Jak zmienić współczynnik proporcji w iMovie

Jedną z najlepszych aplikacji, których możesz użyć do zmiany proporcji pliku wideo, jest iMovie, aplikacja do edycji wideo przeznaczona dla urządzeń z systemem MacOS i iOS. Gdy użyjesz iMovie do zmiany proporcji filmu, możesz przesłać go na różne platformy mediów społecznościowych. Jest to kluczowe, ponieważ jeśli nie zmienisz proporcji wideo, platforma, na której publikujesz wideo, może automatycznie przyciąć lub rozciągnąć go nieprawidłowo.

Jak zmienić współczynnik proporcji w iMovie

W tym artykule pokażemy, jak zmienić proporcje za pomocą iMovie na różnych urządzeniach. Omówimy również, który współczynnik proporcji najlepiej sprawdza się w przypadku określonych platform mediów społecznościowych.

Na przykład TikTok wymaga filmów o proporcjach 9:16, a w przypadku YouTube 16:9. W rzeczywistości standardowe proporcje filmów to w rzeczywistości 16: 9, znane również jako proporcje szerokoekranowe. Większość treści wideo, które oglądasz w telewizji, a także na komputerach i urządzeniach mobilnych, jest wyświetlana w tym współczynniku proporcji.

Proporcje obrazu zależą od domyślnych ustawień urządzenia nagrywającego, niezależnie od tego, czy jest to telefon, tablet, aparat w laptopie czy aparat cyfrowy. Podczas gdy niektóre urządzenia mobilne dają możliwość zmiany proporcji przed zrobieniem zdjęcia, możesz również użyć aplikacji do edycji wideo, aby zmienić je później.

Chociaż aplikacje społecznościowe nakładają pewne ograniczenia pod względem wymiarów, umożliwiają przesyłanie treści bez zmiany ich rozmiaru. Jednak to nie tylko automatycznie przytnie Twój film we wszystkich niewłaściwych miejscach, ale może również obniżyć jakość filmu. Pominięcie tego kroku może również spowodować, że platforma rozciągnie wideo tak, aby zmieściło się na całym ekranie, co spowoduje jego zniekształcenie.

Dlatego, aby kontrolować produkt końcowy, najlepiej zmienić proporcje filmu przed jego przesłaniem. I chociaż istnieją różne programy i aplikacje, których możesz użyć do edycji wideo, użytkownicy iPhone'a, Maca lub iPada znajdą najlepsze oprogramowanie do użycia to iMovie.

Jak zmienić współczynnik proporcji w iMovie na iPhonie

Ze względu na mały ekran korzystanie z iMovie na iPhonie może być trudniejsze niż na innych urządzeniach. Niemniej jednak proces dostosowywania proporcji wideo w iMovie na iPhonie wymaga tylko kilku kroków.

Jeśli nie masz jeszcze zainstalowanej aplikacji na swoim iPhonie, możesz pobrać ją z App Store.

Jedynym problemem związanym z używaniem iMovie do zmiany proporcji wideo jest to, że nie ma żadnych automatycznie sugerowanych opcji do wyboru. Zamiast tego musisz ręcznie zmienić proporcje, przycinając wideo.

Aby zmienić proporcje wideo w iMovie na iPhonie, wykonaj następujące czynności:

 1. Otwórz iMovie na swoim iPhonie.

 2. Przejdź do opcji „+ Utwórz projekt” na swojej stronie głównej.

 3. Wybierz „Film” z okna „Nowy projekt”.

 4. Zaimportuj plik wideo z urządzenia.

 5. Stuknij swój film na osi czasu.
 6. Przejdź do lupy w prawym górnym rogu ekranu.
 7. Powiększ wideo, ściskając oś czasu. Aby zmniejszyć wymiary filmu, zsuń palce w kierunku środka ekranu. Aby powiększyć wideo, przeciągnij palcami do zewnętrznych krawędzi ekranu.
 8. Po zakończeniu wybierz "Gotowe" w lewym górnym rogu ekranu.

 9. Przejdź do przycisku „Udostępnij”.

 10. Wybierz „Zapisz wideo”.

Film zostanie zapisany w rolce z aparatu iPhone'a. Możesz udostępnić wideo do iCloud Drive, Mail i Messages bezpośrednio z aplikacji. Możesz także użyć funkcji AirDrop, aby udostępnić ją innym urządzeniom.

Jeśli chodzi o wybrany współczynnik proporcji, zależy to od platformy, na której planujesz udostępnić wideo. Precyzyjne przycięcie wideo palcami może być trudne i być może trzeba będzie wrócić do aplikacji, aby ponownie dostosować wymiary. Dlatego może być łatwiej dokonać zmiany na komputerze Mac i pracować na większym ekranie.

Jak zmienić współczynnik proporcji w iMovie na komputerze Mac

Jeśli nie masz iMovie na swoim Macu, możesz go pobrać tutaj. Aby zmienić proporcje wideo w iMovie na komputerze Mac, wykonaj następujące czynności:

 1. Otwórz program iMovie na komputerze Mac.

 2. Kliknij przycisk „+” w lewym górnym rogu ekranu.

 3. Wybierz "Film" z menu rozwijanego.

 4. Prześlij wideo z komputera Mac.

  Notatka: Możesz także przeciągać i upuszczać klipy wideo z przeglądarki bezpośrednio na oś czasu iMovie.

 5. Kliknij ikonę „Przytnij” na górnym pasku narzędzi.

 6. Przeciągnij krawędzie przyciętego okna przez wideo.

 7. Kiedy skończysz, kliknij niebieską ikonę zaznaczenia w prawym górnym rogu filmu.
 8. Wybierz ikonę "Udostępnij" w prawym górnym rogu.

 9. Zapisz wideo na swoim urządzeniu.

Aplikacja iMovie umożliwia wybór między panoramicznym współczynnikiem proporcji 16:9 dla filmów HD i standardowym współczynnikiem proporcji 4:3 dla filmów SD. Aby określić, która część filmu pozostanie w ramce, kliknij jej krawędź i przesuń ją po ekranie.

Innym sposobem wyboru proporcji wideo jest przesłanie wideo, a następnie kliknięcie karty „Plik” u góry ekranu. Stamtąd przejdź do „Właściwości projektu”. Będziesz mógł wybrać między ekranem panoramicznym a standardowym współczynnikiem proporcji.

Jednak ta metoda może nie działać we wszystkich wersjach iMovie, ale warto spróbować.

Jak zmienić współczynnik proporcji w iMovie na iPadzie

Proces zmiany proporcji wideo w iMovie na iPadzie jest podobny do tego, jak robisz to na iPhonie. Ponieważ pracujesz na większym ekranie, może to być jeszcze łatwiejsze. Możesz pobrać aplikację z App Store i od razu rozpocząć edycję. Oto, co musisz zrobić:

 1. Uruchom iMovie na iPadzie.
 2. Wybierz opcję „+ Utwórz projekt”.
 3. Stuknij w przycisk „Film” w nowym oknie.
 4. Prześlij wideo z rolki aparatu iPada.
 5. Stuknij oś czasu filmu.
 6. Wybierz ikonę lupy w prawym górnym rogu ekranu.
 7. Ściśnij wideo, aby powiększyć. Aby pomniejszyć, przeciągnij palcami ramkę wideo do zewnętrznych krawędzi ekranu.
 8. Wybierz „Gotowe”.
 9. Przejdź do przycisku „Udostępnij”, aby zapisać swój film.

To wszystko. Edytowane wideo znajdziesz w rolce z aparatu iPada.

Jak zmienić proporcje w iMovie dla IGTV?

Jeśli chcesz stworzyć wideo IGTV na Instagramie, musi mieć wymiary 1080 x 1920 pikseli lub proporcje 9:16. Jest to ten sam współczynnik proporcji wymagany w przypadku historii na Instagramie i filmów TikTok. Zasadniczo ma obejmować cały ekran smartfona.

Zanim opublikujesz IGTV, otrzymasz podgląd. Ten podgląd wideo ma proporcje 4:5, więc nie daj się zwieść, gdy go zobaczysz. Wymiary zostaną dostosowane po opublikowaniu go na Instagramie.

Jeśli chcesz użyć iMovie do zmiany proporcji wideo, wybierz proporcje 16:9. Ponieważ jest to przeciwieństwo 9:16, powszechną praktyką jest używanie przeciwnych proporcji do przesyłania filmu w poziomie. Widzowie mogą być zmuszeni do obracania telefonów, aby wyraźniej zobaczyć wideo, ale jakość będzie tego warta.

Możesz użyć aplikacji iMovie na komputerze Mac, aby utworzyć wideo IGTV, a następnie wysłać je na iPhone'a. Oto jak to się robi:

 1. Otwórz iMovie na Macu.

 2. Kliknij ikonę „+” w lewym górnym rogu ekranu.

 3. Wybierz „Film”.

 4. Prześlij swój film IGTV do iMovie.

 5. Kliknij zakładkę „Plik” w górnym menu.

 6. Wybierz "Właściwości projektu" z menu rozwijanego.

 7. Wybierz proporcje ekranu panoramicznego.

 8. Wybierz przycisk udostępniania w prawym górnym rogu ekranu.

 9. Wyślij wideo na swój iPhone.

Możesz użyć iCloud, aby przesłać wideo lub wysłać je za pomocą funkcji AirDrop. Gdy film znajdzie się w telefonie, możesz od razu przesłać go na Instagram. IGTV automatycznie dostosuje wideo do ekranu telefonu.

Ta metoda jest znacznie lepsza niż obracanie wideo, co spowodowałoby, że byłoby ono mniejsze i trudne do zobaczenia.

Zmień wymiary swojego filmu wideo zgodnie z własnymi upodobaniami

Chociaż nie jest to obowiązkowe, zmiana proporcji Twojego filmu sprawi, że będzie pasował do każdego urządzenia lub aplikacji, której używasz do jego przesłania. Chociaż iMovie nie oferuje określonych opcji proporcji, możesz go użyć do ręcznej zmiany wymiarów. Dzięki temu możesz przyciąć wideo tak, jak chcesz.

Czy kiedykolwiek zmieniłeś proporcje filmu w iMovie? Czy użyłeś tych samych metod opisanych w tym artykule? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.