Jak zrobić dwie kolumny w Dokumentach Google

Dokumenty Google to bezpłatna, bogata w funkcje alternatywa dla programu Microsoft Word, a używanie jej do tworzenia dokumentów będzie dla większości znanym doświadczeniem. Jednak nie wszystkie funkcje nie są takie same jak ich odpowiedniki w programie Word. Na przykład opanowanie funkcji kolumn może zająć trochę czasu.

Jak zrobić dwie kolumny w Dokumentach Google

W tym artykule pokażemy, jak utworzyć dwie kolumny w Dokumentach Google, wraz z podobnymi przydatnymi poleceniami formatowania do Twojej dyspozycji.

Jak zrobić dwie kolumny tekstu w Dokumentach Google

Funkcja wielu kolumn w Dokumentach Google nie została uwzględniona, gdy Dokumenty Google zostały po raz pierwszy wydane, ale zapotrzebowanie na wspomnianą opcję skłoniło programistów do jej dodania.

Aby dodać drugą kolumnę do jednej strony dokumentu, wykonaj następujące kroki:

 1. Aby dodać drugą kolumnę do pustego dokumentu

  Pamiętaj, że spowoduje to zastosowanie formatu dwukolumnowego do całego projektu.

  1. Otwórz Dokumenty Google i wybierz Pusta strona.

  2. W górnym menu kliknij Format.

  3. Z listy rozwijanej najedź na Kolumny.

  4. Kliknij dwukolumnowy obraz, aby zastosować go do dokumentu.

 2. Aby zastosować format dwukolumnowy do części dokumentu
  1. Otwórz Dokument Google zawierający tekst, do którego chcesz zastosować formatowanie, lub utwórz nowy z pustej strony.

  2. Zaznacz część tekstu, do której chcesz dodać formatowanie.

  3. Kliknij Format w górnym menu.

  4. Najedź kursorem na kolumny na liście rozwijanej.

  5. Kliknij dwukolumnowy obraz.

 3. Aby utworzyć poziomy dokument na pół strony
  1. Otwórz swój Dokument Google lub utwórz nowy.

  2. Kliknij Plik w lewym górnym rogu górnego menu.

  3. . Wybierz Ustawienia strony z listy rozwijanej.

  4. Włącz opcję Pozioma w wyskakującym okienku.

  5. Kliknij OK. Alternatywnie, jeśli zamierzasz utworzyć kilka nowych dokumentów zorientowanych poziomo, kliknij Ustaw jako domyślne, aby zachować to ustawienie. Możesz to wyłączyć później.

  6. Kliknij Format w górnym menu.

  7. Najedź kursorem na kolumny z listy rozwijanej.

  8. Kliknij dwukolumnowy obraz.

 4. Aby usunąć formatowanie dwukolumnowe
  1. Zaznacz fragment tekstu, z którego chcesz usunąć dwukolumnowe formatowanie.

  2. Kliknij Format.

  3. Najedź na kolumny

  4. Wybierz obraz w formacie jednokolumnowym.

Jak tworzyć kolumny w Dokumentach Google

Korzystając z wielu kolumn w Dokumentach Google, możesz edytować formatowanie kolumn, aby utworzyć niestandardową konfigurację. Narzędzia te znajdują się w narzędziu linijki u góry strony.

Najważniejsze do zapamiętania to:

 1. Niebieska strzałka w dół na obu końcach każdej kolumny reprezentuje lewe i prawe wcięcie. Kliknij i przytrzymaj myszą, aby dostosować wcięcie.
 2. Niebieska linia u góry niebieskiej strzałki po lewej stronie to wcięcie pierwszego wiersza. Jest to ważne, jeśli używasz tabulatorów dla akapitów. Aby go przenieść, kliknij i przytrzymaj, tak jak w przypadku strzałek w dół. Zwykle, jeśli przesuniesz lewe wcięcie, przesunie się również wcięcie pierwszego wiersza. Kliknięcie i przytrzymanie pierwszego wcięcia wiersza przeniesie go osobno.
 3. Szara część linijki między kolumnami reprezentuje margines. Możesz go przesunąć, najeżdżając na niego myszą, aż kursor zmieni się w narzędzie marginesu. Narzędzie marginesu wygląda jak dwie pionowe linie ze strzałkami skierowanymi w lewo i w prawo. Gdy kursor się zmieni, kliknij i przytrzymaj, a następnie przesuń go w lewo lub w prawo.
 4. Szare linie po lewej i prawej stronie linijki strony to odpowiednio lewy i prawy margines. Możesz go przesunąć, najeżdżając na koniec, aż kursor zmieni się w strzałkę z dwoma grotami. Następnie kliknij i przytrzymaj, aby przenieść.
 5. Możesz określić określone szerokości odstępów, wprowadzając pomiar w opcjach formatowania. Możesz uzyskać do tego dostęp poprzez:
  1. Kliknięcie Formatuj w górnym menu.
  2. Najechanie kursorem na kolumny.
  3. Kliknięcie Więcej opcji.
  4. Umieszczenie określonej liczby w celu określenia szerokości w calach w polu tekstowym na prawo od odstępów.
  5. Kliknięcie Zastosuj.
 6. Jeśli chcesz utworzyć linię między kolumnami, otwórz opcje formatowania pod kolumnami i włącz opcję Linia między kolumnami.

Jak zrobić dwie kolumny w Dokumentach Google w Chrome

Dokumenty Google, które są głównie online, nie są zależne od platformy i mogą być używane w dowolnej przeglądarce. Jest jednak jedna zaleta korzystania z Google Chrome. Jako oficjalne rozszerzenie Google do przeglądarki Google Offline Chrome umożliwia korzystanie z edytora tekstu, nawet jeśli nie masz połączenia z Internetem.

Pobierz i zainstaluj rozszerzenie w przeglądarce Google Chrome, aby umożliwić jego działanie nawet w trybie offline. Możesz dodać kolumny do projektu Dokumentów Google w przeglądarce Google Chrome, wykonując czynności opisane powyżej.

Jak pisać w drugiej kolumnie w Dokumentach Google

Zazwyczaj w dokumencie, który ma już format dwukolumnowy, automatycznie przejdziesz do drugiej kolumny, gdy w pierwszej skończy się miejsce. Jeśli chcesz mieć możliwość pisania w dowolnej kolumnie naraz, możesz to zrobić, wstawiając podziały kolumn w dokumencie.

Można to zrobić, wykonując następujące czynności:

 1. Kliknij Wstaw w górnym menu.

 2. Najedź na Przerwa na liście rozwijanej.

 3. Kliknij Podział kolumny.

 4. Alternatywnie możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać podział kolumny z menu podręcznego. Jeśli używasz Maca, użyj Ctrl + kliknij, a następnie zrób to samo.

W ten sposób możesz teraz klikać między obiema kolumnami, aby przechodzić tam iz powrotem, a następnie wpisywać tekst, jak chcesz.

Jak zrobić dwie kolumny w aplikacji Dokumenty Google na Androida?

Funkcja formatu kolumny jest niestety niedostępna w mobilnej wersji aplikacji mobilnej Dokumenty Google. Istnieją jednak sposoby na obejście tego, a zamiast tego wymaga użycia tabel.

Aby to zrobić:

 1. Otwórz aplikację mobilną Dokumenty Google, a następnie dotknij + w prawym dolnym rogu ekranu.

 2. Stuknij w Nowy dokument. Alternatywnie, jeśli dotkniesz Wybierz szablon, możesz przeglądać opcje, aby sprawdzić, czy dostępne są szablony z wieloma kolumnami.
 3. Stuknij w Wstaw. To jest symbol + w prawym górnym menu.

 4. Przewiń listę w dół, a następnie dotknij tabeli.

 5. Stuknij strzałkę w dół na kolumnach, aby zmniejszyć je do dwóch.
 6. Stuknij strzałkę w dół na Rzędach, aby zredukować je do jednego.

 7. Stuknij w Wstaw tabelę.

Minusem korzystania z tabletów w wersji mobilnej jest to, że nie można dokładnie usunąć granic, tak jak w przypadku korzystania z przeglądarki. Jeśli potrzebujesz dodatkowych funkcji, otwórz przeglądarkę internetową telefonu komórkowego, a następnie uzyskaj dostęp do Dokumentów Google.

Jak zrobić dwie kolumny w aplikacji Dokumenty Google na iPhone'a?

Aplikacja mobilna Dokumentów Google nie jest zależna od platformy. Te same polecenia, które dotyczą Androida, dotyczą również wersji na iPhone'a. Wykonaj te same kroki w Androidzie powyżej, aby używać tabletów jako zamiennika funkcji kolumn, lub otwórz Dokumenty Google w przeglądarce.

Jak zrobić dwie kolumny w aplikacji Dokumenty Google na iPadzie?

Zarówno iPhone, jak i iPad mają tę samą wersję aplikacji mobilnej. Polecenia, które dotyczą iPhone'a, dotyczą również iPada.

Dodatkowe często zadawane pytania

Są to pytania, które zwykle pojawiają się, gdy trwają dyskusje na temat kolumn w Dokumentach Google.

Jak podzielić komórki w Dokumentach Google?

Obecnie nie można dzielić komórek w tabeli utworzonej w Dokumentach Google, chyba że zostały one wcześniej scalone również w Dokumentach Google.

Aby scalić komórki, po prostu zaznacz komórki, które chcesz scalić, a następnie wykonaj następujące czynności:

• Kliknij Format w górnym menu.

• Najedź na tabelę.

• Kliknij Połącz komórki.

• Alternatywnie możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać opcję Połącz komórki z wyskakującego okienka

menu. Jeśli używasz Maca, zamiast tego naciśnij Ctrl + kliknij.

Aby podzielić scalone komórki, kliknij prawym przyciskiem myszy lub Ctrl + kliknij scaloną komórkę, a następnie wybierz Unmerge

Jak wstawiać kolumny w Dokumentach Google?

W dokumencie Google możesz mieć maksymalnie trzy kolumny tekstu. Aby dodać kolumnę, po prostu zaznacz istniejący tekst, a następnie przejdź do obrazu z trzema kolumnami w menu Format.

Jeśli chcesz dodać kolumny do tabeli wstawionej do Dokumentu Google, po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy lub ctrl + kliknij wewnątrz tabeli, a następnie wybierz wstaw kolumnę z lewej lub prawej strony.

Jak zrobić dwa akapity obok siebie w Dokumentach Google?

• Zaznacz całość dwóch akapitów, klikając i przeciągając myszą.

• Po zaznaczeniu wszystkiego kliknij Format w górnym menu.

• Najedź kursorem na kolumny, a następnie wybierz opcję Dwie kolumny.

• Kliknij początek drugiego akapitu.

• Kliknij Wstaw w górnym menu.

• Najedź kursorem na Przerwę.

• Wybierz Podział kolumny.

Twoje dwa akapity powinny być teraz obok siebie.

Wszechstronna aplikacja

Ponieważ twórcy Dokumentów Google odpowiadają na zapotrzebowanie na więcej opcji formatowania, dostępnych będzie coraz więcej funkcji. Na razie umiejętność tworzenia dwóch kolumn w Dokumentach Google zwiększa funkcjonalność tej i tak już wszechstronnej aplikacji.

Czy znasz inne sposoby tworzenia dwóch kolumn w Dokumentach Google? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej.