Jak otworzyć plik WPS

Czasami możesz natknąć się na stare typy plików, które będziesz musiał otwierać i pracować z nimi w pracy itp. Jeśli znasz Microsoft Works, możesz przypomnieć sobie pliki .wps i sposób z nimi pracować.

Jak otworzyć plik WPS

Na wypadek, gdybyś znalazł plik WPS na dysku twardym i chciał wiedzieć, co to jest i jak go otworzyć, ten samouczek pokaże Ci, jak to zrobić.

Początki pliku WPS

Plik WPS to starszy format pliku Microsoft Works. Microsoft Works był oryginalnym pakietem biurowym Microsoftu wprowadzonym na rynek w 1988 roku i działał do 2007 roku, kiedy został zastąpiony przez Office 2010. Jednym z wielu utworzonych formatów plików były pliki .wps.

WPS to format pliku programu Works Word Processor, który był częścią pakietu Works wraz z plikami .wks dla arkuszy kalkulacyjnych i .wdb dla plików baz danych. Był też inny format pliku arkusza kalkulacyjnego, .xlr, który przez jakiś czas działał razem z .wks.

Otwieranie pliku WPS

Dostępnych jest kilka opcji, aby otworzyć plik WPS. Możesz korzystać z Microsoft Works, jeśli nadal masz kopię, konwertera plików Microsoft Works 6–9, pakietu Office 2016 lub bezpłatnych pakietów biurowych, takich jak LibreOffice i OpenOffice.

Prace Microsoft

Microsoft Works został wycofany w 2007 roku, ale może nadal działać w systemie Windows 7, 8 lub 10. Jeśli masz jakieś dyski, warto spróbować je zainstalować i zdekodować plik WPS. To trochę kłopotliwe, ale jeśli naprawdę chcesz wiedzieć, co jest w pliku WPS, jest to opcja.

Jeśli nie będzie działać natywnie na twoim komputerze, możesz rozważyć skonfigurowanie maszyny wirtualnej z Virtualbox i zainstalowanie systemu Windows XP. Następnie możesz załadować do tego Works i zobaczyć, jak sobie radzisz.

Jak otworzyć plik WPS-2

Konwerter plików Microsoft Works 6–9

Firma Microsoft udostępnia pobieranie w celu konwersji plików WPS, co jest prostszym sposobem. Możesz go pobrać z witryny firmy Microsoft tutaj. Nie jest już aktywnie rozwijany, ale wykonuje swoją pracę. Aby otworzyć plik WPS, będziesz potrzebować kopii programu Microsoft Word, więc upewnij się, że ją masz.

 1. Pobierz i zainstaluj Konwerter plików Microsoft Works 6–9.
 2. Przejdź do pliku WPS, który chcesz otworzyć.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwierać z…
 4. Wybierz program Word i kliknij ok.

Program Word użyje konwertera plików Microsoft Works 6–9 i otworzy plik. Powinieneś teraz zobaczyć, co zawiera plik. Mam nadzieję, że było warto!

Biuro Word 2016

Jeśli masz najnowszą wersję programu Word, ma ona natywną obsługę plików WPS. Najwyraźniej wcześniejsze wersje aplikacji nie mogą ich otworzyć, więc będziesz potrzebować najnowszej wersji lub wersji zawartej w Office 365. Dostępne są bezpłatne wersje próbne obu, jeśli nie chcesz ich kupować.

 1. Otwórz Word i wybierz Plik. Słowo Top Menu
 2. Wybierać Otwórz >Ten komputer i przejdź do swojego pliku WPS. Menu boczne pliku
 3. Kliknij otwarty ponownie, a program Word powinien się teraz otworzyć i wyświetlić zawartość pliku.

W zależności od tego, co zawiera plik, możesz zobaczyć bełkot, w którym program Word nie może w pełni zrozumieć formatu. To jest najwyraźniej powszechne. Jeśli tak się stanie, pobierz powyższy konwerter plików Microsoft Works 6–9 i spróbuj ponownie. To powinno pokazać zawartość w całej okazałości.

Jak otworzyć plik WPS-3

LibreOffice i OpenOffice

Jeśli nie wiesz o tych alternatywach typu open source dla pakietu Microsoft Office, zarówno LibreOffice, jak i OpenOffice działają z plikami WPS i wszystkimi formatami plików Microsoft Works. Proces otwierania pliku jest praktycznie identyczny jak w programie Word.

 1. Zainstaluj LibreOffice lub OpenOffice.
 2. Wybierz LibreOffice Writer lub OpenOffice Writer i otwórz aplikację.
 3. Wybierać otwarty, przejdź do pliku WPS i otwórz go.

Biorąc pod uwagę ich szerokie wsparcie i zastosowanie w wielu branżach, LibreOffice i OpenOffice dobrze współpracują z wieloma typami plików, które w tym momencie można uznać za starsze.

Konwertuj plik WPS

Więc wszystkie te metody powinny umożliwiać otwieranie i odczytywanie pliku WPS, ale co z przekształceniem go w coś bardziej przydatnego?

 • Masz dwie możliwości, jedną z nich jest użycie Zapisz jako w każdym z powyższych narzędzi i użyj natywnego formatu pliku obsługiwanego przez wybrany program. Menu boczne pliku 2
 • Drugą opcją jest użycie narzędzia konwertującego.

Należy jednak pamiętać, że większość narzędzi do konwersji plików działa w chmurze i wymaga przesłania pliku w celu jego konwersji. Chociaż mogą nie robić nic z zawartością, jeśli plik zawiera coś osobistego, nie rób tego. Zamiast tego użyj jednej z powyższych metod.

Pliki

Jest tak wiele typów plików, które trzeba śledzić, wiedzieć, jak otwierać i pracować. Na szczęście dostępnych jest mnóstwo oprogramowania.

Czy udało Ci się otworzyć plik .wps? Podziel się swoimi doświadczeniami poniżej.