Jak pingować adres IP z komputera lub urządzenia mobilnego

Przy dzisiejszym wysokim zapotrzebowaniu na przepustowość Internetu ważne jest, aby wiedzieć, czy połączenie sieciowe działa poprawnie, czy nie. Jeśli kiedykolwiek będziesz mieć problemy z połączeniem, najbezpieczniejszym sposobem na jego przetestowanie jest użycie polecenia „ping”.

Jak pingować adres IP z komputera lub urządzenia mobilnego

Jeśli masz problemy z dostępem do niektórych stron internetowych, możesz szybko dowiedzieć się, czy jest to po ich stronie, czy też masz problemy z połączeniem. Na przykład możesz nie być w stanie prawidłowo przesyłać strumieniowo filmu Netflix, ale możesz się zalogować i przeglądać. To jest dokładnie ten scenariusz, w którym ping może być przydatny, pozwalając określić źródło problemu.

Jak pingować adres IP z urządzenia z systemem Windows 10?

Wykonanie testu ping z Windows 10 jest stosunkowo łatwe. Wszystko, co musisz zrobić, to otworzyć aplikację Wiersz polecenia i wpisać odpowiednie polecenie. Oto jak to się robi:

 1. Naciśnij klawisz Windows na klawiaturze, a następnie zacznij pisać cmd.

 2. W wynikach wyszukiwania powinna pojawić się aplikacja Wiersz polecenia. Kliknij to. Kiedy otworzy się okno wiersza polecenia, zauważysz, że jest nieco inne niż zwykłe okna. Ma w sobie ten stary klimat, używając czarnego tła i białego tekstu.

 3. Wpisz „ping”, dodaj jedną spację i wpisz adres IP lub nazwę domeny, z którą chcesz przetestować połączenie. Kiedy wpiszesz to wszystko, naciśnij „Enter” na klawiaturze.

Na przykład możesz wpisać „ping google.com”, aby przetestować połączenie z Google. Jeśli znasz adres IP serwera, możesz go również użyć. Aby przetestować połączenie między komputerem a routerem domowym, wprowadź adres IP routera. W większości przypadków Twój router będzie miał domyślny adres 192.168.1.1. Aby go pingować, musisz wpisać „ping 192.168.1.1” i nacisnąć Enter.

Po zainicjowaniu polecenia ping komputer wyśle ​​testowy pakiet danych do żądanego hosta i będzie oczekiwał na odpowiedź. Aby upewnić się, że test jest odpowiedni, komputer wyśle ​​cztery pingi. Po nadejściu odpowiedzi zobaczysz wyniki testu w oknie wiersza polecenia.

Tuż pod poleceniem ping zobaczysz odpowiedź z serwera, na który pingowałeś. To pokazuje, ile bajtów miał każdy pakiet i jak szybka była odpowiedź w milisekundach.

Poniżej tej sekcji zobaczysz statystyki testu. Pokazują one, ile pakietów wysłał Twój komputer, ile odebrał z powrotem oraz liczbę pakietów, które zostały utracone z powodu słabego połączenia. Dobry test będzie zawierał cztery pakiety, zarówno wysłane, jak i odebrane, z zerową liczbą utraconych pakietów.

Na dole sekcja statystyk czasu pokazuje, jak szybko dane były przesyłane tam iz powrotem, również w milisekundach. Otrzymasz minimalny i maksymalny czas podróży w obie strony, a także średni czas.

Jak pingować adres IP z komputera Mac

Podobnie jak w systemie Windows 10, Mac używa aplikacji „Terminal” do przetwarzania poleceń tekstowych.

 1. Otwórz „Wyszukiwarkę” na komputerze Mac.
 2. Kliknij „Aplikacje” z menu po lewej stronie. Jeśli go nie widzisz, naciśnij jednocześnie klawisze „Polecenie” i „A” na klawiaturze.
 3. Następnie kliknij dwukrotnie "Narzędzia".
 4. Na koniec uruchom aplikację „Terminal”.
 5. Po otwarciu Terminala wpisz polecenie ping: ping 192.168.1.1
 6. Naciśnij „Enter” na klawiaturze.
 7. Spowoduje to zainicjowanie testu ping między komputerem a routerem domowym.
 8. Aby zakończyć test, naciśnij jednocześnie przyciski „Control” i „C” na klawiaturze.

Zamiast adresu IP możesz również wpisać nazwę domeny, na przykład „instagram.com”, „google.com” lub dowolną inną prawidłową domenę. Jeśli chcesz użyć zewnętrznego adresu IP do przetestowania połączenia, możesz użyć Google, czyli 8.8.8.8.

Po zakończeniu testu zobaczysz wyniki. Pokazują one, ile pakietów wysłał Twój komputer i ile czasu zajęło otrzymanie odpowiedzi z serwera, który pingowałeś. Pod nimi zobaczysz statystyki pingów pokazujące, ile pakietów wysłałeś, ile odebrałeś i czy jakieś pakiety zostały utracone w drodze powrotnej. Dobre połączenie nie spowoduje utraty pakietów.

Jak pingować adres IP z Chromebooka

W systemie operacyjnym Chrome nie znajdziesz dedykowanej aplikacji do testu ping ani nie znajdziesz takiej usługi w żadnym z menu. Niezależnie od tego powinieneś wiedzieć, że Chromebooki mają wbudowaną usługę ping. Wystarczy wykonać poniższe czynności, aby go zainicjować:

 1. Naciśnij jednocześnie klawisze Ctrl, Alt i T na klawiaturze. Spowoduje to otwarcie wiersza polecenia.

 2. Wpisz ping google.com lub ping 8.8.8.8, aby przetestować połączenie z Google.

 3. Naciśnij Enter na klawiaturze. Twój Chromebook rozpocznie teraz serię testów połączenia.

Podobnie jak w przypadku Windows 10 i Mac, otrzymasz wyniki pokazujące, czy połączenie działa poprawnie, czy nie. Jeśli zgubisz jakieś pakiety, ponów test. Jeśli nadal ma jakieś utracone pakiety, może być coś nie tak z twoim połączeniem. W takim przypadku najlepiej zadzwonić do działu obsługi klienta dostawcy Internetu. Jeśli pracujesz w sieci biznesowej, skontaktuj się z administratorem sieci lub systemu.

Jak pingować adres IP z iPhone'a?

Niestety iOS nie ma wbudowanej aplikacji, która umożliwi wykonanie testu ping. Zamiast tego będziesz musiał zainstalować aplikację przeznaczoną do testowania połączeń sieciowych. Niektóre z najpopularniejszych takich aplikacji to „Ping — narzędzie sieciowe”, „Pingify” i „Network Ping Lite”.

Oczywiście, jeśli masz problemy z połączeniem Wi-Fi, najlepiej rozłączyć się i użyć sieci komórkowej do zainstalowania jednej z aplikacji. Dotyczy to również problemów z połączeniem komórkowym. W takim przypadku powinieneś znaleźć sieć Wi-Fi, która działa, aby uzyskać dostęp do App Store.

Jak pingować adres IP z urządzenia z Androidem?

Podobnie jak iOS, system operacyjny Android nie ma domyślnie możliwości pingowania innych routerów lub serwerów. Na szczęście w sklepie Google Play dostępnych jest wiele aplikacji, które pozwolą Ci to zrobić. Niektóre aplikacje, z których możesz korzystać, to „Ping”, „Ping & Net” i „PingTools Network Utilities”.

Podczas gdy „Ping” i „Ping & Net” zapewniają podstawową opcję pingowania, „PingTools Network Utilities” jest znacznie bardziej zaawansowaną aplikacją. Zawiera wiele przydatnych narzędzi do diagnostyki sieci, które mogą dostarczyć szczegółowych informacji o używanym połączeniu. Możesz także sprawdzić wykorzystanie sieci przez każdą aplikację w telefonie, przeskanować porty sieciowe, sprawdzić właścicieli domen i nie tylko.

Jak pingować adres IP za pomocą usługi sieciowej online

Jeśli nie chcesz używać aplikacji do wykonania testu ping, istnieje wiele witryn, które pozwolą Ci to zrobić. Należy pamiętać, że te usługi umożliwiają pingowanie tylko serwerów publicznych i nie będzie można pingować routera sieci domowej. Nie, chyba że ma statyczny adres IP.

Niektóre z usług online, które możesz wypróbować, to „Site24x7”, „IPAddressGuide”, „Ping.EU”, „Narzędzia sieciowe” i „Wormly”. Wszystkie te są całkowicie bezpłatne.

Testowanie połączenia

Mamy nadzieję, że nauczyłeś się korzystać z polecenia „ping” na swoim urządzeniu. Wiedza o tym, jak przetestować swoje połączenie, jest całkiem użyteczną rzeczą, zwłaszcza gdy masz powolny ruch internetowy na swoim komputerze. A jeśli nie chcesz instalować innej aplikacji na swoim urządzeniu mobilnym, możesz skorzystać z jednej z internetowych usług ping.

Czy udało Ci się użyć polecenia ping? Czy „zgubiłeś zero pakietów” czy nie? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej.