Jak zainstalować plik ISO w systemie Windows 10

Microsoft i inni producenci często używają plików ISO w celu ułatwienia dystrybucji oprogramowania. Dzięki temu wszystkie dane dotyczące instalacji systemu Windows są zbierane w jednym pliku wraz z najnowszymi funkcjami. W rezultacie nie musisz już instalować wielu skompresowanych plików ani korzystać z aplikacji innych firm, aby uzyskać oprogramowanie. Jest to przyjazna dla użytkownika metoda aktualizowania komputera bez przechodzenia przez wiele kłopotów.

Jak zainstalować plik ISO w systemie Windows 10

W tym artykule znajdziesz instrukcje krok po kroku, jak zamontować plik ISO na komputerze z systemem Windows i jak prawidłowo nim zarządzać. Ponadto pokażemy, jak przenieść plik do pamięci zewnętrznej, tj. Dysku przenośnego, dysku USB lub DVD. Czytaj dalej, aby uzyskać bardziej wyczerpujący przegląd.

Jak zainstalować plik ISO w systemie Windows 10?

Większość wersji systemu operacyjnego Windows ma wbudowane funkcje, które pozwalają z łatwością obsługiwać plik ISO. Po pierwsze, musisz otworzyć lub zamontować plik, a następnie możesz zdecydować, co z nim zrobić. Jest kilka opcji do rozważenia. Możesz nagrać zawartość na dysk przenośny lub utworzyć wersję startową z napędu USB lub DVD.

Tak czy inaczej, nie jest złym pomysłem mieć zapasowy plik ISO na wypadek sytuacji awaryjnej. Co więcej, jeśli masz wypaloną kopię, możesz zainstalować system operacyjny Windows na innym urządzeniu, kiedy tylko chcesz. Ponadto dostępne są wbudowane funkcje i bezpłatne aplikacje narzędziowe. W kolejnych sekcjach wyjaśnimy różne metody kopiowania pliku ISO z instrukcjami krok po kroku.

Zamontuj plik ISO w systemie Windows 10

Zacznijmy od podstaw. Jeśli chcesz skopiować plik ISO, musisz go najpierw otworzyć lub zamontować. Oto, co musisz zrobić:

 1. Znajdź plik archiwum na swoim komputerze.

 2. Najedź kursorem na plik ISO.

 3. Kliknij go dwukrotnie.

Po tym plik powinien otworzyć się automatycznie. Jeśli jednak na twoim komputerze jest program powiązany z tego typu akcją, nie będziesz w stanie uzyskać dostępu do pliku w ten sposób. Zamiast tego wypróbuj następujące kroki:

 1. Kliknij plik prawym przyciskiem myszy, aby uzyskać dostęp do listy rozwijanej.
 2. Z listy opcji wybierz „Zamontuj”.

Jeśli to też nie zadziała, jest inny sposób, choć nie tak szybki:

 1. Użyj funkcji wyszukiwania, aby uzyskać dostęp do aplikacji „Eksplorator plików”.

 2. Znajdź plik ISO i kliknij, aby go wybrać.

 3. Otwórz kartę "Zarządzaj" nad "Narzędzia obrazu dysku" na powyższym pasku narzędzi i wybierz "Zamontuj".

Będziesz wiedział, że pomyślnie zamontowałeś plik, gdy pojawi się on jako nowy dysk na twoim komputerze. Możesz także wysunąć lub odmontować plik, gdy skończysz, ale o tym później.

Nagraj plik ISO na dysk

Jeśli chcesz przenieść plik instalacyjny systemu Windows na inny komputer, najprostszym sposobem na to jest nagranie go na płytę. Cały proces jest bardzo szybki i zajmuje tylko kilka prostych kroków:

 1. Włóż czysty przenośny dysk do komputera. Może to być płyta CD lub DVD; obaj załatwią sprawę.
 2. Znajdź plik ISO w aplikacji "Eksplorator plików" i kliknij go prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć menu rozwijane.

 3. Wybierz „Nagraj obraz płyty” z listy opcji.

 4. Pojawi się wyskakujące okienko. Zaznacz małe pole na dole panelu z napisem „Zweryfikuj dysk po nagraniu”.

 5. Naciśnij „Nagraj”, aby zakończyć proces.

Narzędzie do pobierania USB/DVD systemu Windows

Możesz także użyć bezpłatnego narzędzia do zarządzania plikami ISO, jeśli Twój system operacyjny Windows nie ma odpowiednich wbudowanych funkcji. Narzędzie Windows USB/DVD Download Tool jest dostępne dla systemów Windows Vista, Windows XP SP2 i Windows 7 w wersjach 32-bitowych i 64-bitowych. Dodatkowo będziesz potrzebować co najmniej 50 MB wolnego miejsca na dysku twardym i komputerze z napędem DVD-R. Kolejnym warunkiem wstępnym jest posiadanie Microsoft .NET Framework w wersji 2.0 przynajmniej wraz z aplikacją Microsoft Image Mastering API v2.

Jeśli spełniasz wszystkie wymagania, możesz wykonać następujące kroki, aby zainstalować narzędzie na swoim komputerze:

 1. Otwórz aplikację przeglądarki i przejdź do tej witryny.
 2. Kliknij przycisk „Pobierz”, a następnie „Uruchom”.

 3. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zakończyć proces.
 4. Wybierz preferowane miejsce docelowe pliku dla narzędzia.

Należy pamiętać, że narzędzie Windows do pobierania USB/DVD należy zainstalować na komputerze z kontem użytkownika administracyjnego.

Po zakończeniu konfiguracji możesz użyć narzędzia do wykonania kopii pobranego pliku ISO. Oto jak to zrobić:

 1. Uruchom narzędzie Windows USB / DVD Download na swoim komputerze.

 2. Przejdź do okna dialogowego "Plik źródłowy" i wprowadź nazwę pliku ISO. Możesz także wyszukać plik, korzystając z wbudowanej przeglądarki. Kliknij "Dalej" po znalezieniu.

 3. Aby utworzyć kopię dla dysku USB, kliknij "Urządzenie USB". Wybierz dysk USB z listy rozwijanej i wybierz „Rozpocznij kopiowanie”.

 4. Aby utworzyć kopię dla płyty DVD, wybierz „Dysk DVD”. Znajdź napęd DVD na liście dostępnych lokalizacji i naciśnij „Rozpocznij nagrywanie”.

Pamiętaj, że jeśli chcesz skopiować plik ISO na dysk USB, urządzenie musi mieć co najmniej 4 GB pamięci. Dlatego nie będziesz mógł użyć CD-ROM do tworzenia kopii zapasowych – nie będzie wystarczająco dużo miejsca. Ponadto dysk USB musi być pusty. W przeciwnym razie narzędzie Windows USB / DVD Download nie będzie w stanie uruchomić pliku.

USB

Możesz także utworzyć rozruchowy dysk USB, aby przechowywać plik ISO jako kopię zapasową. Zanim spróbujesz, upewnij się, że masz urządzenie z co najmniej 8 GB wolnej pamięci. Ponadto, ponieważ proces spowoduje usunięcie wszystkich plików z dysku, pamiętaj o przeniesieniu wszystkich ważnych danych na komputer. Gdy wszystko będzie gotowe, wykonaj następujące kroki:

 1. Podłącz dysk USB do komputera i utwórz dysk odzyskiwania systemu Windows 10 za pomocą narzędzia Recovery Media Creator. Możesz użyć funkcji wyszukiwania, aby uzyskać dostęp do skrótu. Po prostu wpisz „Utwórz dysk odzyskiwania” w oknie dialogowym i kliknij pierwszy wynik.

 2. Następnie uruchom aplikację „File Explorer” i zlokalizuj dysk odzyskiwania. Kliknij go dwukrotnie.
 3. Następnie otwórz kolejne okno "Eksploratora plików", aby zlokalizować plik ISO. Kliknij go również dwukrotnie, aby zamontować go na swoim komputerze jako dysk wirtualny.
 4. Użyj funkcji przeciągania i upuszczania, aby przenieść zamontowany dysk ISO na rozruchowy dysk USB.

płyta DVD

Najprostszym sposobem na utworzenie rozruchowego dysku DVD jest użycie wbudowanej nagrywarki ISO. Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć prawym przyciskiem myszy plik ISO i kliknąć „Nagraj obraz płyty” z rozwijanej listy. Możesz zapoznać się z poprzednią sekcją, aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje.

Jeśli jednak Twój system operacyjny Windows nie ma wbudowanej funkcji, możesz zamiast tego użyć kilku programów innych firm. Na przykład Burnaware jest popularnym rozwiązaniem dzięki prostemu interfejsowi. Co więcej, możesz użyć bezpłatnego narzędzia Windows, o którym wspomnieliśmy wcześniej, aby osiągnąć ten sam wynik.

Dodatkowe często zadawane pytania

Jak odmontować plik?

Po zakończeniu konfigurowania systemu Windows możesz odmontować lub wysunąć plik z komputera. To niezwykle proste:

1. Otwórz „Eksplorator plików”.

2. Z panelu po lewej stronie otwórz zakładkę „Ten komputer”.

3. Zlokalizuj dysk z plikami ISO i kliknij kartę „Zarządzaj” w górnej części okna.

4. W lewym górnym rogu ekranu kliknij „Wysuń”, aby odmontować plik.

Rosnąć

Pliki ISO skracają proces instalacji, gromadząc wszystkie dane w jednym skompresowanym katalogu. Ponadto większość komputerów jest wyposażona w funkcje umożliwiające montowanie i nagrywanie plików ISO bez konieczności korzystania z oprogramowania innych firm. To ogromne ulepszenie całego procesu, dzięki czemu instalacja systemu Windows jest bardziej dostępna.

Oczywiście, nawet jeśli nie masz systemu operacyjnego z wbudowaną nagrywarką ISO, możesz sobie dobrze radzić. Temu samemu celowi służy kilka bezpłatnych narzędzi, takich jak narzędzie Windows USB/DVD Download. Przy tak wielu opcjach nie ma wymówki, aby nie wykonywać regularnych kopii zapasowych systemu.

Jaka jest Twoja opinia na temat plików ISO? Czy uważasz je za pomocne? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.