Jak nagrać screencast w systemie Windows 10?

Nagrywanie ekranu komputera może początkowo wydawać się zniechęcające. Zwłaszcza jeśli nie masz do dyspozycji odpowiednich narzędzi. Możesz nagrać prezentację podczas próby przemówienia lub podzielić się fragmentem rozgrywki ze znajomymi.

Cokolwiek to jest, nagrywanie ekranu w systemie Windows 10 jest niezwykle proste. Jeśli znasz poprawną kombinację klawiszy klawiatury, możesz rozpocząć nagrywanie w dowolnym momencie. Chociaż wbudowana funkcja jest dość potężna, nie pasuje do dedykowanych aplikacji, których jedynym celem jest przechwytywanie czegokolwiek na ekranie.

Jak nagrywać ekran w systemie Windows 10 za pomocą wbudowanego oprogramowania?

Windows 10 ma wbudowane oprogramowanie do nagrywania ekranu. Początkowo przeznaczony do nagrywania gier, w które grasz, możesz go również używać do nagrywania wszystkiego, co robisz na komputerze.

Pierwszym krokiem jest włączenie tej opcji w menu ustawień systemu Windows.

  1. wciśnij Początek przycisk na klawiaturze.

  2. Teraz zacznij pisać ustawienia. Link do Ustawienia pojawi się aplikacja. Kliknij to.

  3. W menu Ustawienia kliknij Hazard opcja. Otworzy się menu paska gier.

  4. Włącz opcję Nagrywaj klipy z gry, zrzuty ekranu i transmisję za pomocą paska gry, klikając przełącznik w pozycję Wł.

Istnieje również alternatywny sposób wywołania menu Ustawienia za pomocą skrótu klawiaturowego. Naciśnij jednocześnie klawisz Windows i literę „I”, a pojawi się menu.

Teraz, po pomyślnym włączeniu paska gier, nadszedł czas, aby rozpocząć nagrywanie.

  1. Wybierz aplikację, dla której chcesz nagrywać swoje działania. Może to być komputer, przeglądarka internetowa, gra wideo, a nawet film, który odtwarzasz na komputerze.

  2. Na klawiaturze naciśnij Okna i list 'G' klawisze w tym samym czasie. Spowoduje to wyświetlenie nakładki nagrywania na ekranie. Składa się z kilku widżetów, takich jak Capture, Audio i Performance.

  3. Aby rozpocząć nagrywanie, kliknij przycisk nagrywania w widżecie Przechwytuj.

  4. Teraz po prostu kliknij w dowolnym miejscu na ekranie, aby ukryć nakładkę paska gier. Po prawej stronie ekranu pojawi się mały widżet pokazujący aktualny czas nagrywania. Pozwala także zatrzymać nagrywanie, a także włączyć lub wyłączyć mikrofon, jeśli taki posiadasz. Po zakończeniu nagrywania kliknij przycisk Zatrzymaj na małym widżecie.

  5. Pojawi się powiadomienie o nagraniu klipu z gry. Jeśli go klikniesz, w Eksploratorze Windows otworzy się folder, w którym możesz zobaczyć właśnie nagrany plik wideo.

Oczywiście nie musisz wywoływać paska gry za każdym razem, gdy chcesz coś nagrać. Istnieje skrót klawiaturowy, który umożliwia natychmiastowe rozpoczęcie lub zatrzymanie nagrywania ekranu. Po prostu naciśnij jednocześnie klawisze Windows, Alt i R, a nagrywanie rozpocznie się. Aby zatrzymać nagrywanie, naciśnij ponownie tę samą kombinację: Win + Alt + R.

Najlepsze opcje stron trzecich

Jeśli wbudowany rejestrator systemu Windows nie zapewnia wymaganego poziomu opcji, istnieją inne alternatywy do rozważenia. W zależności od wymaganych opcji, oto trzy aplikacje, które z pewnością zaspokoją Twoje potrzeby.

Studio OBS

OBS Studio jest absolutnym mistrzem nagrywania ekranu i jest całkowicie bezpłatne. Skrót od Open Broadcaster Software, główną sztuczką jest to, że jest to produkt o otwartym kodzie źródłowym. Oznacza to, że nie ma żadnych reklam, a aktualizacje wciąż się pojawiają, dzięki czemu z każdą iteracją jest bardziej wydajny. Jest dostępny dla systemów operacyjnych Windows, macOS i Linux.

Ekspresowe FlashBack

Dzięki FlashBack Express otrzymujesz bezpłatną wersję płatnego oprogramowania. Prostszy niż OBS, jest idealny dla każdego, kto nigdy nie korzystał z takiego oprogramowania. Wspaniałą cechą darmowej wersji jest to, że nie ma ona żadnych ograniczeń czasowych dotyczących nagrań i nie ma znaków wodnych, które pojawiają się w Twoim filmie.

Darmowy internetowy rejestrator ekranu Apowersoft

W przeciwieństwie do OBS Studio i FlashBack Express, rejestrator Apowersoft nie jest samodzielnym oprogramowaniem. Zamiast tego uruchamiasz go bezpośrednio z przeglądarki internetowej na swoim komputerze. Może nie być idealny do przechwytywania materiału z rozgrywki, ale jest idealny do wszystkiego innego. Niezależnie od tego, czy chcesz nagrać prezentację, czy czat wideo, ta aplikacja internetowa jest idealna do tego, co robi.

Dodatkowe często zadawane pytania

Jak mogę również nagrywać efekty dźwiękowe z komputera podczas nagrywania mojego screencastu?

W większości programów do nagrywania ekranu przechwytywanie dźwięku z komputera jest ustawione domyślnie. Dzięki temu nie będziesz musiał grzebać w opcjach umożliwiających również przechwytywanie dźwięku.

Jeśli nie chcesz dołączać dźwięku komputerowego do nagrania, możesz to zrobić na dwa sposoby. W zależności od używanego oprogramowania może mieć opcję wyłączenia dźwięków komputera podczas nagrywania. Efektem końcowym będzie całkowicie cichy film. Jeśli oprogramowanie nie zapewnia tej opcji, będziesz musiał wyedytować dźwięk z wideo.

Jak mogę również nagrać lektora i dopasować go do mojego screencastu?

Aby móc nagrywać swój głos na wideo, musisz podłączyć mikrofon do komputera. Jeśli nagrywasz na swoim laptopie, prawdopodobnie ma już zintegrowany mikrofon. Po rozpoczęciu nagrywania z wbudowanym rekordem systemu Windows po prostu naciśnij przycisk Wyłącz wyciszenie mikrofonu na małym widżecie. To będzie nagrywać wszystko, co powiesz do mikrofonu, dopóki nie zatrzymasz nagrywania. Oczywiście, jeśli potrzebujesz, możesz w dowolnym momencie podczas nagrywania wyciszyć i wyłączyć wyciszenie wejścia mikrofonu. Nie wpłynie to w żaden sposób wizualnie na samo nagranie.

Jak skierować do nagrywania konkretny monitor?

Jeśli podłączysz wiele monitorów do komputera, możesz również wybrać, z którego będziesz nagrywać. W zależności od używanej aplikacji proces może się nieznacznie różnić. Zasadniczo będziesz musiał przejść do listy źródeł wideo rozpoznawanych przez oprogramowanie i wybrać żądany monitor.

Jeśli oprogramowanie domyślnie nie rozpoznaje drugiego monitora, może być konieczne dodanie go. Robisz to, dodając nowe źródło do oprogramowania nagrywającego i przypisując monitor, który chcesz przechwycić do tego źródła.

Czy mogę nagrywać więcej niż jeden monitor jednocześnie?

Tak, możesz. Ponownie, w zależności od używanego oprogramowania, sposób, w jaki to robisz, może być automatyczny lub ręczny. Jeśli proces jest automatyczny, wystarczy wybrać monitory, których chcesz użyć do przechwytywania.

W przypadku konfiguracji ręcznej może być konieczne zdefiniowanie płótna nagrywania, którego chcesz użyć. Na przykład, jeśli chcesz uchwycić dwa monitory Full HD obok siebie, płótno będzie musiało mieć dwukrotnie większą szerokość. W tym przypadku rozdzielczość pojedynczego monitora to 1920×1080 pikseli. Dlatego rozmiar nagrania będzie musiał być dwa razy większy niż szerokość 1920, czyli 3840×1080 pikseli.

Zawijanie

Teraz, gdy wiesz, jak nagrać screencast w systemie Windows 10, możesz delegować to zadanie do wbudowanego rejestratora lub dedykowanej aplikacji. Niezależnie od tego, czy chcesz uchwycić przebieg swojej ulubionej gry, czy nagrać rozmowę wideo ze znajomymi, zrobienie tego będzie teraz proste.

Czy udało Ci się nagrać screencast na swoim komputerze? Czy korzystasz z wbudowanego rejestratora Windows lub jednej z wymienionych aplikacji? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej.