Jak zainstalować pakiet APK na urządzeniu z Androidem?

Jedną ze swobód zapewnianych przez Androida nad innymi mobilnymi systemami operacyjnymi, takimi jak iOS, jest możliwość instalowania aplikacji spoza Sklepu Play. Chociaż budzi to obawy związane z bezpieczeństwem i piractwem na platformie, daje to również kilka korzyści: nie musisz czekać, aż aktualizacje będą powoli pojawiać się w Sklepie Play, możesz instalować na telefonie aplikacje, których Google nie chce udostępniać we własnym sklepie i można korzystać z aplikacji, które mają dowolne ograniczenia sprzętowe dla określonych urządzeń. Możesz nawet zainstalować sklepy z aplikacjami innych firm, takie jak Amazon, na dowolnym telefonie lub tablecie.

Jak zainstalować pakiet APK na urządzeniu z Androidem?

W tym artykule omówimy, jak pobierać i instalować pakiety APK na urządzeniu z Androidem.

Instalowanie pakietów APK na Androida

Aby zainstalować aplikację poza Sklepem Play, potrzebujesz pliku o nazwie „APK” lub Android Package Kit. Jeśli wcześniej korzystałeś z komputera z systemem Windows, pomyśl o pliku .apk jako wersji pliku .exe systemu Android na komputerze stacjonarnym lub laptopie. Dla użytkowników komputerów Mac są one odpowiednikiem pliku .dmg. Podobnie jak każdy komputer, Android pobierze plik APK, rozpakuje oprogramowanie i zainstaluje aplikację, która ma być używana, tak jakby została pobrana i zainstalowana ze Sklepu Play.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, urządzenia z Androidem nie są dostarczane z możliwością instalowania aplikacji ze źródeł zewnętrznych, które nie są oferowane przez Google. Ale jeśli znalazłeś aplikację, którą chcesz zainstalować, lub nie chcesz czekać, aż aktualizacja zostanie wprowadzona w Sklepie Play, umożliwienie Androidowi instalacji plików APK jest proste i łatwe.

Krok pierwszy: Włącz instalację APK na Androida

Aby to osiągnąć, nie będziesz potrzebować dostępu do roota ani odblokowanego programu ładującego. Włączenie funkcji aplikacji innych firm na Androida jest tak proste, jak zanurzenie się w ustawieniach, o ile wiesz, gdzie szukać.

  • Otwórz więc menu ustawień, klikając skrót do ustawień na pasku powiadomień lub otwierając ustawienia w szufladzie aplikacji. Widżet ustawień Androida
  • Gdy znajdziesz się w ustawieniach, przewiń do samego dołu menu ustawień i kliknij Bezpieczeństwo. Jeśli nie możesz znaleźć opcji Bezpieczeństwo, użyj funkcji wyszukiwania w ustawieniach i wpisz „Bezpieczeństwo”. Powinien zwrócić ci menu bezpieczeństwa. bezpieczeństwo
  • Na początku menu bezpieczeństwa może wydawać się nieco zniechęcające. Istnieje wiele opcji, które mogą wydawać się nieco mylące dla nowszych użytkowników Androida. Bez obaw — po prostu przewiń w dół do Nieznane źródła wybór pod Administracja urządzeniami. Zobaczysz przełącznik, aby włączyć ustawienie jest obecnie wyłączone. włącz
  • Po kliknięciu tej opcji otrzymasz wyskakujący komunikat z ostrzeżeniem, że „Twoje [urządzenie] i Twoje dane osobowe są bardziej narażone na atak ze strony aplikacji z nieznanych źródeł”. Poniżej omówimy nieco więcej, co to oznacza, ale na razie kliknij OK. Wyskakujące okienko zniknie, a zobaczysz, że przełącznik został włączony. ostrzeżenie
  • W tym momencie możesz wrócić do domu; skończyłeś bawić się w ustawieniach.

Krok drugi: pobieranie plików APK online

Zgodnie z obietnicą zajmijmy się słoniem w pokoju: pakiety APK innych firm mogą być niebezpieczne i niepewne. Jedną z korzyści pobierania aplikacji wyłącznie ze Sklepu Play jest możliwość poznania i zaufania, że ​​pakiet APK został podpisany przez Google. Chociaż Sklep Play był w przeszłości atakowany przez złośliwe oprogramowanie, jest to zdecydowanie najbezpieczniejszy sposób instalowania aplikacji na Androida.

Oczywiście instalowanie losowych pakietów APK online nie jest zalecane. Istnieje wiele witryn internetowych, które obiecują bezpłatne płatne aplikacje, a nawet jeśli niektóre z tych witryn są legalne, nie chcesz ryzykować. Zamiast tego, jeśli chcesz zainstalować pakiety APK spoza Sklepu Play, zalecamy korzystanie z witryn, które są znane z tego, że są źródłem wysokiej jakości plików APK, takich jak APKMirror i APKPure. Witryny te zawierają niezmodyfikowane pliki APK do bezpłatnego pobrania i wyświetlają się, gdy każda aplikacja jest podpisana przez producenta. W szczególności APKMirror jest często używany przez tłum XDA i modding do instalowania nowszych wersji aplikacji, zanim trafią do Sklepu Play.

  • Aby pobrać plik APK, możesz przejść do źródła samego pliku APK na swoim urządzeniu lub pobrać plik na komputer i przenieść go na telefon lub tablet, tak jak każdy inny plik. Niektóre witryny, takie jak APKMirror, oferują usługę kodów QR, którą można zeskanować telefonem, aby automatycznie nawigować urządzenie do witryny pobierania. Po znalezieniu witryny pobierania kliknij "Pobierz APK", aby zapisać plik w swoim systemie. Ściągnij
  • Upewnij się, że pobrany plik kończy się na .apk. Jeśli pobrałeś plik .zip lub inny typ pliku, może to być niebezpieczne i najlepiej unikać korzystania z tego pobierania. Jeśli ustaliłeś, że Twój plik jest bezpieczny (na własne ryzyko), możesz dotknąć pliku na pasku powiadomień lub w dowolnym miejscu, w którym go zapisałeś w przeglądarce plików.

taca powiadomień

Krok trzeci: instalowanie APK

Otwarcie pliku spowoduje wyświetlenie wyskakującego okienka instalacji, pokazującego, do czego aplikacja uzyska dostęp. Zwróć uwagę na ten ekran. Jeśli instalujesz aplikację, która nie powinna lub nie potrzebuje dostępu do architektury systemu, o którą prosi (np. kalkulator proszący o dostęp do Twoich kontaktów lub aparatu), powinieneś anulować instalację; możesz mieć aplikację zainfekowaną złośliwym oprogramowaniem. Inne aplikacje, takie jak Snapchat w tym przykładzie, będą musiały prosić o dziesiątki uprawnień, aby działać poprawnie. Jeśli coś wydaje się podejrzane, powinieneś unikać instalacji.

instalowanie

Po ustaleniu, że plik APK jest bezpieczny na podstawie uprawnień wymaganych przez aplikację, możesz kliknąć zainstalować aby zakończyć instalację. Większość aplikacji instaluje się w ciągu kilku sekund, chociaż większe aplikacje mogą zająć trochę więcej czasu. Po zakończeniu instalacji aplikacji zobaczysz duże powiadomienie o zakończeniu procesu instalacji i możesz kliknąć Gotowe.

zainstalowany

Jeśli wrócisz do domu, zobaczysz, że aplikacja pojawiła się w szufladzie aplikacji. Od tego momentu aplikacja będzie działać jak każda inna aplikacja, z jednym wyjątkiem: nie będziesz otrzymywać aktualizacji przez Sklep Google Play dla zainstalowanej aplikacji. Jeśli chcesz zaktualizować aplikację, znajdź nowszą wersję APK i zainstaluj ją. Zastąpi obecny wariant aplikacji nowym. Aktualizacje są instalowane w taki sam sposób, jak zwykłe aplikacje w tym procesie.

Przystawka

APK i Android

Jak wspomnieliśmy, istnieje wiele powodów, dla których warto instalować aplikacje innych firm na telefonie lub tablecie. Mogą być świetnym sposobem na testowanie nowych aplikacji, których jeszcze nie ma w Sklepie Play, lub wersji beta istniejących aplikacji. Niektóre aplikacje wolno udostępniają aktualizacje użytkownikom, a niektóre aplikacje są ograniczone do wariantów operatora lub sprzętu. Źródła innych firm to świetny sposób na obejście tych ograniczeń, aby zainstalować aplikację, która tradycyjnie nie działałaby na używanym urządzeniu. Mimo to te aplikacje nie są pozbawione własnych obaw o prywatność i bezpieczeństwo; ważną częścią instalacji pakietów APK ze źródeł internetowych jest pamiętanie o zdrowym rozsądku.

Jeśli aplikacja jest złamana, zmodyfikowana lub prosi o uprawnienia, które wydają się nietypowe, unikaj instalowania aplikacji. Tak długo, jak trzymasz się bezpiecznych źródeł, przekonasz się, że instalowanie pakietów APK jest świetnym rozwiązaniem, jeśli żądana aplikacja nie znajduje się jeszcze w Sklepie Play - lub gorzej, jeśli nie jest dostępna na Twoim urządzeniu. Instalowanie pakietów APK to jedna z tych funkcji, które sprawiają, że Android jest wybieranym przez tak wiele systemów mobilnych — swoboda instalowania żądanych aplikacji na urządzeniu, nieograniczona wolą producenta lub ograniczeniami operatora.