Tajniki i szczegóły docelowego trybu wyświetlania Twojego iMaca

Zaletą iMaca firmy Apple jest to, że użytkownicy otrzymują monitor i komputer w jednej stosunkowo małej obudowie. Ale w przeciwieństwie do samodzielnego monitora, użytkownicy tradycyjnie nie mogli współdzielić wyświetlacza z innym komputerem lub urządzeniem, pozostawiając duży i wysokiej jakości ekran iMaca przeznaczony tylko dla komputera Mac.

Firma Apple starała się rozwiązać ten problem w 2009 roku, wprowadzając nową funkcję o nazwie „Tryb wyświetlania celu”. Dostępny początkowo tylko w 27-calowym iMacu z końca 2009 roku tryb Target Display Mode (TDM) umożliwiał użytkownikom podłączenie zgodnego urządzenia do portu Mini DisplayPort iMaca i uzyskanie wyłącznego korzystania z wyświetlacza iMaca. Dzięki odpowiednim adapterom DisplayPort może akceptować źródła DVI i HDMI, co oznacza, że ​​praktycznie każdy komputer lub urządzenie wideo korzystające z tych standardów może współpracować z TDM, w tym komputery PC, konsole do gier, a nawet inne komputery Mac.

Tryb wyświetlania docelowego szybko stał się ulubioną funkcją 27-calowego iMaca z 2009 roku i utrzymał się w 27-calowym modelu z 2010 roku. Jednak wraz z wprowadzeniem Thunderbolt na komputery iMac z 2011 roku sprawy nagle stały się znacznie bardziej skomplikowane.

Przed Thunderbolt połączenie Mini DisplayPort iMaca było używane wyłącznie do wideo i audio. Thunderbolt zmienił to wszystko, wprowadzając do miksu dane we/wy. Teraz użytkownicy mogli nie tylko dodawać wyświetlacze do swoich komputerów Mac, ale także łączyć szeregowo wszelkiego rodzaju dyski twarde, macierze pamięci, czytniki kart i inne urządzenia zewnętrzne. Chociaż Thunderbolt obsługiwał również wideo DisplayPort, nowa złożoność kontrolera Thunderbolt oznaczała, że ​​​​Tryb wyświetlania docelowego byłby znacznie bardziej restrykcyjny.

W przypadku komputerów iMac obsługujących Thunderbolt — modele z połowy 2011 r. i nowsze — tryb wyświetlania docelowego będzie działał tylko z innymi urządzeniami obsługującymi Thunderbolt. Oznacza to, że podłączenie innego Maca z Thunderbolt do iMaca, takiego jak MacBook Air z 2012 roku, będzie działać dobrze, ale urządzenia, które wysyłają tylko HDMI lub DVI, takie jak Xbox One, nie będą działać.

To ograniczenie rozczarowało wielu użytkowników. Chociaż wspaniale jest nadal móc korzystać z TDM na nowszych komputerach Mac, większość osób, które korzystały z funkcji podłączonych do urządzeń innych niż Apple, takich jak komputery do gier lub konsole, szczególnie w małych przestrzeniach roboczych, gdzie posiadanie drugiego wyświetlacza dla tych innych urządzeń było niepraktyczne lub niepożądane . Biorąc wszystko pod uwagę, nie zamienilibyśmy korzyści płynących z Thunderbolt na powrót szerszego wsparcia dla TDM, ale ci, którzy mają nadzieję skorzystać z tej funkcji, powinni zdawać sobie sprawę z jej ograniczeń.

To powiedziawszy, oto prosty podział różnych modeli komputerów iMac obsługujących TDM oraz ograniczenia dla każdego z nich. W tabeli „Wyjście źródłowe” odnosi się do urządzenia, które chcesz podłączyć do wyświetlacza iMaca, a „Kabel połączeniowy” to typ kabla wymagany do nawiązania połączenia między dwoma urządzeniami.

Tajniki i szczegóły docelowego trybu wyświetlania Twojego iMaca
ModelWyjście źródłowePrzewód łączący
Koniec 2009 27-calowyMini DisplayPort lub ThunderboltMini DisplayPort
Połowa 2010 r. 27 caliMini DisplayPort lub ThunderboltMini DisplayPort
Połowa 2011 21,5 calaPiorunPiorun
Połowa 2011 r. 27 caliPiorunPiorun
Pod koniec 2012 r. 21,5 calaPiorunPiorun
Koniec 2012 27-calowyPiorunPiorun
Pod koniec 2013 r. 21,5 calaPiorunPiorun
Koniec 2013 27-calowyPiorunPiorun

Jak widać, ponieważ Thunderbolt wyjścia Wideo DisplayPort, możesz użyć nowego Maca wyposażonego w Thunderbolt, aby połączyć się z wyświetlaczem starszego komputera iMac za pomocą kabla Mini DisplayPort, ale nie na odwrót. Dla każdego iMaca po 2011 roku jest to Thunderbolt.

Jak korzystać z trybu wyświetlania celu

Jeśli Twój sprzęt spełnia powyższe wymagania, a na iMacu hosta działa system operacyjny OS X 10.6.1 lub nowszy, poniżej opisano, jak korzystać z trybu wyświetlania docelowego.

  1. Zarówno iMac, jak i komputer lub urządzenie źródłowe będą musiały zostać uruchomione i wybudzone. Gdy będą gotowe, użyj odpowiedniego kabla Mini DisplayPort lub Thunderbolt, aby nawiązać połączenie między nimi.
  2. Używając klawiatury hosta iMaca, naciśnij Command+F2 aby uruchomić tryb wyświetlania celu. Zobaczysz, że ekran iMaca zgaśnie na sekundę lub dwie, a następnie przełączy się na działanie jako wyświetlacz dla komputera źródłowego lub urządzenia. Zwróć uwagę, że chociaż wyświetlacz iMaca jest teraz używany przez urządzenie źródłowe, sam iMac będzie nadal szumiał w tle. Wszelkie uruchomione zadania lub aplikacje będą kontynuowane bez przerwy, a nawet możesz zdalnie zalogować się do iMaca z innego komputera, aby z niego korzystać, gdy wyświetlacz jest zajęty.
  3. Aby przełączyć sterowanie wyświetlaczem z powrotem na komputer iMac, po prostu naciśnij Command+F2 Ponownie. Alternatywnie możesz wyłączyć urządzenie źródłowe lub odłączyć kabel wyświetlacza; jeśli komputer iMac w TDM z jakiegoś powodu przestanie odbierać aktywny sygnał wideo z urządzenia źródłowego, automatycznie przełączy wyświetlacz z powrotem na domyślny.

Wskazówki i zastrzeżenia dotyczące trybu wyświetlania celu

Tak długo, jak Twój sprzęt spełnia Twoje oczekiwania, TDM może być świetną funkcją, ale istnieją pewne wskazówki i zastrzeżenia, o których musisz wiedzieć.

  1. Tryb wyświetlania celu przyzwyczajenie daje „bezpłatny” wyświetlacz Apple Thunderbolt Display. Rozumiemy przez to, że po podłączeniu komputera do iMaca nie oczekuj, że uzyskasz jakiekolwiek funkcje koncentratora, takie jak te znalezione w wyświetlaczach Cinema i Thunderbolt. Mac źródłowy nie będzie widzieć ani używać czytników kart, portów USB, kamer iSight ani mikrofonów hosta iMac. To tylko wideo i audio, ludzie.
  2. Z jednym urządzeniem źródłowym można używać więcej niż jednego komputera Mac TDM. Tryb wyświetlania docelowego zasadniczo zmienia iMaca w prosty monitor, więc jeśli masz dwa komputery iMac i, powiedzmy, nowy komputer Mac Pro, możesz umieścić oba komputery iMac w TDM, podłączyć je do komputera Mac Pro i mieć dwa wyświetlacze dla nowego komputera Mac stanowisko pracy. Pamiętaj jednak, że będziesz musiał podłączyć każdy wyświetlacz bezpośrednio i indywidualnie do źródła; nie można łączyć kaskadowo iMaców w trybie wyświetlania docelowego.
  3. W trybie wyświetlania docelowego powinieneś być w stanie zmienić jasność wyświetlacza iMaca lub głośność głośników za pomocą iMacklawiatura. Jednak niektórzy użytkownicy zgłaszali problemy z tymi funkcjami od czasu wprowadzenia Thunderbolt w Snow Leopard. Jeśli masz trudności z kontrolowaniem jasności w trybie wyświetlania docelowego, wypróbuj rozwiązania innych firm, takie jak aplikacja Shades, która oferuje precyzyjne sterowanie jasnością dla dowolnego komputera Mac, nie tylko w TDM.
  4. Niektórzy użytkownicy zgłaszają trudności z przestawieniem swoich komputerów iMac w tryb wyświetlania docelowego. Sprawdź integralność kabli Mini DisplayPort lub Thunderbolt i upewnij się, że rzeczywiste porty na każdym urządzeniu działają. Jeśli podłączasz urządzenie innej firmy, takie jak konsola do gier, za pomocą przejściówki HDMI na Mini DisplayPort, należy również niezależnie sprawdzić, czy przejściówka działa prawidłowo. Jeśli wszystko inne zawiedzie (i żałujemy, że nie musimy tego mówić), niektórzy użytkownicy na forach wsparcia Apple zgłaszają sukces z wielokrotnymi naciśnięciami Command+F2 kombinacja klawiatury. Nigdy nie napotkaliśmy tego problemu po naszej stronie, ale hej, warto spróbować.
  5. Nie musisz się martwić, że host iMac uśpi i zerwie połączenie. W trybie wyświetlania docelowego host iMac automatycznie ignoruje wszelkie zaplanowane polecenia uśpienia i utrzymuje działanie systemu tak długo, jak długo płynie sygnał wideo ze źródła. Jeżeli twój urządzenie źródłowe śpi jednak, to Wola przerwij połączenie, a komputer iMac powróci do wyświetlacza wewnętrznego.
  6. Podczas gdy modele iMac z 2011 r. i nowsze są praktycznie ograniczone do służenia jako zewnętrzne monitory dla innych komputerów Mac (ze względu na wymagania dotyczące źródła Thunderbolt), użytkownicy iMaców z 2009 i 2010 r. z urządzeniami innymi niż komputery powinni pamiętać, że istnieją pewne ograniczenia rozdzielczości wejściowej. Domyślnie komputery iMac mogą akceptować tylko wejście DisplayPort w rozdzielczości 720p lub natywnej (co w przypadku 27-calowego iMaca wynosi 2560 na 1440). Oznacza to, że jeśli podłączysz konsolę Xbox, na przykład za pomocą jednego z przejściówek HDMI na Mini DisplayPort, uzyskasz wyjście konsoli w rozdzielczości 720p, a następnie skaluje się ona, aby wypełnić ekran, tworząc pełnowymiarowy, ale mniej ostry obraz. Istnieją jednak droższe produkty, które mają wbudowane skalery i mogą obsługiwać wyjście 720p lub 1080p urządzenia i skalować aż do 2560 na 1440.

Tryb wyświetlania docelowego Apple z pewnością nie jest tak elastyczny, jak wielu użytkownikom, zwłaszcza po przejściu na Thunderbolt, ale nadal jest to świetna funkcja, która zapewnia, że ​​duży piękny wyświetlacz Twojego iMaca nie zostanie całkowicie zablokowany do komponentów wewnątrz. Jeśli więc potrzebujesz wyświetlacza do MacBooka w mgnieniu oka lub masz nadzieję, że stary komputer iMac zostanie wykorzystany jako drugi monitor dla nowego komputera Mac, tryb wyświetlania docelowego jest najlepszym rozwiązaniem.