zapasowej.

Czy znasz inny sposób zmiany lokalizacji kopii zapasowej iTunes? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej.