Jak zamrozić górny rząd w Excelu?

Jeśli regularnie pracujesz z dużymi arkuszami kalkulacyjnymi, znasz wygodę nagłówków i kategorii, zwłaszcza podczas przewijania wierszy arkusza kalkulacyjnego. Utrata tych nagłówków może utrudnić interpretację danych. Zamrożenie górnego wiersza w programie Excel zachowuje te cenne nagłówki/kategorie w miarę przesuwania się w dół arkusza kalkulacyjnego. Nie będziesz już musiał zapamiętywać kategorii.

Jak zamrozić górny rząd w Excelu?

Ta funkcja nosi nazwę Zamrażanie okienek i utrzymuje na miejscu pierwszy wiersz lub pierwszą kolumnę podczas przewijania arkusza kalkulacyjnego. Ustawienie to znacznie ułatwia porównywanie danych i pomaga zapobiegać błędom, zwłaszcza tym, które wiążą się z wstawianiem danych. Umieszczenie danych w niewłaściwej komórce może mieć poważne konsekwencje.

Oto jak zablokować górny wiersz w programie Excel 2007, 2010, 2016, 2019 i Office 365.

 1. Otwórz arkusz roboczy, nad którym chcesz pracować.

 2. Wybierz "Pogląd" i przejdź do „Zamrażaj szyby”.

 3. Wybierać „Zamroź górny rząd”.

Powinieneś teraz zobaczyć, że górny rząd jest otoczony cienkim pudełkiem. Przewijanie strony w dół utrzyma górny wiersz w całym arkuszu kalkulacyjnym.

Zablokuj wiele wierszy w programie Excel

Jeśli nagłówki zajmują więcej niż jeden wiersz lub chcesz porównać dane z kilku górnych wierszy z innymi miejscami w arkuszu kalkulacyjnym, możesz w podobny sposób zablokować wiele wierszy.

 1. Kliknij pierwszą komórkę w kolumnie pod wierszami, które chcesz zamrozić.

 2. Wybierz "Pogląd" patka.

 3. Kliknij „Zamrażaj szyby” skrzynka, następnie wybierz „Zamrażaj szyby” z listy.

Powyższe kroki powinny zablokować wybrane, sąsiednie górne wiersze, aby można było przewijać w dół i utrzymywać nagłówki na miejscu.

Na przykład, jeśli chcesz zamrozić trzy górne rzędy arkusza roboczego, wybierz pierwszą komórkę w A4. Po zamrożeniu okienek linie A1, A2 i A3 zostaną zamrożone i możesz przewijać w dowolnym miejscu, aby porównać dane.

Zablokuj kolumnę w Excelu

Zamrożenie kolumny ma podobne zastosowania w programie Excel. Jeśli arkusz kalkulacyjny zawiera wiele kolumn, które wymagają przewijania strony, zablokowanie pierwszej kolumny w dół może pomóc w zrozumieniu wszystkich tych danych.

 1. Otwórz arkusz roboczy, nad którym chcesz pracować.
 2. Wybierz kartę Widok i przejdź do Zablokuj okienka.
 3. Wybierz opcję Zablokuj pierwszą kolumnę.

Używasz tych samych narzędzi, co zamrażanie wierszy, ale dokonujesz innego wyboru w menu rozwijanym.

Zablokuj wiele kolumn w programie Excel

Jeśli chcesz zablokować wiele kolumn w programie Excel, robisz to w taki sam sposób, jak blokujesz wiele wierszy.

 1. Wybierz kolumnę po prawej stronie kolumny, którą chcesz zablokować.
 2. Wybierz kartę Widok i Zablokuj okienka.
 3. Wybierz opcję Zablokuj okienka.

Na przykład, jeśli chcesz zablokować pierwsze trzy kolumny, wybierz kolumnę D i Zablokuj okienka. Kolumny A, B i C zostaną wtedy zamrożone. Możesz także wybrać komórkę D1, aby osiągnąć to samo.

Zablokuj kolumny i wiersze w programie Excel

Możesz także zamrozić kolumny i wiersze w programie Excel, aby przyspieszyć porównywanie danych.

 1. Wybierz komórkę jeden wiersz poniżej i jedną kolumnę na prawo od wierszy i kolumn, które chcesz zablokować.
 2. Ponownie wybierz opcję Zablokuj okienka i Zablokuj okienka.

Na przykład, jeśli chcesz zablokować kolumny A i B oraz wiersze 1 i 2, zaznacz komórkę C3. Zamrożenie okienek zablokuje pierwsze dwie kolumny i wiersze, dopóki ich nie odmrozisz.

Odblokuj wiersze lub kolumny w programie Excel

Jeśli potrzebujesz tylko tymczasowo zamrozić wiersz, aby porównać dane, możesz odblokować, gdy skończysz. Nie wpływa to na żadne dane ani formatowanie, więc byłoby tak, jakbyś nigdy tego nie robił.

 1. Wybierz kartę Widok i Zablokuj okienka.
 2. Wybierz opcję Odblokuj okienka.

Nie ma znaczenia, czy zamrozisz pierwszy wiersz, wiele wierszy, pierwszą kolumnę czy wiele kolumn, to ustawienie je usuwa.

Problemy z blokowaniem wierszy i kolumn w programie Excel

Jeśli nie możesz zamrozić wiersza lub kolumny w programie Excel, może to oznaczać, że jesteś w trybie edycji komórek. Jeśli piszesz lub modyfikujesz formułę, wybór Zablokuj okienko może być wyszarzony. Naciśnij Esc, aby wyjść z trybu edycji komórki i powinieneś być w stanie wybrać opcję Zamrożenie okienka jak zwykle.

Jeśli próbujesz zamrozić arkusz kalkulacyjny, którego nie utworzyłeś, może on być chroniony. Powinno to być rozpoznawalne po małej kłódce lub po fakcie, że możesz nie być w stanie jej uratować. Wybierz Plik z górnego menu, następnie Chroń skoroszyt i wybierz Odblokuj. Możesz to również zrobić w arkuszu, wybierając kartę Recenzja i Nie chroń arkusza na Wstążce.