Jak sprawdzić, ile lat ma twój komputer?

Niezależnie od tego, czy próbujesz określić zgodność oprogramowania, czy komponenty zamienne, ważna jest znajomość wieku komputera. Technologia ma tendencję do rozwijania się szybciej niż oczekiwano, co zwykle powoduje, że wiele starszych komputerów staje się przestarzałych.

Jak sprawdzić, ile lat ma twój komputer?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawdzić, ile lat ma Twój komputer, podamy Ci kilka najprostszych sposobów, bez względu na platformę, na której korzystasz.

Sprawdzanie numerów seryjnych i naklejek producenta

O ile nie zbudujesz komputera od podstaw z komponentów zakupionych osobno, cała maszyna ma zwykle te same daty produkcji. Większość, jeśli nie wszyscy, producenci komputerów mają daty produkcji swoich komponentów gdzieś na zewnątrz maszyny. Pomaga to w identyfikacji partii komputera wychodzącej z fabryki, którą można dopasować do wszelkich znanych wad w partii.

Zazwyczaj daty te są umieszczone na naklejce z numerem seryjnym, ponieważ numer seryjny również natychmiast identyfikuje model i markę maszyny. Jeśli data nie jest wyraźnie wskazana, sam numer seryjny może zawierać kod do daty produkcji. Jeśli możesz znaleźć numer seryjny lub kod QR swojego komputera, zapisz go lub zeskanuj kod QR. Następnie możesz udać się na stronę producenta, aby sprawdzić, czy możesz zidentyfikować datę produkcji komputera na podstawie numeru seryjnego.

Proces ten można również wykorzystać do identyfikacji daty produkcji poszczególnych części, jeśli komputer został zbudowany od podstaw. Jest to przydatne, jeśli chcesz uaktualnić poszczególne części, a nie wymieniać całego komputera.

Pamiętaj, że nigdy nie należy usuwać naklejki z numerem seryjnym, aby spróbować zapisać kod. Wielu producentów unieważni gwarancję, jeśli naklejka z numerem seryjnym zostanie usunięta. W przyszłości możesz również potrzebować numeru seryjnego, a zapomnienie o przyklejeniu naklejki może spowodować jego utratę. Zapisz to lub zrób szybkie zdjęcie cyfrowe. Nigdy go nie zdejmuj.

Jak sprawdzić, ile lat ma Twój komputer z systemem Windows 10?

Jeśli numer seryjny nie zawiera daty produkcji lub strona internetowa producenta nie może podać daty przy użyciu samego numeru seryjnego, masz alternatywy. Jeśli używasz komputera z systemem Windows 10, możesz znaleźć wszystkie istotne informacje za pomocą polecenia Informacje o systemie Windows. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

 1. Kliknij pasek wyszukiwania systemu Windows. Jeśli nie masz ikony lupy na pasku zadań, możesz ją znaleźć, klikając pasek zadań prawym przyciskiem myszy, najeżdżając kursorem na „szukaj”, a następnie wybierając ikonę lub pole wyszukiwania.

 2. Na pasku wyszukiwania wpisz Command. Znajdź wiersz polecenia w wynikach i kliknij go. Powinno to otworzyć okno wiersza polecenia DOS.

 3. Wpisz informacje o systemie, a następnie naciśnij klawisz Enter.

 4. Poczekaj, aż polecenie zakończy działanie. Powinno to dać listę danych. Przewiń listę, aż znajdziesz informacje o wersji systemu BIOS. Jest to data wersji systemu BIOS, która zwykle daje przybliżone oszacowanie, ile lat może mieć twój komputer. To nie jest data produkcji, ale może być bliska.

 5. Inną datą, której możesz użyć, chyba że niedawno zainstalowałeś nowy system operacyjny, jest data instalacji systemu operacyjnego. Wskazuje to dzień, w którym został zainstalowany twój obecny system operacyjny. Może nie wskazywać dokładnego wieku twojego komputera, ale w przybliżeniu oznacza to, że twój komputer nie mógł zostać wykonany po dacie instalacji systemu operacyjnego. (O ile nie zmieniłeś dysku twardego lub włożyłeś nowy dysk, na którym znajduje się system operacyjny).

Warto zauważyć, że chociaż możesz wyszukać i uruchomić systeminfo.exe z paska wyszukiwania bez otwierania polecenia, zostanie on natychmiast zamknięty. Samo polecenie nie ma przerwy na wyświetlenie informacji, więc będziesz potrzebować okna wiersza polecenia, aby móc wyświetlić dane.

Jak sprawdzić, ile lat ma Twój Chromebook

Podobnie jak w przypadku każdego sprzętu komputerowego, najłatwiejszym sposobem poznania daty produkcji maszyny jest sprawdzenie daty produkcji w numerach seryjnych. Jeśli data nie jest wskazana lub witryna producenta nie zawiera tych informacji, możesz zgadnąć, korzystając z ustawień systemowych Chromebooka.

Chromebook jest dość wyjątkowy, ponieważ sam system operacyjny ma datę wygaśnięcia. Nie oznacza to, że sama maszyna przestanie działać po osiągnięciu tej daty, ale oznacza to, że przestanie otrzymywać wsparcie dotyczące aktualizacji. Jest to ważne, ponieważ Chromebook jest prawie całkowicie zależny od usług internetowych Google, aby działał poprawnie. Jeśli nie jest już aktualizowany, błędy kompatybilności mogą sprawić, że maszyna stanie się bezużyteczna.

Różne modele Chromebooka mogą zawierać różne dane, ale jeśli chcesz poznać specyfikację swojego Chromebooka, możesz wykonać następujące czynności:

 1. Na Chromebooku otwórz nową kartę.
 2. Na pasku adresu wpisz chrome://system, a następnie naciśnij Enter.

 3. Powinieneś otrzymać tekstową listę wszystkich informacji systemowych dotyczących Twojego Chromebooka. Przewiń w dół, aby sprawdzić, czy możesz znaleźć daty modelu i producenta. Jeśli nie, możesz skorzystać z informacji o modelu i producencie, aby wyszukać w Internecie przybliżone daty produkcji.

Jeśli chcesz poznać datę zakończenia eksploatacji swojego Chromebooka lub datę, w której Google przestanie aktualizować oprogramowanie Twojego konkretnego modelu, wykonaj następujące czynności:

 1. Na pasku wyszukiwania wpisz Ustawienia, aby otworzyć menu Ustawienia.

 2. U dołu paska menu po lewej stronie kliknij Informacje o systemie operacyjnym Chrome.

 3. Na pierwszej karcie kliknij Dodatkowe szczegóły. Data zakończenia eksploatacji Chromebooka powinna być podana w sekcji „Harmonogram aktualizacji”. Po tej dacie Twój Chromebook nie będzie już otrzymywać żadnych dodatkowych aktualizacji od Google.

Jak sprawdzić, ile lat ma twój komputer Mac?

Jeśli posiadasz komputer Mac, data produkcji jest bezpośrednio powiązana z numerem seryjnym. W przeciwieństwie do innych platform, które polegają na różnych firmach do budowy sprzętu, Mac jest w całości zbudowany przez Apple. Oznacza to, że istnieje ustandaryzowany proces wyszukiwania potrzebnych informacji. Jeśli chcesz wiedzieć, ile lat ma Twój Mac, wykonaj następujące czynności:

 1. Znajdź numer seryjny swojej maszyny.
 2. Jeśli naklejka jest na uboczu, możesz znaleźć te informacje za pośrednictwem samego systemu operacyjnego. Możesz to zrobić poprzez:
 3. Przejście do strony głównej systemu operacyjnego, aby przywrócić menu Findera.
 4. Kliknij ikonę Apple.

 5. Kliknij O tym Macu.

 6. Kliknij Więcej informacji.
 7. Numer seryjny swojego sprzętu znajdziesz w sekcji Przegląd.

 8. Przejdź do tej witryny Apple Check Coverage.

 9. Wprowadź swój numer seryjny w polu tekstowym, rozwiąż kod weryfikacyjny, a następnie kliknij Kontynuuj.

 10. Po wykonaniu dalszych instrukcji powinieneś otrzymać właściwe daty.

Jak sprawdzić, ile lat ma Twój komputer Dell?

Firma Dell ma własną, dedykowaną witrynę pomocy technicznej, w której można określić datę produkcji i datę wsparcia gwarancyjnego dla danego modelu. Wiąże się to ze znalezieniem kodu serwisowego Dell konkretnego używanego komputera. Jeśli używasz modelu stacjonarnego, ten numer seryjny znajduje się zwykle na górze, z boku lub z tyłu obudowy.

Jeśli używasz komputera typu „wszystko w jednym”, znajduje się on w dolnej części obudowy lub podstawce. Jeśli masz laptopa Dell, znacznik serwisowy Dell będzie znajdować się na spodzie, na obudowie baterii lub na klawiaturze lub podpórce pod nadgarstki. Zapisz numer seryjny i przejdź do witryny pomocy technicznej firmy Dell. Wprowadź numer seryjny usługi w polu tekstowym Wyszukaj pomoc, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami.

Alternatywnie, jeśli używasz systemu operacyjnego Windows na swoim komputerze, możesz postępować zgodnie z instrukcjami dla systemu Windows 10, jak opisano powyżej. Może to nie dać dokładnej daty produkcji, ale nadal jest to dobre oszacowanie.

Jak sprawdzić, ile lat ma twój komputer HP?

Firma HP zapisuje datę produkcji swoich komputerów w postaci kodu w numerze seryjnym. Przynajmniej tak jest w przypadku tych produkowanych od 2010 do 2019 roku. Data produkcji jest ukryta w 4, 5 i 6 cyfrze w kodzie numeru seryjnego. Na przykład, jeśli te trzy liczby to 234, oznacza to, że Twój komputer został wyprodukowany w 34. tygodniu 2012 roku. Ten trend prawdopodobnie będzie podążał za nowo tworzonymi komputerami, ponieważ większość z nich nie pozostaje w użyciu po dekadzie.

Jeśli masz starszy komputer HP, lepiej skontaktować się z firmą HP, aby poznać datę produkcji, jeśli kod seryjny nie podaje dokładnej liczby. Kod seryjny można znaleźć w zewnętrznej obudowie lub za pomocą programu HP Support Assistant. Program HP Support Assistant można otworzyć, wpisując go w polu wyszukiwania paska zadań systemu Windows.

Telefon do producenta

Jeśli dany producent nie udostępnia opcji wyszukiwania seryjnego na swojej stronie internetowej, lepiej zadzwonić na infolinię pomocy technicznej. Prowadzą rejestry dat produkcji swoich produktów i zwykle mają te informacje pod ręką. Numery pomocy technicznej można znaleźć w instrukcji obsługi produktu lub na stronie internetowej producenta.

Prosty proces

Bez względu na powód, dla którego musisz sprawdzić wiek swojego komputera, jest to naprawdę prosty proces, o ile wiesz, jakie kroki podjąć. Jednak w zależności od modelu komputera lub systemu operacyjnego może to oznaczać po prostu wpisanie odpowiednich poleceń lub może być tak niewygodne, jak konieczność skontaktowania się z producentem produktu.

Czy kiedykolwiek miałeś problem z ustaleniem, ile lat ma Twój komputer? Czy znasz inne sposoby na zrobienie tego? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej.