Jak przywrócić ustawienia fabryczne Amazon Echo Dot?

Jeśli twoje urządzenia Amazon Echo Dot zaczynają zachowywać się dziwnie, nie martw się. Nie masz się czego obawiać. Prosty reset do ustawień fabrycznych przywróci Echo Dot do dawnej świetności. Może to jednak nie być takie proste.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne Amazon Echo Dot?

Aby pomóc Ci, oto jak przywrócić ustawienia fabryczne na urządzeniu Amazon Echo Dot.

Przywracanie ustawień fabrycznych za pomocą aplikacji Alexa

Cały interfejs Echo Dot to aplikacja Alexa. Ta aplikacja jest zainstalowana na Twoim telefonie/tablecie i służy do wydawania poleceń i nawigacji po urządzeniu. Najprostszym sposobem na przywrócenie ustawień fabrycznych Amazon Echo Dot byłoby uruchomienie aplikacji Alexa na telefonie / tablecie. Następnie przejdź do Urządzenia, a następnie do wpisu Echo i Alexa.

Teraz z listy głośników wybierz ten, który chcesz zresetować. W następnym menu przejdź do Reset do ustawień fabrycznych i dotknij tej opcji. Potwierdź, że chcesz przywrócić ustawienia fabryczne, a urządzenie powinno się zrestartować.

Przywróć ustawienia fabryczne Amazon Echo Dot

Korzystanie z przycisków

W niektórych przypadkach może wystąpić błąd, który uniemożliwia komunikację z urządzeniem Echo Dot. W tym przypadku nie będzie można użyć aplikacji Alexa do przywrócenia ustawień fabrycznych. Na szczęście urządzenia Echo można zresetować do ustawień fabrycznych za pomocą przycisków na samym urządzeniu. Amazon Echo Dot nie jest tu wyjątkiem.

Wzór resetowania zależy jednak od generacji urządzenia Dot. Sprawdzimy każdą kropkę, abyś mógł łatwo wykonać reset.

Echo Dot pierwszej generacji ma przycisk resetowania. Za pomocą spinacza do papieru naciśnij i przytrzymaj przez 5 sekund przycisk resetowania znajdujący się z tyłu urządzenia. Światło zgaśnie, a następnie ponownie się włączy, jeśli zrobiłeś to poprawnie.

Echo Dot drugiej generacji wymaga jednoczesnego naciśnięcia i przytrzymania przycisków zmniejszania głośności i wyłączania mikrofonu. Musisz to zrobić przez około 20 sekund. Zwolnij, gdy pierścień świetlny zacznie świecić na pomarańczowo.

Urządzenia Echo Dot trzeciej generacji wymagają naciśnięcia i przytrzymania przycisku akcji. Zrób to przez około 25 sekund, a urządzenie powinno przywrócić ustawienia fabryczne.

Zanim zresetujesz

Chociaż przywrócenie ustawień fabrycznych to pewny sposób na upewnienie się, że problem został rozwiązany (chyba że urządzenie całkowicie przestaje odpowiadać), spowoduje to usunięcie wszystkich spersonalizowanych ustawień, które wprowadziłeś z biegiem czasu.

Chociaż ponowne konfigurowanie nie jest tak skomplikowane, możesz regularnie uruchamiać ponownie urządzenie przed przywróceniem ustawień fabrycznych.

Na przykład, jeśli urządzenie po prostu nie odpowiada, nie musisz przytrzymywać przycisków i od razu przełączać się na ustawienia fabryczne. Może wystarczy odłączyć urządzenie od źródła zasilania, odczekać kilka sekund i ponownie je podłączyć.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne Amazon Echo Dot

Jeśli to nie rozwiąże problemu, odłącz go, zostaw na kilka godzin i spróbuj ponownie. Jeśli to również nie zadziała, przejdź do przywracania ustawień fabrycznych.

Co się stanie, jeśli to nie zadziała?

Istnieje niewielka szansa, że ​​przywrócenie ustawień fabrycznych nie pomoże. Może to błąd wewnętrzny, który wymaga uwagi eksperta. W każdym razie zapoznaj się z oficjalną witryną Amazon i skontaktuj się z pomocą techniczną. Przeprowadzą Cię przez cały proces. Upewnij się, że wspomniałeś o próbie odłączenia urządzenia od źródła zasilania, a także przywróceniu ustawień fabrycznych.

W każdym razie, gdy problem zostanie rozwiązany, nie oczekuj, że Twoje ustawienia osobiste pozostaną. Prawdopodobnie będziesz musiał dostosować rzeczy od podstaw.

Po resecie

Niezależnie od tego, czy pomyślnie wykonałeś reset do ustawień fabrycznych samodzielnie, czy z pomocą pracownika Amazon, będziesz musiał aktywować Amazon Echo Dot, tak jak zrobiłeś to w dniu, w którym po raz pierwszy dotarła do Twojego domu. Oznacza to zarejestrowanie się na koncie Amazon i ponowne dostosowanie ustawień.

Wyrejestrowanie

Jeśli powodem przywrócenia ustawień fabrycznych jest to, że się go pozbywasz, będziesz musiał wyrejestrować urządzenie z aplikacji Alexa. Aby to zrobić, otwórz aplikację Alexa na telefonie lub tablecie i przejdź do Ustawienia. Następnie znajdź Ustawienia urządzenia, wybierz urządzenie Echo Dot, które chcesz wyrejestrować, i wybierz Wyrejestruj. Potwierdź, jeśli zostaniesz o to poproszony.

To skutecznie usunie kropkę z twojego konta, umożliwiając jej zarejestrowanie na innym koncie Amazon. Dopóki nie przeprowadzisz procesu wyrejestrowania, nie będziesz mógł zarejestrować urządzenia na innym koncie Amazon.

Rozwiązywanie problemów z Echo Dot

Jeśli masz problemy z połączeniem się z kropką lub masz kontrolki, które się nie wyłączają, możesz wypróbować kilka prostych kroków rozwiązywania problemów przed przywróceniem ustawień fabrycznych. Typowe problemy i poprawki Echo Dot to:

Łączność z Bluetooth lub Wi-Fi

  • Najpierw poproś Alexę o aktualizację oprogramowania. Wykonanie aktualizacji może rozwiązać wszelkie problemy z połączeniem.
  • Po drugie, odsuń urządzenie od kuchenek mikrofalowych, elektronicznych niań lub urządzeń bezprzewodowych.
  • Po trzecie, przywróć ustawienia fabryczne

Wypróbuj także różne opcje Wi-Fi, aby sprawdzić, czy błąd sam się poprawi.

Zielone lub żółte światło nie wyłącza się

  • Zielone światło oznacza, że ​​masz połączenie przychodzące, jeśli utknęło, spróbuj powiedzieć „Alexa, rozłącz połączenie”. Jeśli to nie zadziała, wyłącz kropkę i włącz ponownie.
  • Żółte światło oznacza, że ​​masz oczekujące powiadomienia. Zamknij je, prosząc Alexę o przekazanie Ci powiadomień. Jeśli to nie zadziała, wyłącz i włącz urządzenie.

Są to najczęstsze problemy, ale możesz również mieć problemy ze zrozumieniem Cię przez Alexę. Niezależnie od tego, czy chodzi o twój akcent, czy jest za dużo hałasu, dla większości ludzi jest dość responsywna i dokładna. Jeśli obawiasz się, że Alexa jest zepsuta, spróbuj zapytać coś prostego, na przykład „Alexa, słyszysz mnie?” Jeśli odpowie, możesz mieć inny problem. Jeśli problem będzie się powtarzał, z pewnością spróbuj przywrócić ustawienia fabryczne i skonfiguruj kopię zapasową Alexy.

Przywracanie ustawień fabrycznych w Amazon Echo Dot

Przed przywróceniem ustawień fabrycznych rozważ próbę ponownego uruchomienia urządzenia, odłączając je od źródła zasilania. Jeśli masz problemy z przywróceniem ustawień fabrycznych, skontaktuj się z pomocą techniczną Amazon.

Echo Dot może zrobić tak wiele rzeczy, że nic dziwnego, że chcesz, aby działała poprawnie tak szybko, jak to możliwe. Przywrócenie ustawień fabrycznych, chociaż nie jest czymś, co każdy lubi robić, prawdopodobnie naprawi wszelkie problemy, jakie ma Twój Dot.