Jak wyczyścić schowek

Przy tak dużym nacisku na prywatność i bezpieczeństwo ochrona w dzisiejszym cyfrowym świecie jest niezwykle ważna. Chociaż istnieje wiele sposobów, aby to osiągnąć, niektóre drobne zagrożenia prywatności mogą prześlizgnąć się niezauważone. Jednym z takich przykładów jest funkcja schowka na twoim urządzeniu.

Jak wyczyścić schowek

Każde używane urządzenie cyfrowe ma schowek: pamięć tymczasową w każdym systemie operacyjnym, która umożliwia wycinanie, kopiowanie i wklejanie wiersza tekstu, obrazu lub całego katalogu. Ale jeśli nie wyczyścisz schowka po zakończeniu korzystania z urządzenia, ktoś może skorzystać z jego zawartości.

Jak opróżnić schowek na urządzeniu z systemem Windows 10?

Wraz z wydaniem Windows 10 build 1909, Microsoft przeprojektował swoją przeglądarkę schowka. Chociaż nie zmieniły prawie nic pod względem dostępnych funkcji, Twój schowek wygląda teraz nieco czyściej.

Aby wyświetlić i usunąć bieżącą zawartość schowka, wykonaj poniższe czynności:

 1. Na klawiaturze naciśnij jednocześnie przyciski Windows i V. Spowoduje to otwarcie wyskakującego okna Schowka. Tutaj możesz zobaczyć kilka ostatnio skopiowanych przedmiotów.

 2. Aby usunąć jeden z wpisów, kliknij trzy kropki w prawym górnym rogu tego wpisu.

 3. To otwiera małe menu z trzema opcjami. Kliknij Usuń, aby usunąć wpis.

 4. Jeśli chcesz wyczyścić cały schowek, zamiast klikać Usuń, kliknij Wyczyść wszystko.

 5. Jeśli są jakieś wpisy, które chcesz zachować w schowku, kliknij menu z trzema kropkami dla tego wpisu i kliknij Przypnij. W ten sposób możesz wyczyścić cały schowek, ale przypięte wpisy pozostaną dostępne.

 6. Aby usunąć którykolwiek z wcześniej przypiętych wpisów, wybierz Odepnij z menu z trzema kropkami.

 7. Następnym razem, gdy użyjesz funkcji Wyczyść wszystko, ten wpis zniknie. Oczywiście, zamiast klikać Odepnij, możesz również kliknąć Usuń, aby natychmiast usunąć wpis.

Istnieje również jeszcze szybszy sposób poruszania się po schowku. Możesz użyć przycisków strzałek na klawiaturze, aby poruszać się w górę iw dół wpisów. Po zaznaczeniu wpisu, którego nie potrzebujesz, możesz go szybko usunąć, naciskając przycisk Usuń na klawiaturze.

Wersje systemu Windows 10 przed kompilacją 1909

Dla każdego, kto nadal nie mógł zaktualizować swojego systemu Windows 10 do wersji 1909 lub nowszej, wrażenia ze schowka będą się nieco różnić. Po otwarciu schowka za pomocą skrótu Win + V zauważysz, że przycisk Wyczyść wszystko znajduje się w prawym górnym rogu okna.

Kolejną różnicą w porównaniu z nowszą wersją jest brak przycisku z trzema kropkami na każdym z wpisów. Aby usunąć wpis, kliknij przycisk „x” w prawym górnym rogu wpisu. Aby go przypiąć, kliknij ikonę pinezki i to wszystko.

Zarządzanie schowkiem

Wspaniałą rzeczą w systemie Windows 10 jest to, że pozwala również zarządzać sposobem korzystania ze schowka.

Aby otworzyć ustawienia schowka, wykonaj następujące czynności:

 1. Kliknij przycisk Windows w lewym dolnym rogu ekranu, a następnie kliknij ikonę Ustawienia. To ten tuż nad ikoną Mocy.

 2. Kliknij System.

 3. W menu po lewej stronie kliknij Schowek.

Menu Schowek ma trzy opcje:

 1. Historia schowka umożliwia zapisanie wielu elementów w schowku i użycie skrótu Win + V, aby uzyskać do niego dostęp. Jeśli ustawisz go na Off, schowek będzie zawierał tylko jeden element. Następnym razem, gdy coś skopiujesz lub wytniesz, ta zawartość zastąpi tę, którą miałeś w schowku przed nią.
 2. Synchronizacja między urządzeniami umożliwia udostępnianie zawartości schowka innym urządzeniom, z których możesz korzystać. Po prostu zaloguj się na swoje konto Microsoft i to wszystko.
 3. Wyczyść dane schowka działa tak samo, jak opcja Wyczyść wszystko w menu schowka. Jest to ten, do którego uzyskujesz dostęp za pomocą polecenia Win + V. Spowoduje to usunięcie wszystkiego ze schowka, którego nie przypięłeś wcześniej, zachowując przypięte elementy w stanie nienaruszonym.

Warto zauważyć, że istnieje również jeszcze szybszy sposób na dostanie się do menu ustawień Schowka.

 1. Naciśnij klawisz Windows na klawiaturze, a następnie zacznij pisać w schowku.

 2. W wynikach pojawi się pozycja Ustawienia schowka. Kliknij to.

Jak opróżnić schowek na komputerze Mac?

W przeciwieństwie do systemu Windows 10 komputery Mac mogą przechowywać tylko jeden wpis na raz. Kiedy coś skopiujesz lub wytniesz, nowa zawartość zastąpi starą. Biorąc to pod uwagę, istnieje wiele sposobów na usunięcie wszelkich poufnych treści, które mogłeś skopiować do schowka.

Najłatwiej jest skopiować coś innego, co nie zawiera poufnych informacji. Aby wykonać akcję Kopiuj, naciśnij jednocześnie przyciski Command i C na klawiaturze. Zauważ, że możesz także zaznaczyć tekst, który chcesz skopiować, kliknąć go prawym przyciskiem myszy i wybrać Kopiuj z wyskakującego menu.

Na przykład znajdź jakiś tekst na swoim komputerze, a następnie skopiuj losowe słowo, literę, a nawet przestrzeń między dwoma światami i gotowe. Aby upewnić się, że schowek został wyczyszczony z wszelkich poufnych informacji, wklej jego zawartość do pustego dokumentu lub paska adresu przeglądarki. W ten sposób zobaczysz, co aktualnie znajduje się w schowku.

Innym sposobem sprawdzenia, co znajduje się w schowku, jest funkcja Pokaż schowek. Wtedy nie będziesz musiał wklejać treści, aby to zweryfikować.

 1. Otwórz aplikację Finder na komputerze Mac.
 2. Kliknij kartę Edytuj.
 3. Kliknij Pokaż schowek.

Wreszcie istnieje trzeci sposób na trwałe usunięcie treści ze schowka za pomocą aplikacji Terminal na Maca.

 1. Otwórz Finder.
 2. Kliknij folder Aplikacje w menu po lewej stronie.
 3. Kliknij Narzędzia.
 4. Kliknij Terminal.
 5. Teraz wpisz następujący tekst:

  pbcopy < /dev/null

 6. Naciśnij Enter na klawiaturze.

To polecenie czyści całą zawartość schowka. Jeśli uruchomisz aplikację Pokaż schowek, zauważysz, że nie zawiera ona już żadnych wpisów.

Jak opróżnić schowek na Chromebooku

Niestety system operacyjny Chrome nie ma możliwości wyświetlenia zawartości schowka, chyba że go wkleisz. Podobnie jak na Macu, w schowku możesz przechowywać tylko jedną rzecz. Aby to zrobić, możesz nacisnąć kombinację Ctrl+C na klawiaturze. Oczywiście możesz także zaznaczyć tekst, kliknąć go prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Kopiuj lub Wytnij.

Na szczęście istnieje kilka aplikacji innych firm, które zapewniają większą kontrolę nad schowkiem. Pozwalają one nawet przechowywać wiele przedmiotów zamiast tylko jednego. Jedną z najpopularniejszych takich aplikacji jest Historia schowka. Możesz go zainstalować bezpośrednio ze Sklepu Play.

Po zainstalowaniu aplikacji natychmiast zacznie działać w tle. W ten sposób nie będziesz musiał uruchamiać aplikacji za każdym razem, gdy chcesz uzyskać dostęp do schowka. Po prostu skopiuj całą potrzebną zawartość, a Historia schowka automatycznie zapisze te wpisy na swojej liście.

Aby wyświetlić zawartość schowka:

 1. Otwórz aplikację Historia schowka i będziesz mieć dostęp do wszystkiego, co do tej pory skopiowałeś.

 2. Obok każdego wpisu zobaczysz ikonę dwóch stron. Po kliknięciu ten wpis zostanie przeniesiony na górę schowka.

 3. Teraz po prostu naciśnij jednocześnie Ctrl i V na klawiaturze, a wkleisz zawartość tego wpisu.

Kolejną świetną rzeczą w tej aplikacji jest to, że pozwala edytować zawartość tekstową każdego wpisu w schowku. Po prostu kliknij wpis, który chcesz edytować i zmień tekst według własnych upodobań.

Wreszcie aplikacja Historia schowka umożliwia wyczyszczenie schowka z niechcianych treści.

 1. Kliknij wpis, który chcesz usunąć.

 2. Aby usunąć cały schowek, kliknij przycisk Ustawienia w prawym górnym rogu okna aplikacji i wybierz Wyczyść schowek.

Jak opróżnić schowek na iPhonie?

Domyślnie system iOS nie udostępnia samodzielnie żadnych narzędzi do zarządzania schowkiem. Aby sprawdzić zawartość schowka, otwórz dowolną aplikację, która pozwala na wpisanie tekstu. Na przykład możesz użyć do tego Notatek.

 1. Otwórz aplikację Notatki na swoim iPhonie.

 2. Stuknij Nowa notatka.

 3. Teraz dotknij i przytrzymaj puste miejsce.

 4. W wyświetlonym menu dotknij opcji Wklej.

 5. Jeśli coś znajduje się w schowku, jego zawartość pojawi się w Twojej notatce.

Jeśli skopiowany tekst zawiera poufne informacje, możesz go usunąć w trzech prostych krokach:

 1. Wpisz coś losowo w aplikacji Notatki. Na przykład możesz wpisać literę a.

 2. Wybierz literę „a” i poczekaj, aż pojawi się menu Wytnij, Kopiuj, Wklej. Teraz dotknij Kopiuj lub Wytnij i to wszystko.

Zastąpiłeś poprzednią zawartość schowka literą „a”. Aby sprawdzić, czy zrobiłeś to pomyślnie, wykonaj operację Wklej. Teraz powinna pojawić się litera „a”, potwierdzająca, że ​​wyczyściłeś schowek z poufnych treści.

Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad schowkiem na iPhonie lub iPadzie, możesz skorzystać z alternatywnych rozwiązań. Dzięki wielu aplikacjom innych firm możesz osiągnąć taki sam poziom kontroli, jak na komputerach z systemem Windows 10.

Niektóre z najpopularniejszych aplikacji do zarządzania schowkami dla systemu iOS to „Wklej”, „Skopiowane”, „CLIP+” i „SnipNotes”. Oprócz podstawowych funkcji schowka, niektóre z tych aplikacji oferują również wiele dodatkowych funkcji. Na przykład, jeśli skopiujesz numer telefonu, możesz wybrać go bezpośrednio ze schowka. Niektóre aplikacje pozwalają nawet uporządkować całą zawartość schowka, sortując ją w dedykowanych folderach.

Jak opróżnić schowek na urządzeniu z Androidem

W przypadku urządzeń z Androidem proces jest w zasadzie taki sam jak na iOS. Najpierw musisz sprawdzić zawartość schowka, wklejając go do aplikacji z edytorem tekstu. Następnie wpisz losowy tekst lub pojedynczą literę, zaznacz go i skopiuj. W ten sposób wyczyściłeś schowek z wszelkich poufnych treści, które mogłeś mieć wcześniej. Oczywiście nigdy nie zaszkodzi sprawdzić bieżącą zawartość schowka, wklejając ją w innym miejscu.

Jeśli chodzi o aplikacje do zarządzania schowkami, dostępnych jest również sporo na Androida. Niektóre z aplikacji, które możesz rozważyć, to „Clip Stack”, „Clipper”, „Easy Copy” i „Copy Bubble”. Podobnie jak podobne aplikacje na iOS, w zależności od tego, którą wybierzesz, otrzymasz również inne fajne opcje.

Utrzymywanie porządku w schowku

Mamy nadzieję, że teraz wiesz, jak wyczyścić zawartość schowka na dowolnym posiadanym urządzeniu. Gwarantuje to, że żadne wrażliwe szczegóły nie zostaną pozostawione. Jest to niezwykle przydatne, gdy nie używasz własnego urządzenia do zadań osobistych. A jeśli Twoje urządzenie nie pozwala na zarządzanie schowkiem, możesz zainstalować wiele aplikacji, które zapewnią tę przewagę.

Czy udało Ci się wyczyścić schowek na swoim urządzeniu? Czy korzystasz z aplikacji do zarządzania schowkami innych firm? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej.