Najlepsze laptopy dla studentów: na co zwrócić uwagę w 2015 roku

Jeśli chodzi o laptopy, studenci mają określone wymagania. Potrzebują modelu, który jest lekki i przenośny, ale także stworzony do życia w szkole lub na studiach. Potrzebują czegoś, co wystarczy do obsługi aplikacji w klasie, ale z baterią wystarczającą na cały dzień pracy. Mogą skorzystać na ekranach dotykowych lub konwertowalnych obudowach, ale wygodna klawiatura jest koniecznością podczas zajęć. Przede wszystkim studenci potrzebują wszystkich tych funkcji w przystępnej cenie.

Najlepsze laptopy dla studentów: na co zwrócić uwagę w 2015 roku

Cena i specyfikacje

Dobra wiadomość jest taka, że ​​na przyzwoity studencki laptop wcale nie trzeba płacić fortuny. Odpowiednie modele są dostępne za znacznie poniżej 500 GBP, a niektóre już od 200 GBP, jeśli jesteś gotowy na kompromis w zakresie wydajności, pojemności pamięci lub rozmiaru ekranu. Co więcej, wielu producentów oferuje zniżki dla szkół, uczelni, a nawet indywidualnych studentów, pomagając w obniżeniu kosztów zakupu.

Kluczem do sukcesu jest wiedzieć, gdzie zaoszczędzić pieniądze i gdzie cięcie kosztów może później nadejść. Jeśli chodzi o podstawową specyfikację, poszukaj laptopa, który jest w stanie poradzić sobie z typowymi zadaniami w klasie, ale oferuje pewną elastyczność, aby poradzić sobie z przyszłymi zastosowaniami. Podstawowe procesory Intel Celeron i Pentium, oparte na technologii Atom firmy Intel, będą odpowiednie dla prostych aplikacji biurowych i internetowych, ale mogą nie mieć mocy do bardziej wymagającej pracy.

Aby zabezpieczyć się na przyszłość, spójrz na najwyższej klasy dwurdzeniowe procesory Celeron i Pentium (te bez litery N przed numerem modelu) lub – jeszcze lepiej – laptopy z procesorami Intel Core i3 i i5.

APU AMD A8 i A10 to również dobra opcja. Jednostki APU, czyli akcelerowane jednostki przetwarzania, łączą procesor i akcelerator graficzny w jednym chipie. APU lub laptopy z dedykowanym układem graficznym zapewnią płynniejszą jazdę w aplikacjach 3D, w tym w grach, i chociaż laptopy studenckie nie są przeznaczone do gier, im bardziej wszechstronny jest twój laptop, tym lepiej. Podobnie, podczas gdy zaledwie 2 GB pamięci RAM pozwoli na zadowalające działanie systemu Windows 8 lub Windows 10, 4 GB zapewni płynniejsze działanie, gdy wiele aplikacji jest otwartych jednocześnie.

Miejsce na dysku twardym nie jest tak ważne jak kiedyś, a niektóre laptopy studenckie są teraz dostarczane z dyskami SSD 16 GB lub 32 GB (dyski półprzewodnikowe zamiast dysków twardych; dyski SSD są mniej podatne na uszkodzenia, ale oferują mniej miejsca do przechowywania), z uczniami przechowującymi pliki na serwerach szkolnych lub uczelnianych lub w usługach przechowywania w chmurze, takich jak Dysk Google lub Microsoft OneDrive. Jednak nadal warto mieć miejsce, choćby dlatego, że zapewnia elastyczność przechowywania i pracy z dużymi plikami lokalnie, otwierając szerszy zakres aplikacji do edycji zdjęć i wideo.

Rozmiar i współczynnik kształtu

hp_zbook_14_g2Laptopy są teraz dostępne w wielu kształtach i rozmiarach, od dużych systemów zastępujących komputery stacjonarne po smukłe, lekkie ultrabooki i urządzenia konwertowalne, które mogą przełączać się między tabletami i laptopami, aby zaspokoić różne potrzeby. Sztuką jest zdecydować, który z nich jest odpowiedni dla Twoich wymagań.

Jeśli uczniowie będą pracować z aplikacjami graficznymi lub wideo, model zastępujący komputer stacjonarny od 15,6 cala do 17,3 cala może mieć sens, ale to, co zyskujesz na rozmiarze ekranu, tracisz na przenośności. Podobnie model 11,6 cala będzie super lekki, ale nie tak wszechstronny. Urządzenia o przekątnej 13,3 cala i 14 cali zapewniają doskonały dom w połowie drogi i mogą być dobrym wyborem do pracy w szkole lub na uczelni.

Tymczasem kabriolety mają sens, jeśli szkoły inwestują w aplikacje przyjazne dotykowi, chcą więcej pracować w terenie lub potrzebują laptopa do użytku w szkole podstawowej lub wsparcia SEN (specjalne potrzeby edukacyjne). Praca na zewnątrz może być łatwiejsza dzięki ekranowi dotykowemu niż modelowi opartemu na myszy i klawiaturze, a młodsze dzieci i studenci ze SEN mogą czerpać korzyści z bezpośredniego dotyku.

Większość laptopów o przekątnej od 11,6 cala do 15,6 cala ma podstawową rozdzielczość 1366 x 768, co jest wystarczające do ogólnych celów. Warto jednak zapłacić za ekran o wyższej rozdzielczości, szczególnie jeśli kupujesz model zastępujący komputer stacjonarny. Dzięki rozdzielczości 1920 x 1080 obrazy będą wyglądać wyraźniej i czyściej, a na ekranie zmieści się więcej okien aplikacji; prawdziwy plus, jeśli pracujesz nad złożonymi projektami.

Niezależnie od wybranego modelu, zastanów się dokładnie nad touchpadem i klawiaturą. Studia średnie i wyższe nadal wymagają od studentów pisania znacznych ilości tekstu, a laptop z dobrą, dobrze rozmieszczoną klawiaturą i dużym, gładkim gładzikiem będzie znacznie wygodniejszy w użyciu przez dłuższy czas. Przeczytaj recenzje i, jeśli to możliwe, wypróbuj przed zakupem.

Buduj jakość i łączność

laptop_kabelNiektóre niedrogie laptopy mają kompromis w kwestii łączności, eliminując szybsze porty USB 3, połączenia sieciowe Ethernet lub wyjścia wideo HDMI, ale rozważ główne zastosowanie swojego laptopa.

Powinieneś zapłacić trochę więcej za laptopa z co najmniej jednym portem USB 3, w przeciwieństwie do starszego typu USB 2, jeśli musisz pracować z szybkimi zewnętrznymi dyskami twardymi. Najbardziej oczywistym tego przykładem jest edycja wideo, gdzie ogromne pliki projektów mogą wymagać przechowywania na takim dysku.

Wyjścia wideo HDMI stają się coraz bardziej popularne w laptopach i wyświetlaczach – telewizorach, monitorach lub projektorach – i oferują łatwy sposób udostępniania ekranu laptopa na przykład podczas prezentacji.

Tymczasem łączność Ethernet oznacza, że ​​nie jesteś całkowicie zależny od połączenia Wi-Fi laptopa i może pomóc w zarządzaniu i rozwiązywaniu problemów w sieci szkolnej. Jeśli chodzi o połączenia bezprzewodowe, łączność 802.11n jest świetna do większości celów szkolnych, a dwuzakresowe 2,4 GHz i 5 GHz obsługują bonus. Niektóre laptopy obsługują teraz nowy standard 802.11ac, ale jeśli Twoja szkoła nie zainwestuje w nowe sieci bezprzewodowe, aby go obsługiwać, nie jest to warte dodatkowych nakładów.

Za dobrą jakość wykonania zawsze warto zapłacić. Środowiska szkolne i studenckie nie są przyjazne dla laptopów, więc każdy rodzaj wzmocnienia pomoże im przetrwać. Tam, gdzie nie jest to możliwe, im solidniejsze materiały użyte w pokrywie i obudowie, tym większe prawdopodobieństwo, że przetrwają dwa lub trzy lata codziennego użytkowania w stanie nienaruszonym.

Aby pomóc, zatrzymaj trochę budżetu na dobry rękaw, plecak lub torbę. Rękawy są najtańszą opcją, kosztują około 15 do 25 funtów i zapewniają laptopowi lekką odporność na warunki atmosferyczne na zewnątrz i miękką warstwę ochronną od wewnątrz, chroniącą go przed drobnymi uderzeniami i zadrapaniami. Możesz je znaleźć w różnych wzorach i kolorach, co czyni je świetnym sposobem na personalizację laptopa studenckiego. Torby i tornistry zapewniają nieco więcej wyściółki, kieszenie do przechowywania zasilacza i akcesoriów, a także paski na rękę i ramię ułatwiające przenoszenie. Dobre opcje są dostępne od 20 do 35 funtów.

Jednak do użytku w szkole i na uczelni nic nie przebije dobrego, solidnego plecaka z wodoodporną powierzchnią zewnętrzną, obszernymi przegrodami na książki, artykuły papiernicze i inne niezbędne przedmioty oraz solidną, dobrze wyściełaną przegrodą wewnętrzną na sam laptop. Niektóre, takie jak 15,6-calowy niebieski plecak HP Premier 3, mieszczą się nawet w dodatkowej wyściełanej kieszeni na tablet lub czytnik e-booków. Tymczasem regulowane paski na ramię i systemy wentylacyjne mogą być prawdziwym plusem, gdy studenci muszą nosić laptopa w kampusie w ciągu dnia pracy. Stylowy, wytrzymały i praktyczny plecak na laptopa może kosztować od 20 do 40 funtów, a jest to cena, którą warto zapłacić, aby chronić swój sprzęt.

Zarządzanie, ochrona i ubezpieczenie

Funkcje zarządzania nie są konieczne w przypadku pojedynczych laptopów, ale jeśli prowadzisz szkołę wdrażającą flotę, zaoszczędzą one czas Twojego zespołu IT, a także – w dłuższej perspektywie – pieniądze. Technologia Intel Active Management oraz możliwość pracy z narzędziami do zarządzania i konfiguracji pomogą zmniejszyć ciężar zarządzania.

Podobnie, dołączone oprogramowanie antykradzieżowe, oprogramowanie zabezpieczające Internet i wbudowana blokada Kensington mogą pomóc w zabezpieczeniu laptopa (lub laptopów) przed zagrożeniami zarówno cyfrowymi, jak i fizycznymi. Na tym ostatnim froncie niektóre szkoły przysięgają na markery zabezpieczające przed kradzieżą, znaczniki RFID do zarządzania zasobami lub niestandardowe transfery pokrywek.

Wreszcie, jeśli kupujesz laptopa dla syna lub córki ucznia, nie zapomnij o ubezpieczeniu. Chociaż urządzenie może być objęte obecną polisą dotyczącą domu w ramach przepisów dotyczących przedmiotów osobistych, możesz chcieć je zabezpieczyć na wypadek przypadkowego uszkodzenia i kradzieży w ramach oddzielnej polisy na laptopy lub gadżety.

W przypadku szkół niektórzy sprzedawcy lub producenci oferują ubezpieczenie jako usługę dodatkową lub laptopy mogą być objęte obecną polisą dotyczącą sprzętu. Po prostu upewnij się, że są zabezpieczone przed przypadkowym uszkodzeniem i że pokrowiec rozciąga się zarówno w klasie, jak i poza nią.

Laptopy są zaprojektowane tak, aby były przenośne – szkoda przywiązywać je do biurka.

Dowiedz się, jaki typ urządzenia mobilnego odpowiada Twoim potrzebom edukacyjnym w drugiej części naszej serii laptopów studenckich.