Jak zwiększyć rozdzielczość istniejącego obrazu za pomocą Paint.NET

Kiedy mówimy o rozdzielczości obrazu, zwykle wyrażamy ją w postaci punktów na cal (DPI). DPI odnosi się do fizycznego wydruku obrazu; jeśli twój obraz ma 800 pikseli na 1100 pikseli i jest przeskalowany do 100 DPI, wydrukowanie obrazu spowoduje wydruk 8″x11″.

Jak zwiększyć rozdzielczość istniejącego obrazu za pomocą Paint.NET

Obrazy wyświetlane na ekranie są zazwyczaj prezentowane w ich natywnym rozmiarze; obraz o rozdzielczości 800 x 1100 pikseli zajmie 800 x 1100 pikseli na ekranie (lub zostanie wyświetlony tylko częściowo, jeśli jest większy niż ekran w jednym wymiarze lub więcej).

W rzeczywistości nie można zwiększyć rozdzielczości istniejącego pliku obrazu w Paint.NET (lub w jakimkolwiek innym programie do edycji obrazów). Po utworzeniu obraz jest tak szczegółowy i tak wysokiej rozdzielczości, jak to tylko możliwe.

W przeciwieństwie do „Star Trek”, nie mamy jeszcze tej magicznej technologii „powiększania i ulepszania”, która pozwala na podgląd na ekranie podglądu maleńką, czteropikselową szarą plamę na ekranie i jakoś zamienia ją w nieco rozmytą, ale wciąż w pełni szczegółową klingońską krążownik, czy cokolwiek.

Możemy zmniejszać pliki graficzne i zmniejszać ich rozdzielczość, ale nie możemy zwiększać rozdzielczości… przynajmniej jeszcze nie.

To, co możemy zrobić, to zmienić rozdzielczość wydruku obrazu tak, aby został wydrukowany z maksymalnym poziomem szczegółowości.

W tym artykule dowiesz się, jak to zrobić za pomocą bezpłatnego programu Paint.NET, bezpłatnego oprogramowania do edycji zdjęć i obrazów, które działa zarówno na komputerach Mac, jak i PC.

Najpierw otwórz Paint.NET, a następnie wybierz zdjęcie do edycji, klikając Plik oraz otwarty. Następnie kliknij Obraz i wybierz Zmień rozmiar z tego menu. To otwiera okno na zrzucie bezpośrednio poniżej.

rozdzielczość obrazu

To okno zawiera Rezolucja pole, które informuje o rozdzielczości obrazu w punktach na cal lub na centymetr. Wybierz piksele/cal z tego menu rozwijanego. Spowoduje to również zmianę wartości rozmiaru wydruku poniżej tego na cale.

Teraz wprowadź wyższą wartość w Rezolucja pole, aby zwiększyć rozdzielczość DPI. Zwróć uwagę, że rozszerzenie rozdzielczości zmniejsza również wartości rozmiaru wydruku tuż poniżej. Teraz obraz wydrukuje więcej punktów na każdy cal. W związku z tym zwiększenie rozdzielczości zmniejsza również wymiary obrazu podczas jego drukowania.

rozdzielczość obrazu3

Większość drukarek atramentowych ma prawdopodobnie DPI od około 300 do 600. Sprawdź specyfikacje drukarki, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat DPI. Następnie skonfiguruj rozdzielczość tak, aby odpowiadała maksymalnej wartości DPI drukarki, aby uzyskać najlepszą możliwą jakość wydruków dokumentów Paint.NET.

Dostosowanie rozdzielczości nie będzie miało wpływu na obraz otwarty w Paint.NET. Jego wymiary pozostaną dokładnie takie same. Aby dostosować wymiary obrazu w oknie Paint.NET, należy zamiast tego zmienić wartości rozmiaru pikseli.

Kliknij ok zamknąć okno. Następnie naciśnij Ctrl+P na PC lub Command+P na komputerze Mac, aby wyświetlić okno dialogowe Drukuj, a następnie kliknij Wydrukować aby wydrukować dokument Paint.NET.

Przy zmaksymalizowanej rozdzielczości obraz będzie drukowany w mniejszej skali i będzie ostrzejszy i wyraźniejszy niż obrazy o niższej rozdzielczości.

Teraz możesz zwiększyć rozdzielczość obrazu w Paint.NET, aby uzyskać najlepszą jakość drukowania. Jeśli możesz, wydrukuj obraz na papierze fotograficznym o wysokiej rozdzielczości, aby jeszcze bardziej poprawić jakość końcowego wydruku. Szczególnie ważne jest, aby używać papieru fotograficznego o wysokiej rozdzielczości, jeśli drukujesz zdjęcia, które zamierzasz oprawić.

Jeśli chcesz nauczyć się korzystać z Paint.NET, bezpłatnego pakietu oprogramowania do edycji obrazów i zdjęć, możesz zapoznać się z samouczkami TechJunkie Paint.NET, w tym:

  • Jak wybierać i pracować z tekstem w Paint.net
  • Jak obracać zaznaczenie w Paint.NET
  • Jak wybielić zęby w Paint.net

Czy masz jakieś wskazówki i porady dotyczące używania programu Paint do przygotowania zdjęć do druku? Jeśli tak, zostaw komentarz poniżej!