Jak wyczyścić Scratch Disk w Photoshopie

Jeśli używasz Photoshopa do pracy, a może tylko hobby, możesz być w tym całkiem zorientowany. Jednak być może natknąłeś się na błąd, w którym nie możesz otworzyć programu Photoshop z powodu dysku magazynującego.

Jak wyczyścić Scratch Disk w Photoshopie

W tym artykule opowiemy Ci o swoim dysku magazynującym, jak go wyczyścić i wszelkich innych opcjach, które możesz z nim wypróbować.

Więcej o Scratch Disk

Jak być może wiesz, dysk magazynujący to lokalny dysk pamięci, z którego korzysta program Photoshop, gdy jest uruchomiony. Ten wirtualny dysk twardy wykorzystuje pamięć masową komputera (dysk twardy lub dysk SSD) do przechowywania plików, które nie mieszczą się lub nie muszą znajdować się w pamięci RAM.

Domyślnie program Photoshop użyje dysku rozruchowego jako dysku magazynującego. Z biegiem czasu dysk rozruchowy może gromadzić pliki tymczasowe z wielu programów na komputerze, ponieważ większość z nich użyje go w taki czy inny sposób.

Może to spowodować błędy dysku magazynującego.

Jak wyczyścić Scratch Disk w Photoshopie

Aby zlokalizować miejsce, w którym znajduje się dysk magazynujący, możesz wykonać następujące kroki:

 1. W Photoshopie otwórz Edytować patka.

 2. Wybierz Preferencje opcja na dole listy rozwijanej.

 3. Teraz wybierz opcję Zdrapki… z menu bocznego.

 4. Tutaj zobaczysz listę dysków i znaczników wyboru obok nich. Każdy znacznik wyboru oznacza, że ​​program Photoshop używa tego dysku jako dysku magazynującego.

 5. Jeśli chcesz utworzyć nowy dysk magazynujący, zaznacz pole obok dysku, którego chcesz użyć.

 6. Program Photoshop przydzieli dane do większej liczby lokalizacji, zmniejszając obciążenie dysku rozruchowego.

Jeśli chcesz całkowicie wyczyścić dysk magazynujący z poprzednich danych, musisz znaleźć pliki do ręcznego usunięcia.

Jeśli program Photoshop korzysta z dysku rozruchowego, w następującym folderze znajdują się jego pliki tymczasowe:

C:UsersTWOJA NAZWA UŻYTKOWNIKAAppDataLocalTemp

Tam znajdź plik o nazwie Photoshop Temp po którym następuje ciąg cyfr. Jest to plik zawierający wszystkie dane tymczasowe używane przez program Photoshop podczas uruchamiania. Usuń ten plik, aby go wyczyścić.

Pamiętaj, że wyczyszczenie plików tymczasowych spowoduje również usunięcie postępów w projektach, których nie zapisałeś, więc upewnij się, że wcześniej wykonałeś kopię zapasową wszystkiego.

Jeśli nie możesz usunąć pliku, być może firma Adobe obecnie ich używa. Upewnij się, że Photoshop i inne programy Adobe są poprawnie zamknięte.

Alternatywnie możesz wyczyścić bieżącą pamięć podręczną programu Photoshop dla projektu:

 1. Ponownie otwórz Edytować patka.

 2. Teraz wybierz Oczyścić.

 3. Następnie wybierz Wszystkie.

Wyczyszczenie całej pamięci podręcznej programu Photoshop spowoduje usunięcie wszelkich wcześniejszych wersji bieżącego projektu, pozostawiając w pamięci tylko bieżącą wersję. Jeśli wprowadziłeś wiele rozległych zmian, może to zaoszczędzić dużo pamięci, ale nie możesz wrócić do żadnej poprzedniej wersji.

Jak wyczyścić dysk z zadrapaniami bez otwierania Photoshopa

Jeśli otrzymujesz komunikat o błędzie informujący, że dysk magazynujący jest pełny i nie można otworzyć programu Photoshop, wykonaj następujące czynności:

 1. Spróbuj otworzyć Photoshopa.

 2. Podczas otwierania aplikacji naciśnij Ctrl + Alt (w systemie Windows) lub Cmd + Opcje (na Macu). To polecenie spowoduje wyświetlenie menu dysku magazynującego, jak wspomniano powyżej.

 3. Dodaj kolejny dysk do dysku magazynującego, aby dodać trochę miejsca.

 4. Alternatywnie zlokalizuj pliki tymczasowe na dyskach używanych przez dysk magazynujący i usuń je.

Czyszczenie dysku zdrapka

Jeśli program Photoshop sam nie wykorzystuje dużej ilości pamięci lub dysk magazynujący został już wyczyszczony i nadal pojawia się komunikat o zapełnieniu dysku, konieczne będzie usunięcie dodatkowych plików z dysku.

Pierwszą opcją oczyszczenia miejsca jest użycie wbudowanego Defragmentatora dysków. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz menu Start/pasek wyszukiwania.

 2. Wpisz "Defragmentuj.”

 3. W rezultacie powinien pojawić się Defragmentator dysków. Kliknij, aby otworzyć.

 4. W menu wybierz dysk, który chcesz wyczyścić.

 5. Następnie naciśnij Analizować.

Defragmentator dysków nie usuwa plików, a jedynie ponownie je przydziela, dzięki czemu masz więcej wolnego miejsca, które jest połączone. Posiadanie większej ilości wolnej pamięci połączonej jest niezbędne w przypadku większych plików. Na przykład Photoshop może mieć ogromne pliki do pamięci podręcznej, które nie zmieszczą się na dysku, jeśli otwarta przestrzeń jest podzielona na segmenty.

Czyszczenie dysku magazynującego w programie Premiere Pro

Jeśli używasz Premiere Pro do przetwarzania filmów, możesz się zastanawiać, jak wyczyścić również jego dysk magazynujący. Premiere Pro używa systemu pamięci podręcznej do przechowywania plików tymczasowych. Aby je zlokalizować i usunąć, wykonaj następujące kroki:

 1. Otworzyć Edytować patka.

 2. otwarty Preferencje, na dole menu rozwijanego.

 3. Wybierz Pamięć podręczna multimediów… z Preferencje menu.

 4. Tam znajdziesz lokalną ścieżkę do pamięci podręcznej. Możesz wybrać nową ścieżkę, nawet na innym dysku, jeśli chcesz ją zmienić.

 5. Jeśli chcesz usunąć zawartość pamięci podręcznej, naciśnij Kasować.

 6. Możesz także skonfigurować program Premiere Pro, aby automatycznie usuwał pliki pamięci podręcznej. Są na to dwie możliwości.

 7. Jeśli chcesz usunąć stare pliki, wybierz opcję Automatycznie usuwaj pliki pamięci podręcznej starsze niż a następnie wprowadź liczbę dni. Twój system usunie wszystkie pliki, które są starsze niż ta liczba dni.

 8. Jeśli chcesz zachować pamięć podręczną poniżej określonej ilości pamięci, wybierz opcję Automatycznie usuwaj najstarsze pliki pamięci podręcznej, gdy pamięć podręczna przekracza, a następnie wprowadź maksymalną ilość GB, którą chcesz przypisać do pamięci podręcznej. Jeśli pamięć podręczna kiedykolwiek przekroczy ten limit, usunie najstarsze pliki, dopóki nie spadnie poniżej limitu.

Program Premiere Pro może używać wielu dysków magazynujących dla dowolnych składników projektu. Aby uzyskać do nich dostęp, wykonaj następujące kroki:

 1. Otworzyć Edytować patka.

 2. Następnie kliknij Preferencje.

 3. otwarty Zdrapki.

Premiere Pro wyświetli listę wszystkich dysków magazynujących w zależności od części bieżącego projektu. Możesz zmienić lokalizację tych dysków magazynujących, wybierając w odpowiednim menu dyski do użycia. Domyślnie dysk magazynujący jest taki sam jak magazyn projektu, ale możesz także użyć folderu „Moje dokumenty” lub wybranej ścieżki niestandardowej.

Dodatkowe często zadawane pytania

Czy mogę dodać więcej miejsca na mojej zdrapce w Photoshopie?

Najłatwiejszym sposobem na zwiększenie ilości miejsca na dyskach magazynujących jest rozmieszczenie ich na wielu dyskach. Na dyski magazynujące można wybrać dowolną liczbę dysków, jakie posiada urządzenie. Aby utworzyć nowy dysk magazynujący, przejdź do menu Dysk magazynujący i sprawdź dysk, którego zamierzasz użyć. Program Photoshop może w tym celu używać czterech dysków twardych jako dysków magazynujących i 64 miliardów GB pamięci, ale jest mało prawdopodobne, że kiedykolwiek będziesz ich używać lub potrzebować.u003cbru003eu003cbru003eAlternatywnie możesz dodać nowy dysk twardy do urządzenia i przydzielić go jako podstawowy dysk magazynujący dla programu Photoshop. Zalecamy korzystanie z dysku SSD, ponieważ szybciej odczytują i zapisują dane. Dyski magazynujące nie osiągną łatwo terabajtów wykorzystania danych, więc będziesz bezpieczny, używając zwykłego dysku SSD. Dyski RAID lub macierze dyskowe to świetna opcja do użycia w przypadku dysku magazynującego, ale będzie to wymagało odrobiny Googlingu i majsterkowania z Twojej strony.u003cbru003eu003cbru003eDodatkowo chcesz konsekwentnie czyścić inne tymczasowe pliki na urządzeniu, aby zapobiec dyskowi magazynującemu od zatankowania.

Co należy zrobić, gdy dysk z zadrapaniami jest pełny?

Jeśli Twoje dyski są pełne, masz kilka opcji.u003cbru003eu003cbru003ePo pierwsze, możesz usunąć wszystko, czego nie używasz. Możesz przechowywać wcześniejsze projekty i dane na dysku zewnętrznym, na przykład, aby nie zajmować aktywnego miejsca. Upewnij się, że zdefragmentowałeś dysk po zwolnieniu miejsca, aby umożliwić programowi Photoshop dostęp do całości.u003cbru003eu003cbru003eSecond, możesz usunąć pliki tymczasowe programu Photoshop. Spowoduje to usunięcie wszelkich pozostałości poprzednich projektów, których nie chcesz zachować i pozwoli Ci zacząć od nowa. Alternatywnie wyczyść pamięć podręczną programu Photoshop dla bieżących projektów.u003cbru003eu003cbru003eOstateczną opcją możesz zainstalować dodatkowe dyski, a następnie umieścić tam dysk magazynujący.

Jak korzystać z większej ilości pamięci RAM?

Jeśli używasz urządzenia wyłącznie do programu Photoshop, może być korzystne poprawienie jego wydajności. Jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie tego jest zwiększenie zużycia pamięci RAM. Domyślnie Photoshop użyje 70% dostępnej pamięci RAM. Aby to zmienić, wykonaj następujące kroki:

 1. Iść do Edytować, następnie do Preferencje.

 2. otwarty Wydajność.

 3. Suwak pokaże, ile pamięci RAM może wykorzystać program Photoshop. Możesz dostosować suwak lub bezpośrednio wprowadzić żądaną liczbę.

Nie zalecamy przydzielania więcej niż 85% pamięci RAM do programu Photoshop, ponieważ może to znacznie spowolnić pozostałe procesy.

Twoje dyski, jasne jak dzień

Photoshop to doskonałe narzędzie dla artystów, a jeśli używasz go w swojej pracy, może być nieocenionym asystentem. Ważne jest, abyś dobrze dbał o pamięć, której potrzebuje, aby nie natknąć się na najbardziej niefortunne chwile. Jeśli zastosowałeś się do naszej rady, nie powinno to stanowić problemu. Mamy nadzieję, że świetnie się bawisz tworząc wspaniałe projekty.

Czy kiedykolwiek miałeś pełny dysk magazynujący? Które z tych rozwiązań sprawdziło się u Ciebie? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.