Czy źle jest zostawiać laptopa podłączonego przez cały czas?

Wiele staromodnych ludzi powie ci, aby nie zostawiać laptopa podłączonego do zasilania przez dłuższy czas. Heck, mówią to samo o komputerach stacjonarnych, które nawet nie mają baterii. Głównym powodem tego przekonania jest to, że pozostawienie laptopa podłączonego przez cały czas podobno niszczy baterię.

Czy źle jest zostawiać laptopa podłączonego przez cały czas?

Nowoczesne laptopy wykorzystują baterie litowo-jonowe lub litowo-polimerowe, które nie przeładowują się. Gdy bateria jest pełna, energia nie będzie już przepływać przez baterię, ale będzie raczej bezpośrednio ładować laptopa, utrzymując go na 100%. Czy jednak utrzymywanie baterii przez cały czas naładowanej jest naprawdę korzystne? Czy rozładowywanie baterii jest całkowicie złe?

W tym artykule omówimy te i wiele innych pytań dotyczących żywotności baterii laptopa i podamy przydatne wskazówki, jak ją przedłużyć.

Co się dzieje, gdy Twój laptop jest podłączony 24/7?

Niektóre stare modele laptopów mogą mieć problemy z przeładowaniem baterii, jeśli zostawiasz je włączone przez cały czas, ale nie jest tak w przypadku nowszych modeli. Jest jednak inny problem z ciągłym ładowaniem. Generuje dużo ciepła, które może poważnie uszkodzić baterię i skrócić jej żywotność.

Oto wykres z Battery University, świetnego miejsca do nauki o bateriach. Pokazuje negatywny wpływ wysokich temperatur na baterie litowe.

źle zostawiać laptopa podłączonego przez cały czas

Źródło obrazu: batteryuniversity.com

Żywotność baterii powoli zmniejsza się nawet w niskich temperaturach, ale jeśli pozostawisz laptopa stale podłączonego, skrócisz go jeszcze szybciej. Powinieneś zainwestować w dobrą lodówkę do laptopa i unikać ładowania go po zbyt długim pełnym naładowaniu. Powodem tego nie jest nadmierna moc, ale nadmierna temperatura. Jeśli przez cały czas będziesz utrzymywać baterię w 100%, miernik nie pokaże dokładnych odczytów. Może pokazać, że zostały ci trzy godziny, podczas gdy w rzeczywistości możesz mieć mniej niż godzinę.

Jak naprawić te problemy

Nie martw się; wszystko jest naprawione. Jeśli zauważysz, że wskaźnik baterii nie działa prawidłowo, możesz go ponownie skalibrować. Musisz zmienić ustawienia zasilania. Niektóre laptopy mają wbudowane narzędzie do kalibracji baterii, podczas gdy w innych laptopach będziesz musiał to zrobić ręcznie. Powinieneś to robić raz lub dwa razy w roku.

Jeśli masz prosty laptop i nie używasz go do trudnych zadań, powinno być łatwo utrzymać go w chłodzie nawet przy 100% baterii. Bateria faktycznie wytrzyma dłużej niż w modelu z wyższej półki. Problem z laptopami z wyższej półki polega na tym, że są one zwykle używane do renderowania graficznego, zarówno w grach, jak i profesjonalnych programach do edycji, które mogą generować poważne ciepło. W przypadku takich konstrukcji może być lepiej, aby bateria była naładowana w 40%, a nie w pełni naładowana.

Trudno odgadnąć temperaturę laptopa, dotykając go. Możesz pobrać darmowy program, który pokaże Ci aktualną temperaturę Twojego procesora. Dostępnych jest wiele opcji. Na przykład Core Temp to dobry wybór.

Dodatkowe wskazówki dotyczące dłuższej żywotności baterii

Oprócz temperatury, która odgrywa kluczową rolę w żywotności baterii laptopa, ogromne znaczenie ma również napięcie. Wydajność baterii będzie z czasem spadać, bez względu na to, co robisz. Istnieją jednak kroki, które możesz podjąć, aby znacznie spowolnić proces degradacji.

Każdy akumulator ma określoną liczbę cykli ładowania, w zależności od napięcia na ogniwo akumulatora. Nie jest to łatwe do zrozumienia, więc oto kolejny wykres sporządzony przez Battery University, aby wszystko było jaśniejsze.

Czy źle jest zostawiać laptopa podłączonego przez cały czas?

Źródło obrazu: batteryuniversity.com

Przy 100% naładowaniu akumulator otrzymuje 4,20 V/ogniwo, co daje do 500 cykli rozładowania. Możesz przedłużyć żywotność baterii, zmniejszając nieco napięcie. Nowsze laptopy zwykle mają programy pomagające w utrzymaniu żywotności baterii. Uniemożliwią one ciągłe utrzymywanie się baterii na 100%. Firmy Dell i Lenovo oferują te funkcje w swoich nowych modelach.

Możesz jednak samodzielnie zarządzać czasem pracy baterii, przechowując ją gdzieś pośrodku, nie w pełni naładowaną lub całkowicie rozładowaną. Wszystko między 30% a 80% jest dobre, o ile temperatura również jest niska.

Wyluzuj

Laptopy są trochę jak ludzie, nie radzą sobie ze zbyt dużym stresem i upałem. Ważne jest, aby mieć mocne wentylatory i dbać o temperaturę laptopa. Jeśli zauważysz, że się przegrzewa, możesz wyjąć baterię i naładować ją bezpośrednio ze źródła zasilania.

Ważne jest również napięcie, więc staraj się nie przeładowywać baterii. Nie z powodu starych mitów, ale dlatego, że może zmniejszyć liczbę cykli rozładowania baterii.