Jak prowadzić wideoczat w sieci LAN

Czy możesz prowadzić wideoczat w sieci LAN bez korzystania z Internetu? Czy istnieje oprogramowanie do czatu wideo, które korzysta tylko z sieci wewnętrznych? Oto pytania, które zadano mi pewnego dnia na forum technicznym i starałem się znaleźć odpowiedź. Ponieważ uwielbiam wyzwania, postanowiłem to sprawdzić.

Jak prowadzić wideoczat w sieci LAN

Tradycyjne aplikacje do czatów wideo, takie jak Skype, WhatsApp, Facebook Messenger itd., korzystają z Internetu, ponieważ są albo mobilne, albo zależne od Internetu. Jeśli chcesz rozmawiać w sieci wewnętrznej bez wychodzenia, Twoje wybory stają się ograniczone. Istnieje kilka aplikacji, które umożliwiają prowadzenie czatu wideo w sieci LAN (sieć lokalna – sieć wewnętrzna) bez korzystania z Internetu, ale jest ich niewiele.

Czat wideo w sieci LAN

Najpierw omówimy szybko, czym właściwie jest wideoczat w sieci LAN. Typowy czat wideo przy użyciu WhatsApp odbędzie się w Internecie. Twój ruch trafi do serwera WhatsApp i zostanie przekierowany do osoby, z którą rozmawiasz przez Internet za pomocą protokołu VoIP. To samo dotyczy Skype, Facebook Messenger, Facetime i większości innych aplikacji do czatowania wideo.

Czat LAN pozostaje w sieci. Oznacza to, że komputery w domu, biurze, na uczelni lub gdziekolwiek indziej rozmawiają ze sobą bez opuszczania sieci lokalnej. Te aplikacje mogą nadal korzystać z protokołu VoIP, ale będą wewnętrznie routowane. Może to być spowodowane tym, że firma ma mierzone połączenie internetowe, jest bezpieczną witryną bez dostępu do Internetu lub może nie chcieć prowadzić wideoczatu przez Internet. Dlaczego jest mniej ważne niż jak.

Znalazłem kilka produktów, które wyglądają, jakby mogły wykonać swoją pracę.

Portal SSuite FaceCom

SSuite FaceCom Portal jest częścią znacznie większego pakietu bezpłatnego oprogramowania, które zawiera aplikacje biurowe, aplikacje do czatów, programy bazodanowe, narzędzia zabezpieczające i wiele innych programów. Muszę przyznać, że nigdy wcześniej nie słyszałem o firmie, ale czytałem kilka pozytywnych rzeczy o tym, co robią i robią. Jedną z ich specjalności jest podobno oprogramowanie LAN.

Jednym z nich jest portal SSuite FaceCom. Jest to aplikacja do czatu, która działa wyłącznie w sieci LAN lub przez Internet, zgodnie z wymaganiami. Nie jest tak wyrafinowany jak Skype czy WhatsApp ani tak wysoka rozdzielczość, ale wykonuje swoją pracę. Jest to aplikacja dla systemu Windows, ale ma również wersję na systemy Mac i Linux. Aplikacja wygląda i działa bardzo prosto, ale działa dobrze. Miałem szybki test w biurze i byłem w stanie podnieść moją kamerę internetową i nawiązać połączenie w kilka sekund.

Apache OpenMeetings

Apache OpenMeetings został mi zasugerowany, gdy pytałem ludzi o czat wideo w sieci LAN. Jest to część szerszego projektu Apache i może obsługiwać wideo przez sieć LAN, a także przez Internet. Projekt jest open source i jest zarządzany przez zespół utalentowanych wolontariuszy, podobnie jak projekt serwera WWW. Jest wciąż aktualizowany i podobno działa bardzo dobrze.

Wyzwanie związane z Apache OpenMeetings polega na tym, że wymaga on sporo konfiguracji i konfiguracji. Dokumentacja na stronie Apache OpenMeetings jest dobra, ale nie wygląda na coś, co przeciętny użytkownik domowy mógłby lub sam założył. Jednak w przypadku mniejszych firm lub przedsiębiorstw z administratorem IT może to być właśnie to, czego szukasz.

Przyjaciele

Friends to wersja Slacka o otwartym kodzie źródłowym, zaprojektowana, aby umożliwić komunikację małym zespołom. Działa przez Internet lub LAN i został zaprojektowany specjalnie do pracy, nawet jeśli nie ma połączenia z Internetem. Wyzwanie polega na tym, że konfiguracja wymaga trochę konfiguracji. Zaletą jest to, że jest to oprogramowanie typu open source, bezpłatne i będzie działać w sieci LAN.

Wymaga zainstalowania Node.js, menedżera pakietów JavaScript npm oraz loginu do GitHub. Poza tym Friends wydaje się mieć wszystkie cechy programu do czatowania w sieci LAN, który działa na większości systemów. To tak długo, jak możesz to skonfigurować. Nie mogłem sam przetestować tego programu, ale strona internetowa zawiera kilka przyzwoitych instrukcji, a GitHub to kopalnia wiedzy, więc jeśli utkniesz, zwykle jest ktoś, kto może pomóc.

Rocket.Chat

Rocket.Chat to moja ostatnia sugestia dotycząca czatu wideo w sieci LAN. Jest to kolejny program typu open source, który będzie działał z połączeniem internetowym lub bez niego. W przypadku czatu tylko w sieci LAN, będziesz musiał skonfigurować własny serwer, ale dokumentacja jest całkiem dobra, a strona internetowa dość dobrze przeprowadzi Cię przez proces konfiguracji.

Rocket.Chat to kolejna aplikacja skonfigurowana jako wersja open source Slacka, więc ma wiele podobnych cech. Znowu nie mogłem sam tego ustawić, ale recenzje i komentarze są głównie pozytywne, więc myślę, że warto tutaj polecić.