Jak zainstalować system Windows 10 wraz z Ubuntu?

Większość użytkowników komputerów PC przyzwyczaiła się do najnowszej wersji Microsoftu i używa jej jako głównego systemu operacyjnego. Jednak Ubuntu jest bardziej przyjazny dla zasobów i jest całkowicie darmowy. Biorąc to pod uwagę, Ubuntu nadal nie może robić wielu rzeczy, które potrafi Windows, takich jak uruchamianie popularnych gier wideo. Dlatego powszechną praktyką staje się posiadanie systemu podwójnego rozruchu, który ma zarówno Ubuntu do celów bardziej technicznych, jak i zainstalowany system Windows 10. Oto jak zainstalować system Windows 10 wraz z Ubuntu.

Jak zainstalować system Windows 10 wraz z Ubuntu?

Korzyści z Ubuntu

Zanim całkowicie zignorujesz Ubuntu i po prostu użyjesz Windows 10, powinieneś rozważyć korzyści, jakie przynosi to pierwsze. Po pierwsze, w przeciwieństwie do Windows, Ubuntu jest całkowicie konfigurowalny. Możesz spersonalizować praktycznie każdy element swojego UI/UX, co jest niesamowite w porównaniu z opcjami personalizacji dostępnymi w systemie Windows 10.

Ubuntu działa również bez instalacji, co oznacza, że ​​można go całkowicie uruchomić z pendrive'a. Tak, oznacza to, że możesz nosić cały system operacyjny w kieszeni i uruchamiać go na dowolnym komputerze, gdziekolwiek go potrzebujesz. Ubuntu jest też bezpieczniejszy. Może nie jest w pełni odporny na problemy z bezpieczeństwem, ale jest bezpieczniejszym środowiskiem niż Windows 10. Jest to również powszechne narzędzie programistyczne, co nie jest czymś, do czego Windows 10 był przeznaczony.

Windows 10 na Ubuntu

Jeśli masz zainstalowany system Windows 10 na swoim komputerze, instalacja Ubuntu jest prostym procesem. Ubuntu jest powszechnie instalowany „na górze” systemu Windows 10, ponieważ jest to prostsza platforma, która może nawet działać na wielu komputerach za pośrednictwem pendrive'a. Instalacja systemu Windows 10 po Ubuntu jest jednak nieco trudna i nie jest zalecana. Jednak, gdy pojawia się nacisk, czasami trzeba to zrobić.

zainstaluj system Windows 10 obok ubuntu

Przygotowanie partycji

Jeśli chcesz zainstalować system Windows 10 w systemie Ubuntu, upewnij się, że zamierzona partycja systemu operacyjnego Windows to podstawowa partycja NTFS. Musisz to utworzyć na Ubuntu, specjalnie do celów instalacji Windows.

Aby utworzyć partycję, użyj gParted lub Narzędzie dyskowe narzędzia wiersza polecenia. Jeśli masz już partycję logiczną/rozszerzoną, musisz ją usunąć i utworzyć nową Partycja podstawowa. Pamiętaj, że wszystkie dane na istniejącej partycji zostaną usunięte.

Instalowanie systemu Windows 10

Użyj rozruchowego dysku DVD/USB, aby rozpocząć proces instalacji systemu Windows. Najpierw musisz podać klucz aktywacyjny systemu Windows, aby uwierzytelnić swoją instalację. Następnie wybierz Instalacja niestandardowa, ponieważ opcja automatyczna może powodować problemy.

Upewnij się, że wybrałeś Partycja podstawowa NTFS które utworzyłeś wcześniej jako partycję instalacyjną systemu Windows 10. Pamiętaj, że po udanej instalacji systemu Windows 10 GRUB zostanie zastąpiony przez program ładujący systemu Windows, co oznacza, że ​​nie zobaczysz menu GRUB podczas uruchamiania komputera. Na szczęście można to łatwo rozwiązać, ponownie instalując GRUB dla Ubuntu.

Instalowanie GRUB dla Ubuntu

Aby zainstalować i naprawić GRUB, a LiveCD lub LiveUSB Ubuntu jest koniecznością. Oznacza to, że będziesz musiał uzyskać niezależną wersję Ubuntu. Posiadanie pendrive'a jest tutaj idealne, ponieważ można z niego łatwo korzystać.

Po załadowaniu Live Ubuntu otwórz Terminal i użyj następujących poleceń, aby rozpocząć naprawa rozruchu naprawić GRUB dla Ubuntu:

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair && aktualizacja sudo apt-get

sudo apt-get install -y naprawa rozruchu && naprawa rozruchu

Po zakończeniu instalacji naprawa rozruchu uruchomi się automatycznie. Wybierz zalecana naprawa opcja podczas naprawy GRUB. Gdy wszystko zostanie zrobione, uruchom ponownie komputer, a zobaczysz menu GRUB, w którym wybierzesz system operacyjny, który chcesz uruchomić.

zainstaluj system Windows 10 obok ubuntu

Windows 10 i Ubuntu

Windows 10 i Ubuntu to idealna para. Każda część prac technicznych, takich jak programowanie, jest lepiej wykonywana w Ubuntu. Większość codziennych czynności związanych z komputerem, takich jak granie w gry, oglądanie filmów i programów telewizyjnych oraz przeglądanie, najlepiej pozostawić w systemie Windows 10. Pamiętaj, że nie zaleca się instalowania systemu Windows 10 po Ubuntu, ale można to zrobić.

Czy używasz podwójnego rozruchu? Czy używasz pendrive'a do swojego Ubuntu? Jakie są twoje przemyślenia na temat instalowania systemu Windows 10 wraz z Ubuntu? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy.