Recenzja Intel Galileo

Recenzja Intel Galileo

Obraz 1 z 8

Intel Galileo

Intel Galileo
Intel Galileo
Intel Galileo
Procesor Intel Quark
Intel Galileo: Arduino IDE
Intel Galileo: Arduino IDE
Intel Galileo: Yocto Project Linux
60 £ Cena w recenzji

Wszystko to jest łatwo dostępne, pisząc Sketches, nazwa nadana programowi Arduino, a Sketch dla Galileo nie jest inny. Obecnie konieczne jest użycie specjalnej wersji oprogramowania Arduino IDE, ale wizualnie identycznej z oryginałem, do którego prawdopodobnie w przyszłości zostanie dodana obsługa Galileo.

Recenzja Intel Galileo: procesor Quark

Gdyby Galileo był po prostu kolejnym klonem Arduino, byłby bardzo drogi. Chociaż prawdą jest, że możesz uruchomić prawie każdy Arduino Sketch bez modyfikacji, sekretny sos Intela ma postać procesora Quark Galileo.

Quark to pierwszy mikroprocesor Intela o bardzo niskim poborze mocy, podobny do ARM. Wykorzystując klasyczną 32-bitową architekturę Pentium x86, zmniejszając proces produkcyjny i zwiększając szybkość zegara, Intel stworzył układ, który pobiera jak najmniej energii, a jednocześnie jest w stanie uruchomić standardowy kod x86.

Procesor Intel Quark

Quark nie jest do końca potęgą. Jego pojedynczy rdzeń działa z częstotliwością zaledwie 400 MHz: test kompresji pliku 10 MB trwał 25,9 sekundy, w porównaniu do 8,3 sekundy na Raspberry Pi. Jego wydajność podczas uruchamiania szkiców o krytycznym znaczeniu jest również słaba – wszystko, co opiera się na szybkich zmianach pinów GPIO, prawdopodobnie nie będzie działać zgodnie z oczekiwaniami. Jednak w przeciwieństwie do Pi, Galileo nie jest komputerem ogólnego przeznaczenia. Brakuje jakiejkolwiek formy wyjścia wideo lub dowolnego miejsca do podłączenia klawiatury lub myszy.

Zamiast tego Intel koncentruje się na rynku mikrokontrolerów. Quark może nie jest najszybszym procesorem, ale jest w stanie obsługiwać znacznie bardziej złożony kod niż czysty mikrokontroler, w tym dołączony system operacyjny: Yocto Project Linux. Dzięki temu Galileo może uruchamiać oprogramowanie hosta, takie jak serwer sieciowy lub baza danych, które zwykle wymagałyby oddzielnego komputera, obsługiwanego przez wbudowany port Ethernet lub opcjonalny bezprzewodowy adapter mini-PCI Express.

Intel Galileo

Pomaga również wyjaśnić cenę płyty Intela: mikrokontroler Arduino Uno kosztuje około 22 funtów, a oficjalna osłona Ethernet zapewniająca łączność sieciową kolejne 35 funtów. Przy prawie 63 funtach Galileo oferuje większą elastyczność niż ta kombinacja za zaledwie kilka funtów więcej.

Recenzja Intel Galileo: werdykt

Chociaż Galileo jest niewątpliwie sprytną konstrukcją, w kluczowych obszarach nie dorównuje konkurentom. Wydajność procesora Quark jest znacznie niższa niż w przypadku rywali opartych na architekturze ARM, podczas gdy pracuje gorzej – powyżej 60°C – a płyta nie może być używana jako komputer ogólnego przeznaczenia. I chociaż oferuje większą elastyczność niż tradycyjne Arduino, jego ogólna wydajność jest słaba.

Jednak dla tych, którym te ograniczenia nie przeszkadzają, oferuje spory potencjał. Jeśli nic więcej, Galileo daje wgląd w plany Intela, aby zaatakować rynek o niskim poborze mocy swoim procesorem Quark.