Jak przeprowadzić test obciążeniowy procesora Mac

Testy obciążeniowe komputera to ważny krok w rozwiązywaniu problemów, który może pomóc użytkownikom określić, czy nowo zaktualizowane części działają prawidłowo, lub zidentyfikować problemy ze stabilnością systemu. Chociaż testy warunków skrajnych są najbardziej powszechne w świecie przetaktowywania komputerów PC, właściciele komputerów Mac mogą również korzystać z testów warunków skrajnych z wielu powodów, w tym identyfikowania problemów z przegrzewaniem, testowania pojemności baterii pod obciążeniem, określania limitów dławienia procesora lub po prostu sprawdzania, jak głośny jest wentylator komputera Mac może osiągnąć pełną prędkość.

Dostępnych jest wiele narzędzi, które oferują możliwości testowania warunków skrajnych — na przykład Geekbench, CPUTest i NovaBench — ale jeśli chcesz tylko przetestować swój procesor, możesz to zrobić bezpośrednio z terminala bez oprogramowania innych firm.

Aby przetestować procesor komputera Mac, możemy użyć polecenia „tak”, polecenia uniksowego, które bez modyfikacji będzie po prostu generować odpowiedź twierdzącą („y”) w kółko, aż do zakończenia. Aby przetestować komputer Mac za pomocą polecenia „tak”, otwórz Terminal, wpisz następujące polecenie i naciśnij Return, aby wykonać:

Jak przeprowadzić test obciążeniowy procesora Mac
tak > /dev/null &

Po chwili zobaczysz cyfrę 1 w nawiasie obok (prawdopodobnie) 3- lub 4-cyfrowej liczby. Oznacza to, że polecenie „tak” maksymalnie wykorzystuje jeden wątek procesora komputera Mac ([1]), z wyznaczonym identyfikatorem procesu (liczba 3- lub 4-cyfrowa). Możesz to zweryfikować i zobaczyć aktywność procesora za pomocą aplikacji Activity Monitor (znajdującej się w Applications > Utilities).

Problem polega jednak na tym, że jeśli komputer Mac nie ma więcej niż 10 lat, prawie na pewno ma procesor z wieloma rdzeniami i wątkami, a uruchomienie powyższego polecenia testuje tylko jeden z tych wątków. Aby naprawdę przetestować komputer Mac, musisz zmaksymalizować wszystkie wątki swojego procesora, co możesz zrobić, powtarzając powyższe polecenie.

Na przykład w naszym biurze mamy 6-rdzeniowego Maca Pro z 2013 r TekRevue. Ten 6-rdzeniowy procesor — Xeon E5-1650 v2, jeśli jesteś zainteresowany — jest również hiperwątkowy, co oznacza, że ​​mamy do dyspozycji łącznie 12 wątków procesora. Aby przetestować wszystkie 12 rdzeni logicznych, powtórzylibyśmy polecenie „tak” wymienione powyżej 12 razy. Możesz to zrobić, otwierając nowe okno Terminala dla każdego polecenia lub łącząc je w jedno polecenie, takie jak to:

tak > /dev/null i tak > /dev/null i tak > /dev/null i tak > /dev/null i tak > /dev/null i tak > /dev/null i tak > /dev/null i tak > /dev/null i tak > /dev/null i tak > /dev/null i tak > /dev/null i tak > /dev/null i

test warunków skrajnych mac cpu tak

Aby zmodyfikować to polecenie dla własnego komputera Mac, po prostu dostosuj liczbę razy, które tak > /dev/null & powtarza się na podstawie całkowitej liczby wątków procesora komputera Mac. Na przykład nowy 12-calowy MacBook Retina ma dwurdzeniowy, hiperwątkowy procesor, co oznacza, że ​​użyjesz tylko 4 wystąpień polecenia „tak”. Jeśli nie masz pewności co do konfiguracji procesora komputera Mac, doskonałym miejscem do sprawdzenia jest EveryMac, baza danych zawierająca szczegóły — zgadłeś — dla każdy Mac, w tym liczba procesorów i rdzeni.

Chociaż prawidłowo działające komputery Mac nie powinny mieć problemów z testem warunków skrajnych, należy pamiętać, że jeśli komputer Mac ma problem ze sprzętem lub chłodzeniem, test obciążenia procesora może spowodować awarię systemu. Dlatego upewnij się, że zapisałeś wszystkie ważne dokumenty i zamknąłeś aplikacje przed uruchomieniem testu, aby upewnić się, że nie stracisz żadnych danych, jeśli komputer Mac nieoczekiwanie się wyłączy lub ulegnie awarii.

Gdy pozwolisz, aby test działał przez kilka godzin (lub na noc, jeśli naprawdę chcesz przesunąć komputer Mac do granic możliwości), możesz zakończyć test, zamykając okna terminala zawierające polecenie "tak". Następnie możesz sprawdzić w Monitorze aktywności, czy procesor komputera Mac nie jest już wyczerpany.

Ostatnia uwaga: testy warunków skrajnych procesora komputera Mac zwiększą wydzielane ciepło o znaczną ilość. Przed testami warunków skrajnych upewnij się, że komputer Mac znajduje się w stosunkowo chłodnym i dobrze wentylowanym miejscu, a wentylatory lub porty przepływu powietrza w komputerze Mac są drożne. Podczas gdy procesory Intel automatycznie dławią lub wyłączają się, gdy temperatura jest zbyt wysoka, nadal istnieje ryzyko, że możesz trwale uszkodzić komputer Mac, jeśli zmaksymalizujesz procesor bez odpowiedniej wentylacji lub rozpraszania ciepła.