Jak przywrócić ustawienia fabryczne tabletu z Androidem?

Przywrócenie ustawień fabrycznych przywraca domyślne dane i opcje urządzenia oraz usuwa wszystkie inne dane w procesie.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne tabletu z Androidem?

Ta metoda jest zwykle używana w ostateczności, jeśli nie możesz sprawić, by urządzenie działało w inny sposób. Często jest to wymagane, jeśli urządzenie napotka usterkę systemu, niedawne awarie aktualizacji lub zacznie zachowywać się dziwnie.

W tym artykule dowiesz się o dwóch różnych metodach ponownego uruchomienia tabletu z Androidem.

Przywracanie ustawień fabrycznych za pomocą ustawień tabletu

Każde urządzenie z Androidem powinno mieć opcję „Przywracanie ustawień fabrycznych” w aplikacji „Ustawienia”. Jeśli tablet działa prawidłowo, powinno być możliwe ręczne przejście do opcji.

Nie wszystkie tablety z Androidem są takie same. Ale zwykle powinieneś postępować zgodnie z tymi instrukcjami:

 1. Dotknij przycisku „Menu”.
 2. Znajdź i wybierz aplikację „Ustawienia” na ekranie głównym tabletu.
 3. Przejdź do sekcji „Osobiste”.
 4. Wybierz „Kopia zapasowa i resetowanie”.
 5. Dotknij „Przywracanie danych fabrycznych”.

  przywrócenie ustawień fabrycznych

 6. Potwierdź polecenie, jeśli zostaniesz o to poproszony.

Jeśli wszystko zrobiłeś poprawnie, tablet powinien się zrestartować i rozpocząć proces kasowania. Poczekaj, aż system się zakończy. Po zakończeniu czyszczenia danych nastąpi automatyczne ponowne uruchomienie.

Pamiętaj, że nie wszystkie wersje Androida mają ten sam interfejs. Czasami powyższe kroki mogą się nieznacznie różnić od siebie.

Na przykład zamiast sekcji „Osobiste” przywrócenie ustawień fabrycznych może być wymienione w sekcji „Prywatność”, a czasami nawet w menu „Pamięć”. Więc dokładnie sprawdź wszystkie możliwe opcje. „Przywracanie ustawień fabrycznych” powinno tam być domyślnie.

Przywracanie ustawień fabrycznych z trybu odzyskiwania

W niektórych przypadkach tablet z systemem Android może działać nieprawidłowo, uniemożliwiając dostęp do menu „Ustawienia”. Ekran może się zawiesić, system nie będzie odpowiadać lub może spowolnić otwieranie dowolnej aplikacji. Jeśli tak, będziesz musiał uzyskać dostęp do trybu odzyskiwania przed przywróceniem ustawień fabrycznych.

Aby przejść do trybu odzyskiwania, musisz nacisnąć i przytrzymać wyznaczone klawisze skrótu. Jednak nie wszystkie urządzenia z Androidem postępują zgodnie z tym samym procesem.

Jak uzyskać dostęp do trybu odzyskiwania z różnych tabletów z systemem Android?

W zależności od producenta tabletu z Androidem będziesz musiał wykonać różne kroki, aby przejść do trybu odzyskiwania. Oto kilka możliwości:

 1. Tablet Samsung: naciśnij przycisk zwiększania głośności + przycisk Home + przycisk zasilania
 2. LG: naciśnij przycisk zmniejszania głośności + przycisk zasilania. Po wyświetleniu logo przytrzymaj przycisk zmniejszania głośności, ale zwolnij przycisk zasilania. Następnie naciśnij go ponownie.
 3. Motorola Moto Z/Droid: Naciśnij przycisk zmniejszania głośności + zasilanie. Przytrzymaj przycisk zmniejszania głośności, ale zwolnij przycisk zasilania/
 4. HTC: naciśnij przycisk zmniejszania głośności + zasilanie, a po zmianie ekranu zwolnij przycisk zasilania, jednocześnie przytrzymując przycisk zmniejszania głośności.
 5. Google Nexus / Pixel, Sony Xperia, Asus Transformer: przytrzymanie głośności + zasilanie

Jeśli Twojego telefonu nie ma na liście, prawdopodobnie łatwo znajdziesz niezbędne kroki, aby uzyskać dostęp do trybu odzyskiwania. Po prostu wyszukaj swoje urządzenie online.

Producenci tabletów celowo utrudniają dostęp do tego trybu. Ma to na celu zapobieganie przypadkowemu dostępowi do tego trybu, ponieważ bardzo łatwo byłoby przypadkowo usunąć wszystkie dane z urządzenia.

Nawiguj w trybie odzyskiwania

Gdy tablet przejdzie w tryb odzyskiwania, powinien wyświetlić obraz awatara Androida leżącego na plecach z czerwonym trójkątem ostrzegawczym powyżej. Następnie powinieneś wykonać następujące kroki:

 1. Poruszaj się po dostępnych opcjach za pomocą klawiszy zwiększania i zmniejszania głośności.
 2. Przejdź do opcji „wyczyść dane/przywróć ustawienia fabryczne” i naciśnij przycisk zasilania.

  wyczyść dane

 3. Użyj klawiszy zwiększania/zmniejszania głośności, aby wybrać „Tak, usuń wszystkie dane użytkownika” i ponownie naciśnij przycisk zasilania.

  potwierdzenie

 4. Poczekaj, aż urządzenie przywróci ustawienia fabryczne i uruchomi się ponownie.

Nie zapomnij wykonać kopii zapasowej

Wykonanie „przywrócenia ustawień fabrycznych” spowoduje usunięcie danych z urządzenia, więc utracisz wiele cennych informacji, jeśli nie wykonasz kopii zapasowej. Możesz włączyć automatyczne tworzenie kopii zapasowych we wszystkich najnowszych wersjach Androida.

 1. Przejdź do ustawień.'
 2. Wybierz opcję „Kopia zapasowa i resetowanie” w sekcji „Ustawienia osobiste”.
 3. Przełącz opcję „Utwórz kopię zapasową moich danych”.

  wykonaj kopię zapasową moich danych

Spowoduje to automatyczne zapisanie wszystkiego na Twoim koncie Dysku Google. Później, po przywróceniu ustawień fabrycznych, możesz zalogować się na swoje konto i ponownie pobrać dane do telefonu.

Ponadto regularne przywracanie ustawień fabrycznych nie powinno usuwać zawartości karty SD, ale aby uniknąć niedogodności, najlepiej usunąć ją z tabletu przed kontynuowaniem.

To nie zawsze jest system

W większości przypadków przywrócenie ustawień fabrycznych powinno odświeżyć system. Kiedy to wykonasz, Twój tablet powinien działać tak, jak był, gdy go po raz pierwszy otrzymałeś, przynajmniej na początku.

Jeśli jednak działa dobrze tylko przez chwilę i znów zaczyna działać wolno lub dziwnie, jest to problem sprzętowy. Jeśli masz starsze urządzenie, ostatnie aktualizacje systemu i aplikacji znacznie je spowolnią.

Z drugiej strony, jeśli kupiłeś urządzenie niedawno i nadal nie działa dobrze po przywróceniu ustawień fabrycznych, może to być problem ze sprzętem. Powinieneś zabrać go do serwisu technicznego, aby mógł dalej zdiagnozować problem.

Sprawdź dwukrotnie, zanim przejdziesz dalej

Przywrócenie ustawień fabrycznych może spowodować utratę dużej ilości danych, nawet jeśli uważasz, że utworzyłeś kopię zapasową wszystkiego, czego potrzebujesz. Więc zanim potwierdzisz polecenie, sprawdź, czy zapisałeś wszystkie potrzebne dane.

Ponadto, jeśli uważasz, że ostatnie aktualizacje aplikacji i systemu spowalniają działanie Twojego urządzenia, nie powinieneś pobierać ich wszystkich naraz, ponieważ spowodują tylko ten sam problem. Zamiast tego postaraj się uzyskać tylko to, co niezbędne, dopóki nie zmienisz tabletu na lepszy.

Jak wykonać kopię zapasową plików? Korzystasz z chmury czy z pamięci zewnętrznej? Podziel się swoją opinią w komentarzach poniżej.