Jak cyfrowo podpisać plik PDF

Przy tak wielu dostępnych dziś produktach cyfrowych ludzie mogą wiele zrobić na swoich komputerach i urządzeniach mobilnych. Jednym z takich działań jest cyfrowe podpisywanie dokumentów PDF.

Dodając podpisy cyfrowe do dokumentów, oszczędzasz sobie rutyny drukowania, podpisywania, skanowania i wysyłania. Możesz po prostu dodać swój podpis i zrobić wszystko, co musisz zrobić z dokumentem.

Podpisywanie dokumentów PDF

Przede wszystkim ważne jest, aby pamiętać, że istnieją dwa różne typy podpisów, których możesz użyć:

 1. Podpis cyfrowy
 2. Podpis cyfrowy

Podpis cyfrowy to taki, który podpisujesz za pomocą myszy, ekranu dotykowego lub pióra cyfrowego. Przypomina to podpisywanie piórem w prawdziwym życiu. Jedyna różnica polega na tym, że do digitalizacji podpisu używasz urządzenia cyfrowego.

Zupełnie inny od powyższego jest podpis cyfrowy. Może to być również znacznie bezpieczniejszy sposób podpisywania czegokolwiek cyfrowo. Możesz go używać nie tylko do dokumentów PDF, ale także do każdego innego rodzaju podpisu cyfrowego. Aby to zrobić, musisz najpierw posiadać kwalifikowany podpis cyfrowy.

Podpis cyfrowy to nadruk Twojego imienia i nazwiska na jednym z Twoich dokumentów. Tylko oficjalnie zarejestrowane urzędy certyfikacji mogą wydawać kwalifikowane podpisy cyfrowe. Ma to na celu upewnienie się, że podpis jest zgodny ze ścisłymi protokołami PKI (Infrastruktura Klucza Publicznego).

W ramach tego artykułu dowiesz się, jak dodać podpis cyfrowy do dokumentów PDF.

Jak cyfrowo podpisać plik PDF z komputera Mac

Najlepszym sposobem podpisania dokumentu PDF na komputerze Mac jest skorzystanie z aplikacji Podgląd. Dzięki integracji do podpisywania dokumentów nie musisz instalować dodatkowych aplikacji.

 1. Otwórz plik PDF, który chcesz podpisać. Powinno to automatycznie uruchomić aplikację Preview na komputerze Mac.
 2. W górnym menu aplikacji kliknij ikonę, która wygląda jak przybornik.
 3. Spowoduje to otwarcie nowego paska narzędzi poniżej. Kliknij ikonę Podpisz, aby kontynuować. To ten, który wygląda jak podpis.
 4. Kliknij Gładzik.
 5. Teraz użyj gładzika na komputerze Mac, aby narysować swój podpis. Jeśli nie podoba Ci się wygląd podpisu, kliknij przycisk Wyczyść, aby zacząć od nowa.
 6. Gdy będziesz zadowolony z podpisu, kliknij Gotowe.
 7. Teraz możesz wybrać swój podpis, klikając ikonę Podpisz i umieść go w dowolnym miejscu w dokumencie PDF.
 8. Na koniec kliknij Plik, a następnie Zapisz, aby zapisać podpisany plik PDF.

Jeśli wolisz korzystać z programu Adobe Acrobat Reader, możesz to również zrobić. Jak możesz sobie wyobrazić, proces jest w zasadzie taki sam na wszystkich platformach, o czym możesz zapoznać się w poniższej sekcji.

Jak cyfrowo podpisać plik PDF z komputera z systemem Windows

Chociaż istnieje kilka czytników PDF, Adobe Acrobat Reader DC okazuje się najlepszy do podpisywania dokumentów. Jako oficjalna aplikacja PDF jest bezpłatna i zawiera wiele przydatnych funkcji. Jeśli nie masz go na swoim komputerze, możesz go zainstalować w witrynie Adobe.

Aby dodać cyfrową wersję swojego podpisu, wykonaj poniższe czynności.

 1. W Eksploratorze plików otwórz dokument PDF. Jeśli domyślnie powiązałeś inny czytnik PDF, wykonaj kilka następnych kroków:
  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy plik PDF.
  2. Kliknij Otwórz za pomocą, a następnie kliknij Wybierz inną aplikację.

  3. Kliknij Adobe Acrobat Reader DC na liście dostępnych aplikacji.

 2. Kliknij kartę Podpisz w górnym menu, a następnie Wypełnij i podpisz.

 3. Spowoduje to dodanie paska narzędzi Wypełnij i podpisz tuż nad dokumentem. Kliknij ikonę Podpisz. To ten, który wygląda jak końcówka pióra.

 4. Kliknij Dodaj podpis.

 5. Spowoduje to otwarcie wyskakującego okna podpisu. Acrobat Reader może zasugerować ogólny podpis oparty na Twoim nazwisku. Jeśli nie chcesz używać ogólnego podpisu, możesz również utworzyć własny podpis. Aby to zrobić, kliknij opcję Rysuj w górnym menu wyskakującego okna.

 6. Teraz po prostu użyj myszki, aby narysować swój podpis, tak jak robisz to długopisem i papierem. Kliknij Wyczyść w lewym dolnym rogu okna podpisu, jeśli zepsujesz.

 7. Gdy będziesz zadowolony z wyglądu podpisu, kliknij przycisk Zastosuj u dołu okna.

 8. Teraz możesz przesuwać podpis za pomocą myszy. Aby umieścić go tam, gdzie chcesz w pliku PDF, po prostu kliknij raz i to wszystko.

Jak cyfrowo podpisać plik PDF z Chromebooka

Aby cyfrowo podpisywać dokumenty PDF na Chromebooku, możesz użyć do tego niektórych aplikacji innych firm. Jedną z najpopularniejszych jest aplikacja HelloSign. Jest dostarczany z aplikacją Chrome, która integruje się na przykład z Dyskiem Google. Chociaż nie jest całkowicie darmowy, umożliwia podpisanie do trzech dokumentów każdego miesiąca bez opłat.

 1. Otwórz aplikację HelloSign na swoim Chromebooku.

 2. Kliknij przycisk Utwórz szablon.

 3. Pojawi się wyskakujące okno Utwórz podpis. Kliknij opcję Wciągnij w menu po lewej stronie.

 4. Teraz narysuj swój podpis za pomocą myszy. Jeśli nie podoba Ci się wygląd podpisu, kliknij Wyczyść pod polem podpisu i zacznij od nowa.

 5. Po uzyskaniu odpowiedniego podpisu kliknij przycisk Wstaw w lewym dolnym rogu wyskakującego okienka.

 6. Spowoduje to dodanie Twojego podpisu do pliku PDF. Teraz zapisz dokument i to wszystko.

Oprócz HelloSign istnieją również inne aplikacje innych firm, które możesz wypróbować. Niektóre z popularnych to DocuSign i SignNow. Możesz wypróbować je wszystkie i zobaczyć, który z nich jest dla Ciebie najlepszy.

Jak cyfrowo podpisać plik PDF z urządzenia z systemem Android?

Cyfrowe podpisywanie dokumentów PDF w systemie Android wymaga aplikacji innej firmy. W tej chwili najlepszą do tego zadania jest aplikacja Adobe Fill & Sign. Co więcej, nie ogranicza liczby dokumentów, które możesz podpisać za darmo w ciągu miesiąca. Zanim przejdziesz dalej, zainstaluj aplikację z Google Play.

 1. Otwórz aplikację Wypełnij i podpisz na swoim urządzeniu z Androidem.

 2. W aplikacji wybierz dokument PDF, który chcesz podpisać.

 3. Stuknij ikonę Podpisz w lewym górnym rogu ekranu. To ten, który wygląda jak końcówka pióra.

 4. Kliknij Utwórz podpis.

 5. Teraz utwórz swój podpis, przeciągając palcem po ekranie. Jeśli nie jesteś zadowolony z wyglądu, kliknij Wyczyść i spróbuj ponownie. Gdy otrzymasz podpis, który Ci się podoba, dotknij Gotowe.

 6. Teraz wszystko, co musisz zrobić, to zapisać podpisany dokument PDF i to wszystko.

Jak cyfrowo podpisać plik PDF z iPhone'a

W przeciwieństwie do urządzeń z systemem Android, iOS umożliwia użytkownikom podpisywanie dokumentów za pomocą aplikacji Mail. Chociaż nie jest tak wydajny, jak aplikacje innych firm, może wykonać przyzwoitą pracę podpisywania plików PDF. Po otrzymaniu wiadomości e-mail z załącznikiem PDF wykonaj poniższe czynności, aby ją podpisać.

 1. Otwórz aplikację Mail na swoim iPhonie.

 2. Stuknij wiadomość e-mail zawierającą plik PDF, który chcesz podpisać.

 3. Stuknij ikonę znacznika w prawym górnym rogu.

 4. Stuknij znak plus, a następnie Podpis w prawym dolnym rogu ekranu.

 5. Teraz utwórz swój podpis, przeciągając palcem po ekranie.

 6. Gdy będziesz zadowolony z podpisu, stuknij Gotowe, a następnie przeciągnij podpis do miejsca, w którym chcesz go umieścić, a następnie ponownie kliknij Gotowe.

 7. Spowoduje to, że Mail automatycznie odpowie na wiadomość e-mail zawierającą plik PDF. Oczywiście odpowiedź będzie zawierać nową wersję tego podpisanego cyfrowo dokumentu PDF.

Jeśli potrzebujesz bardziej wszechstronnego rozwiązania, zawsze możesz skorzystać z usługi Wypełnij i podpisz firmy Adobe. Możesz go zainstalować w App Store za darmo. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak go używać, zapoznaj się z sekcją powyżej (dla Androida). Obie aplikacje działają absolutnie tak samo.

Jak cyfrowo podpisać plik PDF z internetowego narzędzia internetowego

Jeśli nie chcesz korzystać z aplikacji firm trzecich, możesz skorzystać z dostępnych rozwiązań online. Dzięki nim możesz po prostu odwiedzić witrynę internetową, przesłać dokument, podpisać go i pobrać z powrotem.

Niektóre z najpopularniejszych witryn internetowych do podpisywania plików PDF to SmallPDF eSign PDF, PDF Filler i PDF Buddy. Przejdź do dowolnego z nich, a znajdziesz jasne instrukcje, jak przesłać dokument i go podpisać.

Podpisywanie cyfrowe to pestka

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci w cyfrowym podpisaniu dokumentów PDF. Niezależnie od platformy proces jest dość prosty, ponieważ pozwala na narysowanie własnego podpisu. Gdy to zrobisz, dodanie go do dokumentu PDF to kwestia jednego kliknięcia lub dotknięcia. Oczywiście najłatwiej to zrobić za pomocą narzędzi Adobe. Dostępny jest program Acrobat Reader dla komputerów oraz Fill & Sign dla urządzeń mobilnych. Oczywiście zawsze możesz sprawdzić inne aplikacje innych firm, które mogą okazać się dla Ciebie wygodniejsze.

Czy udało Ci się podpisać dokumenty PDF? Z której aplikacji korzystałeś? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej.