Jak sprawdzić specyfikacje sprzętu na Chromebooku

Google ma wątpliwą politykę, jeśli chodzi o nie pozwalanie użytkownikom na dokładne sprawdzanie komponentów sprzętowych w swoich Chromebookach. Dlatego nie ma nawet oficjalnej aplikacji informacyjnej o narzędziach systemowych, którą można pobrać, zainstalować i używać do sprawdzania specyfikacji systemu.

Jak sprawdzić specyfikacje sprzętu na Chromebooku

Informacje, które możesz znaleźć na swoim Chromebooku, również nie są wyświetlane w sposób przyjazny dla użytkownika. To powiedziawszy, choć może to być trudne i tak kreatywne, jak trzeba, istnieją sposoby na sprawdzenie sprzętu Chromebooka.

Chromebooki są interesującym urządzeniem technicznym, ponieważ działają bezbłędnie z przeglądarką Chrome. Oznacza to, że wiele rzeczy, które robisz w ustawieniach systemu na komputerze Mac lub PC, jest faktycznie wykonywanych za pośrednictwem przeglądarki na Chromebooku. Oto kilka wskazówek, które powinny pomóc.

Wyszukaj specyfikację swojego Chromebooka online

Aby znaleźć szczegółowe informacje o swoim Chromebooku, często najlepiej jest wyszukać model online. Jeśli nie wiesz, jaki masz Chromebook, oto sztuczka, której możesz użyć:

Zainstaluj narzędzie Chromebook Recovery Utility.

Uruchom aplikację.

Skopiuj numer modelu Chromebooka wyświetlany na pierwszej stronie.

Prawdopodobnie powinieneś mieć zainstalowaną tę aplikację, ponieważ pozwoli ci ona tworzyć nośniki odzyskiwania i kopie zapasowe systemu.

Sprzedawcy online i oficjalne linki do produktów powinni mieć pełną listę specyfikacji, jeśli Twój Chromebook nadal znajduje się na liście.

Przeglądaj stronę systemową

Inną alternatywą byłoby przeszukanie strony systemowej w celu znalezienia potrzebnych informacji. Ta sekcja może zawierać bardzo szczegółowe informacje o Twoim Chromebooku, jego usługach, protokołach i aplikacjach. Dodatkowo będzie również zawierał pewne informacje o sprzęcie.

strona systemowa

Aby uzyskać do niego dostęp, możesz wpisać następujący wiersz w pustej karcie Chrome – chrome://system.

Przeglądanie strony systemowej jest nieco niewygodne i nadal może nie zawierać wszystkich poszukiwanych informacji. Pamiętaj jednak, że taka jest natura większości Chromebooków.

Menedżer zadań Chromebooka

Korzystanie z menedżera zadań Chromebooka pozwoli Ci śledzić korzystanie z aplikacji. Podobnie jak menedżer zadań systemu Windows, możesz sprawdzić, które aplikacje wykorzystują więcej procesora, pamięci, a nawet mają większe wykorzystanie sieci.

Kliknij przycisk menu Chrome.

Wybierz Więcej narzędzi.

Wybierz Menedżera zadań.

Kliknij prawym przyciskiem dowolną kolumnę.

Dodaj dowolne nowe kategorie, które chcesz wyświetlić.

Pamiętaj tylko, że wyświetla to tylko użycie niektórych komponentów sprzętowych i aplikacji, które z nich korzystają. Nadal nie otrzymasz nazw komponentów, numerów modeli, specyfikacji i tak dalej. Mimo to warto przyjrzeć się, jak przytłoczony może być Twój Chromebook.

Strona systemowa Chrome

Jeśli szukasz bardziej szczegółowych informacji, sprawdź stronę systemową Chrome. Ta strona jest nieco bardziej zaawansowana pod względem specyfikacji, ale doświadczony użytkownik może skorzystać z prostej funkcji natywnej.

Po prostu otwórz przeglądarkę Chrome i wpisz „chrome://system” w pasku adresu, aby wyświetlić więcej informacji o swoim Chromebooku.

Zainstaluj aplikację Cog

Aplikacja Cog została rzekomo opracowana przez byłego pracownika Google. Aplikacja może wyświetlać informacje dotyczące systemu operacyjnego, platformy, procesora, architektury procesora, pamięci, użycia procesora i informacji o pamięci zewnętrznej.

przycinanie aplikacji zębatej

Chociaż nie jest to oficjalna aplikacja, nadal możesz ją znaleźć w Chrome Store tutaj. Jest to bardzo podobne do tego, co mogą zrobić narzędzia informacyjne systemu Windows. To prawda, że ​​wyświetlane informacje nie są tak szczegółowe. Dokładność informacji jest ważniejsza i wygląda na to, że aplikacja Cog również dobrze wyświetla prawidłowe temperatury.

Powody, dla których warto sprawdzić specyfikacje sprzętu?

Jest tylko jeden dobry powód, aby sprawdzić sprzęt Chromebooka – aby sprawdzić, czy potrzebujesz uaktualnienia. W większości przypadków, jeśli chcesz pobrać określone aplikacje, sklep Chrome poinformuje Cię, czy Twoja platforma może je uruchomić.

Jednak niektóre platformy Linux wymagają minimalnej mocy obliczeniowej, której niektóre Chromebooki mogą nie oferować. Tak więc sprawdzenie numeru modelu online może po prostu dać ci najlepszą szansę na ustalenie, z czym pracujesz.

Zarządzaj swoimi oczekiwaniami

Jeśli korzystasz z Chromebooka po raz pierwszy, możesz być zaskoczony brakiem szczegółów lub trudnościami w uzyskaniu informacji o specyfikacji sprzętu.

Ale prawdę mówiąc, Chromebooki nie są wyjątkowe pod względem sprzętu. Nie są to laptopy do gier ani laptopy do projektowania graficznego, które są wypełnione najwyższej klasy komponentami. Sprzęt jest minimalistyczny i liczy się tylko to, że wszystko jest dobrze zmontowane, abyś mógł cieszyć się komfortowym przeglądaniem. Nie oczekuj, że zobaczysz coś, co cię zachwyci.