Jak naprawić błędy „nie jest rozpoznawane jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne”

Jeśli napotykasz błędy aplikacji lub polecenia „nie jest rozpoznawane jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne” podczas próby zrobienia czegoś w wierszu poleceń, zaktualizowania aplikacji lub zainstalowania czegoś nowego, nie jesteś sam. Dzieje się tak, gdy zmieniają się zmienne środowiskowe systemu Windows, które uniemożliwiają uruchomienie polecenia.

Jak naprawić błędy „nie jest rozpoznawane jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne”

Możesz dosłownie próbować zrobić wszystko, nawet uruchomić podstawowe polecenie CMD lub zaktualizować program antywirusowy. Jeśli zmienna uległa zmianie, system Windows nie będzie mógł wykonać tego polecenia. Jeśli tak się dzieje, możesz sobie z tym poradzić na kilka sposobów.

Istnieją dwie wersje tego błędu. Jeden dla programów ogólnych i jeden, jeśli próbujesz użyć polecenia CMD. Pokażę ci, jak naprawić oba.

Jak naprawić błędy „nie jest rozpoznawane jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne”-2

Napraw błędy „polecenie nie jest rozpoznawane”

Składnia błędu będzie zwykle wyglądać jak „Program.exe nie jest rozpoznawany jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne”. Składnia zależy od tego, co robisz w danym momencie, co jest ważne, ponieważ musimy sprawdzić plik instalacyjny, zanim zrobimy cokolwiek innego.

 1. Przejdź do pliku instalacyjnego programu, którego próbujesz użyć i upewnij się, że plik wykonywalny jest obecny.
 2. Przejdź do Panelu sterowania, Systemu i zabezpieczeń oraz Zaawansowanych ustawień systemu.
 3. Wybierz przycisk Zmienne środowiskowe.
 4. Wybierz Ścieżka w panelu Zmienne systemowe na dole nowego okna.
 5. Wybierz Edytuj, a pojawi się nowe okno.
 6. Upewnij się, że „%SystemRoot%System32” i „C:WindowsSystem32” są obecne.
 7. Skopiuj jedną wartość do Notatnika.
 8. Zmień wpis w oknie Zmienna środowiskowa na inny i kliknij OK.
 9. Zastąp właśnie zmienioną wartość oryginałem z Notatnika i kliknij OK.
 10. Zrób to samo dla drugiej wartości.

Jeśli znasz system Windows, będziesz wiedział, że czasami wystarczy ponownie wprowadzić wartość, aby mógł zostać ponownie pobrany. Zakładam, że ma to na celu ponowne połączenie go z wewnętrzną bazą danych Windows, ale kto wie.

Wklejanie wartości do Notatnika oszczędza czas i zachowuje poprawną składnię, jeśli będziesz przeszkadzał podczas wykonywania tego zadania lub jeśli zapomnisz, jak to wyglądało. Po prostu wytnij i wklej każdy z nich z osobna i zmień wartość w zmiennych środowiskowych na dowolną. Następnie wklej oryginalną wartość z powrotem i potwierdź. To powinno wystarczyć do wykonania oryginalnego polecenia, które próbujesz ponownie wykonać.

Orzeł wśród was może zauważyć, że „%SystemRoot%System32” i „C:WindowsSystem32” wskazują na tę samą lokalizację. To jest starszy wpis dla osób korzystających ze starszych systemów. Prawdopodobnie nie potrzebujesz obu, ale system Windows nadal wydaje się odwoływać do nich osobno. Systemroot był przeznaczony głównie dla systemów, które używały zarówno folderów WINNT, jak i Windows, co już nie jest prawdą. Jednak oba muszą być obecne nawet w systemie Windows 10.

Jak naprawić błędy „nie jest rozpoznawane jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne”-3

Napraw błędy „Polecenie CMD nie jest rozpoznawane”

Jeśli próbujesz uruchomić polecenie CMD i widzisz „CMD nie jest rozpoznawany jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne”, może to być coś innego. Wypróbowanie powyższej poprawki może zadziałać, ale problem może być spowodowany kilkoma wpisami rejestru, które przerywają normalny ciąg poleceń.

W jakiś sposób, jeśli masz ustawione AutoRun w rejestrze, niektóre polecenia CMD, takie jak ping lub nslookup, nie zawsze będą działać. Zwracają powyższy błąd. Plik .exe jest obecny i wszystko może wyglądać poprawnie, ale te dwa małe wpisy rujnują Twój dzień.

Te wpisy rejestru to:

HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftCommand ProcessorAutoRun

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftCommand ProcessorAutoRun

Ten numer ma co najmniej dekadę. Mam zakładkę do wpisu na blogu MSDN z 2007 roku, który zapisałem, ilustrując to właśnie.

 1. Przejdź do C: WindowsSystem32 i upewnij się, że plik wykonywalny CMD jest obecny.
 2. Wykonaj kontrolę zmiennych środowiskowych jak powyżej. Jeśli to nie rozwiąże problemu, przejdź dalej.
 3. Uruchom polecenie „cmd / d”, które najwyraźniej zatrzymuje automatyczne uruchamianie. Jeśli wiadomość jest taka sama, przejdź dalej.
 4. Znajdź te dwa wpisy rejestru wymienione powyżej i usuń je.

Ta poprawka jest stara, ale złota. Używałem tego, gdy pracowałem jako administrator IT w znanej firmie kablowej. Dlatego nadal mam go jako zakładkę. Błąd „polecenie nie jest rozpoznawane jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne” występuje od tak dawna i o ile wiem, poprawka jest nadal taka sama, nawet pięć generacji systemu Windows później. Niemniej jednak, jeśli natkniesz się na błąd, przynajmniej teraz wiesz, co robić.

Kiedy ostatnio widziałeś błąd „nie jest rozpoznawany jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne” w systemie Windows? Czy korzystałeś z jednego z tych rozwiązań, czy z czegoś innego?