Jak zatrzymać Robocals

Robocalls to rodzaj połączenia telefonicznego wykonywanego za pomocą automatycznego wybierania numeru i składającego się z pewnego rodzaju nagranej wiadomości. Można je wykonać w dowolnym miejscu na świecie i chociaż nie wszystkie z nich są nielegalne, są jednakowo irytujące. Co więcej, mogą być nawet preferowanym narzędziem oszustów. Jednym z najlepszych sposobów na powstrzymanie robocall jest blokowanie niechcianych numerów i połączeń spamowych.

Jak zatrzymać Robocals

W tym przewodniku pokażemy, jak zatrzymać automatyczne połączenia na różnych typach telefonów komórkowych i stacjonarnych. Przejrzymy również najlepsze aplikacje innych firm, których możesz użyć do blokowania robocalls.

Jak zatrzymać Robocalls na iPhonie

Robocalls może być wiele rzeczy. Może to być grupa polityczna wzywająca Cię do wsparcia, organizacje charytatywne zbierające darowizny lub telemarketerzy, którzy chcą sprzedawać rzeczy, oszustwa lub w inny sposób. Ponieważ robocall zwykle zawierają nagrane wiadomości lub sztuczny głos, łatwo je odróżnić od innych rodzajów połączeń. Chociaż wiele automatycznych połączeń telefonicznych jest legalnych, możesz chcieć ich całkowicie uniknąć.

Jeśli nadal otrzymujesz robocalls na swoim iPhonie, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to je zablokować. Blokując niechciane połączenia na telefonie, możesz mieć pewność, że połączenia spamowe i nielegalne połączenia automatyczne nigdy nie dotrą do Twojego numeru. Chociaż istnieje wiele aplikacji innych firm, które można pobrać na telefon, iPhone ma wbudowaną funkcję blokowania numerów telefonów.

Aby zablokować określony numer na iPhonie, wykonaj poniższe czynności:

 1. Otwórz aplikację Telefon na swoim iPhonie.

 2. Przejdź do zakładki „Ostatnie” w dolnym menu.

 3. Znajdź robocall, który chcesz zablokować.

 4. Stuknij ikonę „i” po prawej stronie zakładki.

 5. Przejdź na dół ekranu i wybierz „Zablokuj tego rozmówcę”.

 6. Potwierdź, że chcesz zablokować ten numer.

Jednak ta metoda działa tylko w przypadku połączeń automatycznych, które już próbowały się z Tobą skontaktować. Inną dostępną opcją jest wyciszenie nieznanych rozmówców, chociaż uciszy to nie tylko robocalls, ale wszystkie inne połączenia z nieznanych numerów. Jeśli to jest coś, co chcesz zrobić, oto jak to osiągnąć:

 1. Otwórz ustawienia.

 2. Zejdź do „Telefon” w menu.

 3. Stuknij w zakładkę „Wycisz nieznanych rozmówców”.

 4. Przełącz przełącznik, aby włączyć tę funkcję.

Jeśli zdecydujesz się to zrobić, wszystkie nieznane połączenia zostaną wyciszone, wysłane na pocztę głosową i zapisane na liście „Ostatnie” w rejestrze połączeń.

Jak zatrzymać Robocalls na telefonie z Androidem?

Aby zablokować numer na urządzeniu z Androidem, wykonaj następujące czynności:

 1. Otwórz aplikację Telefon na swoim Androidzie.

 2. Przejdź do zakładki „Ostatnie”.

 3. Obok paska „Wyszukaj kontakty i miejsca” dotknij trzech kropek w prawym górnym rogu.

 4. Wybierz „Ustawienia”.

 5. Przejdź do opcji „Zablokowane numery”.

 6. Wybierz przycisk „Dodaj numer”.

 7. Wprowadź numer robocall w menu podręcznym.
 8. Stuknij w przycisk „Zablokuj”.

Podobnie jak w przypadku iPhone'ów, ta metoda działa tylko w przypadku określonych połączeń automatycznych, które już zadzwoniły pod Twój numer. Telefony z Androidem dają możliwość zablokowania wszystkich nieznanych numerów. Tak to się robi:

 1. Otwórz aplikację Telefon na swoim urządzeniu z Androidem.

 2. Stuknij w „Ostatnie”.

 3. Przejdź do paska wyszukiwania u góry ekranu i wybierz trzy kropki po prawej stronie.

 4. Wybierz „Ustawienia” z menu.

 5. Znajdź kartę „Zablokowane numery”.

 6. Przełącz przełącznik "Nieznany" u góry ekranu.

Spowoduje to zablokowanie połączeń od niezidentyfikowanych rozmówców. Nie będziesz też mógł odbierać połączeń ani SMS-ów z zablokowanych numerów.

Chociaż te dwie metody nie pozwolą na ponowne dotarcie do Ciebie zablokowanych numerów, nie chronią Cię przed przyszłymi połączeniami automatycznymi. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to pobrać aplikację innej firmy. Istnieje wiele przydatnych aplikacji antyrobotowych, którymi zajmiemy się później.

Jak zatrzymać Robocalls na telefonie stacjonarnym?

Chociaż telefony komórkowe są bardziej podatne na zautomatyzowane połączenia, mają więcej opcji ochrony. Z drugiej strony telefony stacjonarne nie mogą używać aplikacji innych firm ani wbudowanych funkcji do blokowania połączeń automatycznych.

Jeśli nadal otrzymujesz robocall na telefon stacjonarny, najlepiej jest zwrócić się do krajowej listy „Do Not Call”, która ma na celu ochronę telefonów stacjonarnych i bezprzewodowych. Po zarejestrowaniu telemarketerzy nie będą mogli zadzwonić pod Twój numer.

Możesz zarejestrować się na dwa sposoby. Możesz zadzwonić na jeden z tych dwóch numerów: 1-888-382-1222 (głos) lub 1-866-290-4236 (TTY). Jeśli zdecydujesz się zadzwonić, upewnij się, że jest to numer, który chcesz zarejestrować. Inną opcją jest zarejestrowanie się na rządowej stronie internetowej. Ta usługa jest całkowicie bezpłatna i nie wygasa. Nadal możesz otrzymywać telefony od polityków lub organizacji charytatywnych, ponieważ nie są one nielegalne. Jeśli nadal otrzymujesz robocall nawet po zarejestrowaniu się, możesz to zgłosić.

Jak zatrzymać Robocalls z Verizon

Istnieją różne aplikacje, których możesz użyć do blokowania robocalls. Verizon Wireless oferuje bezpłatną aplikację o nazwie Verizon Call Filter. Jest kompatybilny z urządzeniami mobilnymi i bezprzewodowymi telefonami domowymi. Darmowa wersja aplikacji zawiera następujące funkcje: wykrywanie spamu, filtr spamu, dziennik spamu i zablokowanych połączeń, filtr fałszowania otoczenia oraz opcję zgłaszania spamu. Z drugiej strony Call Filter Plus pozwala również identyfikować identyfikatory dzwoniących, wyszukiwać spam, tworzyć osobistą listę blokad i korzystać z miernika ryzyka spamu.

Po zainstalowaniu tej aplikacji i włączeniu jej automatycznie blokuje ona spam i robocalls. Umożliwia nawet wcześniejsze anulowanie połączeń automatycznych. Funkcja filtrowania spamu pokazuje połączenia ze spamem o średnim i wysokim ryzyku. Możesz wysyłać połączenia spamowe bezpośrednio na pocztę głosową lub blokować je bezpośrednio z aplikacji. Co najważniejsze, daje możliwość zgłaszania połączeń spamowych, aby upewnić się, że nie będą one już nigdy nie przeszkadzać Tobie ani nikomu innemu.

Jak zatrzymać Robocals z AT&T

AT&T Call Protect to aplikacja, której można używać do blokowania połączeń spamowych i nieznanych rozmówców. Dzięki systemowi analitycznemu AT&T aplikacja ma dobre wyniki w blokowaniu miliardów niechcianych połączeń automatycznych. Możesz znaleźć tę aplikację w Apps Store lub Google Play, choć jest ona bezpłatna tylko dla subskrybentów AT&T Mobility.

Oprócz blokowania połączeń spamowych, możesz także użyć AT&T Call Protect do zarządzania niechcianymi połączeniami, blokowania spamu za pomocą Siri i identyfikowania połączeń spamowych jeszcze przed odebraniem. Po zainstalowaniu aplikacji przejdź do Ustawień telefonu i włącz ochronę połączeń AT&T, aby wprowadzić zmiany w połączeniach telefonu.

Aby dodać robocall do osobistej listy blokad w AT&T, wykonaj poniższe czynności:

 1. Uruchom AT&T na swoim urządzeniu mobilnym.
 2. Przejdź do zakładki „Zablokuj”.
 3. Przejdź do „Mojej listy zablokowanych”.
 4. Stuknij ikonę „+”.

Od tego momentu możesz wprowadzić numer lub wybrać konkretny numer z kontaktów lub rejestru połączeń. Możesz także blokować połączenia z ryzykiem spamu. Jeśli potencjalny robocall zadzwoni na Twój numer, aplikacja poinformuje Cię o tym, oznaczając go etykietą „Potencjalne oszustwo” lub „Ryzyko spamu”.

Zawiera między innymi zakupy w aplikacji dla ulepszonego identyfikatora dzwoniącego i wyszukiwania wstecznego numeru. Na przykład, jeśli chcesz zablokować numer z ukrytym identyfikatorem dzwoniącego, możesz to zrobić tylko za pomocą AT&T Call Protect Plus.

Dodatkowe często zadawane pytania

Czy rząd kiedykolwiek zrobi coś w sprawie tych robotów mobilnych?

Mimo że ustawa antyrobotowa z rozszerzonymi przepisami dotyczącymi robocallów weszła w życie w 2019 r., robocall nadal jest uciążliwością na całym świecie. W rzeczywistości w samym 2018 r. wykonano 48 milionów robocallów. Jednak od czasu wejścia w życie ustawy antyrobotowej za nielegalne wykroczenia związane z robotami robociznami grozi grzywna w wysokości do 10 000 USD.

Jako organ egzekucyjny prawa, FCC przeznaczyła środki na zwalczanie nielegalnych połączeń automatycznych. Możesz zgłosić robocall do FCC tutaj.

Aby uniknąć oszustw związanych z robotami, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić jako osoba fizyczna, jest unikanie odbierania połączeń z nieznanych numerów i nigdy nie ujawnianie swoich danych osobowych przez telefon.

Nie daj się nabrać na Robocalls

Robocalls to światowy fenomen. Aby je powstrzymać, możesz zablokować znane połączenia spamowe lub wszystkie nieznane numery, być może za pomocą aplikacji innej firmy, która zrobi to za Ciebie.

Jakiego rodzaju robocalls otrzymujesz najczęściej? Jaka jest Twoja opinia? Daj nam znać w komentarzach poniżej.