Czy Instagram jest właścicielem publikowanych zdjęć i zdjęć?

Instagram to niesamowicie odnosząca sukcesy sieć społecznościowa, z ponad miliardem użytkowników i wsparciem finansowym Facebooka. To codzienna i niezbędna aplikacja dla milionów użytkowników na całym świecie, która stała się wszechobecną częścią naszego społeczeństwa. Udostępniając zdjęcia i filmy znajomym i rodzinie, możesz oczywiście natknąć się na oczywiste pytanie: co dzieje się z prawami zdjęć, które publikujesz na Instagramie? Jako sieć udostępniania zdjęć przede wszystkim prawa do zdjęć publikowanych w Internecie są bardziej naglące niż na Facebooku czy Twitterze. Instagram zachęca Cię do przesyłania najlepszych zdjęć, a to często oznacza pracę, za którą możesz zapłacić w przyszłości. Co więcej, nie chciałbyś odwrócić się i zobaczyć Instagrama, używając swoich zdjęć w reklamach lub sprzedając je stronom trzecim.

Czy Instagram jest właścicielem publikowanych zdjęć i zdjęć?

Jak zawsze, akceptując regulamin dowolnej sieci społecznościowej, akceptujesz wiele swoich praw i przywilejów związanych z Twoimi danymi. To, czy Twoje zdjęcia pozostaną Twoje, zostanie objęte warunkami Twojej umowy, więc przyjrzyjmy się, czy faktycznie posiadasz zdjęcia na swoim koncie na Instagramie.

Własność treści i prawa autorskie

Prawa autorskie były nadużywane w przeszłości, ale ogólnie rzecz biorąc, jest to ważne narzędzie dla twórców każdej wielkości. Niezbędne jest zapewnienie ochrony prawnej treści, które tworzysz, zarówno online, jak i offline. Jeśli umieściłeś w nim pracę i stworzyłeś oryginalną pracę, będziesz właścicielem praw autorskich do niej. Co więcej, to prawo jest automatyczne i nie wymaga żadnych działań z Twojej strony.

Jeśli masz czas lub cierpliwość, Urząd ds. Praw Autorskich USA ma wyjaśnienie, które wyjaśnia, w jaki sposób stosuje się prawa autorskie i co może, a czego nie może chronić. Jeśli nie masz cierpliwości, aby go przeczytać, możesz mieć prawo autorskie do każdego oryginalnego dzieła, które tworzysz, takiego jak film, powieść, obraz, wiersz, piosenka, ilustracja i tak dalej. Nie możesz mieć praw autorskich do myśli, pomysłów, faktów, stylów, systemów lub abstraktów. Jeśli wymyślisz unikalny sposób wyrażania tych rzeczy, możesz mieć prawo do tego prawa autorskiego, ale nie do samych pomysłów lub faktów.

Czy Instagram posiada prawa autorskie do zdjęć, które publikujesz?

Czy dzięki tej wiedzy o prawach autorskich Instagram jest właścicielem zdjęć, które publikujesz? Nie posiadają praw autorskich. Ty robisz. Jeśli robisz zdjęcie czegoś, masz do niego prawa autorskie. Jeśli opublikujesz obraz na Instagramie, nadal jesteś właścicielem praw autorskich, ale zwykle dajesz firmie prawo do ponownego wykorzystania tych treści, jeśli chce.

Oto, co Instagram ma do powiedzenia na ten temat w swoich kategoriach:

Instagram nie rości sobie praw własności do żadnych Treści, które publikujesz w Usłudze lub za jej pośrednictwem. Zamiast tego, niniejszym udzielasz Instagramowi niewyłącznej, w pełni opłaconej i wolnej od opłat licencyjnych, zbywalnej, podlegającej sublicencjonowaniu, ogólnoświatowej licencji na korzystanie z Treści, które publikujesz w Usłudze lub za jej pośrednictwem, z zastrzeżeniem Polityki Prywatności Usługi, dostępnej tutaj / /instagram.com/legal/privacy/w tym, ale nie ograniczając się do sekcji 3 („Udostępnianie Twoich informacji”), 4 („Jak przechowujemy Twoje informacje”) i 5 („Twoje wybory dotyczące Twoich informacji”). Możesz wybrać, kto może oglądać Twoje Treści i działania, w tym Twoje zdjęcia, zgodnie z opisem w Polityce prywatności.

Facebook ma to do powiedzenia:

Pozwolenie na korzystanie z treści, które tworzysz i udostępniasz: Jesteś właścicielem treści, które tworzysz i udostępniasz na Facebooku i innych produktach Facebooka, z których korzystasz, i żadne z postanowień niniejszych Warunków nie odbiera Ci praw do własnych treści. Możesz udostępniać swoje treści innym osobom, gdziekolwiek chcesz. Aby jednak świadczyć nasze usługi, musisz udzielić nam pewnych prawnych uprawnień do korzystania z tych treści. W szczególności, gdy udostępniasz, publikujesz lub przesyłasz treści objęte prawami własności intelektualnej (np. zdjęcia lub filmy) na naszych Produktach lub w związku z nimi, udzielasz nam niewyłącznej, zbywalnej, podlegającej sublicencjonowaniu, bezpłatnej i ogólnoświatowej licencja na hostowanie, używanie, rozpowszechnianie, modyfikowanie, uruchamianie, kopiowanie, publiczne wykonywanie lub wyświetlanie, tłumaczenie i tworzenie dzieł pochodnych treści (zgodnie z ustawieniami prywatności i aplikacji).

Publikowanie treści online

Jak widać, zachowujesz prawa autorskie do każdego zdjęcia, które publikujesz na Instagramie lub gdziekolwiek indziej, ale także zezwalasz sieciom na wykorzystanie Twoich treści dla własnego zysku. Więc jesteś właścicielem zdjęcia, które publikujesz na Instagramie, ale podczas rejestracji dałeś im pozwolenie na wykorzystanie go według własnego uznania. Jeszcze jedną rzeczą, o której musisz pamiętać, jest to, że na Twoim zdjęciu są inne osoby. Chociaż Ty jako fotograf zachowujesz prawa autorskie do pracy, jeśli osoby na obrazie można zidentyfikować, prawdopodobnie będziesz potrzebować ich zgody na opublikowanie go w Internecie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której jako fotograf otrzymujesz wynagrodzenie za robienie tych zdjęć. Wtedy prawa autorskie należy do klienta, a nie fotografa.

Nie jestem prawnikiem, więc jeśli masz konkretną sprawę, przed podjęciem działań warto skonsultować się z profesjonalistą. Prawo autorskie to głęboki i skomplikowany temat i będzie potrzebował kogoś z dużo lepszym wykształceniem prawniczym niż ja, żeby to zrozumieć!