Jak sprawdzić prędkość pamięci RAM

Istnieje kilka powodów, dla których warto sprawdzić szybkość pamięci RAM. Po pierwsze, znajomość szybkości zegara może ci powiedzieć, czy możesz uruchamiać określone aplikacje lub gry. Szybkość pamięci RAM może również wskazywać, że coś nie działa poprawnie z twoim systemem. To znaczy, oczywiście, jeśli znasz wartość podstawową.

Jak sprawdzić prędkość pamięci RAM

Im większa szybkość pamięci RAM, tym więcej aplikacji i procesów można uruchomić jednocześnie. W przeciwieństwie do pamięci na dysku SSD lub HDD, pamięć RAM to bieżąca pamięć, a nie całkowita ilość informacji przechowywanych na urządzeniu. Tak więc, jeśli szybkość twojej pamięci RAM jest niska, twoje programy będą działać wolniej lub będą miały problemy.

Oto tylko niektóre ze sposobów sprawdzania informacji o pamięci RAM urządzenia, niezależnie od tego, czy używasz komputera z systemem Windows, Maca, smartfona czy tabletu.

Sprawdzanie pamięci RAM w systemie Windows

System Windows ułatwia sprawdzenie, ile pamięci RAM jest używane i ile jest dostępne w danym momencie. Można to zrobić na trzy sposoby:

1. Panel sterowania

Aby wyświetlić Panel sterowania, wystarczy wpisać jego nazwę w pasku wyszukiwania systemu Windows, a następnie kliknąć ikonę wyświetlaną w wynikach. Z tego folderu powinieneś poszukać Systemu i Bezpieczeństwa.

Poszukaj frazy „Wyświetl ilość pamięci RAM i szybkość procesora”. Kliknięcie tej opcji otworzy nowe okno, które wyświetla ilość posiadanej pamięci, używany system operacyjny i aktualną wydajność procesora.

Windows_Control_Panel

2. Menedżer zadań

Jeśli wywołasz okno Menedżera zadań (Ctrl + Alt + Delete), zakładka Procesy pokaże, ile pamięci używają różne aplikacje.

Sprawdź Ram

3. Właściwości tego komputera

Naciśnij klawisz Win + E, aby wyświetlić folder. Kliknij prawym przyciskiem myszy „Ten komputer” w lewym panelu i kliknij Właściwości. Spowoduje to również wyświetlenie okna Informacje o systemie, o którym mowa w kroku 1.

Jak widać, Windowsowi brakuje jednej szczególnej funkcji. Oznacza to, że pokazuje prędkość pamięci RAM. Jak więc obejść to ograniczenie? Odpowiedzią są aplikacje innych firm, z których niektóre są bezpłatne.

Chociaż system Windows oferuje polecenie wiersza polecenia, aby uzyskać informacje o prędkości chipa (wmic memorychip nabiera prędkości), to może nie zawsze działać. Używanie czegoś takiego jak CPU-Z daje najdokładniejsze wyniki.

Prędkość taranu

CPU-Z

CPU-Z to aplikacja, która istnieje już od jakiegoś czasu. Aplikacja jest stale aktualizowana, aby zapewnić jej dobre działanie zarówno w systemach Windows, jak i Android. Stopień dokładności jest imponujący w przypadku darmowego oprogramowania, które gromadzi i wyświetla informacje o wielu głównych elementach komputera.

Po zainstalowaniu aplikacji wystarczy ją otworzyć i kliknąć zakładkę „Pamięć”. W zależności od używanej wersji aplikacji interfejs może się nieznacznie różnić. Tak czy inaczej, powinieneś zobaczyć następujące informacje:

  1. Typ pamięci RAM (DDR3, DDR4 itd.)
  2. Rozmiar (ile masz GB pamięci RAM)
  3. Kanał
  4. Częstotliwość
  5. Częstotliwość DRAM
  6. Czasy cyklu odświeżania
  7. Szybkośc zegara i więcej

CPU-Z

BIOS płyty głównej

Jeśli Twój komputer ma nowszą płytę główną do gier, system BIOS najprawdopodobniej ma intuicyjny interfejs z wieloma odczytami ważnych komponentów, takich jak procesor, karta graficzna, wentylatory, pamięć RAM, urządzenia pamięci masowej itp.

Zawsze możesz włączyć lub ponownie uruchomić komputer i załadować BIOS, naciskając F2 (konfiguracja) lub F12 (menu rozruchowe) w zależności od posiadanego systemu. Tam po prostu przewiń lub przejdź do sekcji RAM lub pamięci, aby sprawdzić prędkości zegara i inne informacje.

Zauważ, że możesz również przetaktować pamięć RAM z BIOS-u, aby zawsze działał z najwyższą możliwą częstotliwością. Gracze i projektanci gier często robią to, aby nieco zwiększyć moc procesora i karty graficznej. Niektóre płyty główne mają wstępnie ustawione ustawienia podkręcania. Jeśli tak nie jest, zapoznaj się z przewodnikami online, jak obliczyć odpowiednie ustawienia napięcia, aby nie ryzykować spalenia systemu.

Sprawdź szybkość pamięci RAM w systemie macOS

Jeśli używasz komputera Mac, proces różni się nieco od systemu Windows. Będziesz musiał uzyskać dostęp do Monitora aktywności komputera Mac, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat pamięci RAM. Ważne jest, aby pamiętać, że Apple nie zapewnia nam prędkości pamięci RAM, takiej jak Windows. Zamiast tego pokazuje nam, ile pamięci RAM aktualnie używamy w czasie rzeczywistym.

Aby uzyskać dostęp do Monitora aktywności, użyj skrótu klawiaturowego Cmd + Space, aby uzyskać dostęp do Spotlight firmy Apple. Następnie wpisz „Monitor aktywności” i kliknij pierwszą opcję, która się pojawi. Oczywiście możesz również przejść ścieżką Finder>Aplikacje>Narzędzia, aby uzyskać dostęp do Monitora aktywności.

Wyświetl pasek „ciśnienie pamięci”, aby uzyskać informacje o stanie pamięci RAM. Zielony pasek oznacza, że ​​szybkości pamięci RAM komputera są wydajne. Żółty pasek oznacza, że ​​jesteś na najlepszej drodze, aby potrzebować więcej pamięci RAM, a czerwony pasek oznacza, że ​​potrzebujesz teraz więcej pamięci RAM.

A co ze smartfonami?

Właściciele smartfonów z systemem Android nie będą mogli zobaczyć szybkości ani użycia pamięci RAM. W przeciwieństwie do nich właściciele iPhone'ów mogą sprawdzić pamięć i spojrzeć na wykres wykorzystania pamięci. Niestety, sprawdzenie szybkości pamięci nie jest możliwe, ponieważ większość smartfonów działa ze stałą częstotliwością, w przeciwieństwie do komputerów, które zmieniają się w zależności od używanych aplikacji.

Na wynos

Ciągłe uruchamianie aplikacji innej firmy, takiej jak CPU-Z, może być dobrym pomysłem, niezależnie od tego, czy masz komputer do gier, czy stację roboczą. Nie tylko pokaże Ci dokładne informacje w czasie rzeczywistym na temat szybkości zegara pamięci RAM, ale także zaoferuje bogactwo informacji o innym niezbędnym i nieistotnym sprzęcie.