Laptop podłączony, ale się nie ładuje? Oto jak to naprawić

Laptop nie jest zbyt dobry, jeśli go nie ładuje. Zamiast być przenośną potęgą produktywności, powinien być, jest albo drogim przyciskiem do papieru, albo zamiennikiem komputera stacjonarnego o zbyt małej mocy.

Laptop podłączony, ale się nie ładuje? Oto jak to naprawić

Jeśli Twój laptop jest podłączony, ale nie ładuje się, oto kilka sposobów, aby to naprawić.

Podstawowe rozwiązywanie problemów

Zasadniczo istnieją trzy główne powody, dla których laptop się nie ładuje:

 1. Wadliwy zasilacz lub przewód.
 2. Problem z zasilaniem systemu Windows.
 3. Wadliwa bateria laptopa.

W tym artykule omówimy wszystkie trzy, aby pomóc Ci zawęzić i rozwiązać problem. Pamiętaj tylko, że przy podstawowym rozwiązywaniu problemów będziemy wypróbowywać różne metody, dopóki nie znajdziemy przyczyny problemów z ładowaniem, co doprowadzi nas do właściwego rozwiązania.

Wadliwy zasilacz lub przewód przestają się ładować

Biorąc pod uwagę, jak drogi jest przeciętny laptop, jakość jego zasilacza sieciowego jest zwykle dość niska. Jeśli Twój laptop jest podłączony i nie ładuje się, przewód zasilający i zasilacz powinny być Twoim pierwszym portem połączenia.

Sprawdź, czy oba końce są dobrze zamocowane. Jeden w gniazdku ściennym, a drugi w porcie zasilania laptopa. Jeśli zasilacz sieciowy ma kontrolkę stanu, upewnij się, że świeci, gdy jest podłączony do sieci.

Szukaj ruchu w miejscu, w którym ładowarka styka się z laptopem. Po długim użytkowaniu lub z powodu złej kontroli jakości może wystąpić lekki ruch. Czasami, jeśli wywierasz siłę na kabel zasilający w miejscu, w którym styka się z laptopem, może się on zgiąć i wywołać ruch. Sprawdź to. Przesuń kabel ładowarki lekko w miejscu, w którym jest podłączony do laptopa, aby sprawdzić, czy jest to złe połączenie.

Jeśli znasz kogoś innego z laptopem tego samego modelu, pożycz jego ładowarkę, aby sprawdzić, czy działa.

Oczywiście przed zakupem kolejnego dobrze jest również wypróbować inne gniazdko ścienne. Może się to wydawać zdrowym rozsądkiem, ale wielu użytkowników zastanawia się nad rozwiązywaniem problemów, zakładając, że problem dotyczy ich komputera, a nie gniazdka ściennego.

Problem z zasilaniem systemu Windows

Jeśli używasz laptopa z systemem Windows, występuje częsty problem ze sterownikiem baterii Microsoft ACPI-Compliant Control Method. Ma to miejsce od Windows 7 do Windows 10 i może mieć wpływ na ładowanie. Poprawka jest dość prosta, dlatego umieszczam tę drugą.

 1. Wpisz „Menedżer kontroli urządzeń” w polu Cortana/Szukaj w systemie Windows i otwórz Menedżera urządzeń systemu Windows.
 2. Wybierz Baterie i otwórz menu.
 3. Wybierz sterownik baterii zgodny z Microsoft ACPI Control Method.
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Odinstaluj.
 5. Wybierz opcję Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu w górnym menu Menedżera urządzeń.
 6. Zezwól systemowi Windows na ponowne przeskanowanie i zainstalowanie sterownika.

Wymiana baterii zgodnej z Microsoft ACPI z metodą kontroli rozwiązuje wiele problemów z laptopem, który jest podłączony, ale się nie ładuje.

Jeśli to nie zadziała, powinieneś spróbować pełnego drenażu laptopa. Spowoduje to usunięcie baterii i zmuszenie laptopa do rozładowania napięcia szczątkowego. To jest jak twardy reset i czasami może wstrząsnąć baterią z powrotem do życia.

 1. Wyjmij baterię laptopa i przewód zasilający.
 2. Przytrzymaj przycisk zasilania na laptopie przez 20 – 30 sekund.
 3. Wymień baterię i uruchom laptopa.
 4. Po włączeniu podłącz przewód zasilający do laptopa i sprawdź, czy się ładuje.

Jeśli to nie zadziała, możesz mieć wadliwą baterię laptopa. Jest kilka testów, które możesz przeprowadzić, aby dowiedzieć się, które omówię za minutę.

Zresetuj SMC na MacBooku

Resetowanie SMC na MacBooku to przydatne narzędzie niedostępne w systemie Windows. SMC, kontroler zarządzania systemem, wpływa na zarządzanie baterią i energią, więc jest to przydatny dodatkowy krok, który możesz wykonać, jeśli bateria MacBooka się nie ładuje. Zresetowanie SMC spowoduje zresetowanie niektórych dostosowań, więc będziesz musiał je ponownie skonfigurować, ale poza tym proces ten jest nieszkodliwy.

 1. Wyłącz MacBooka i podłącz zasilacz.
 2. Przytrzymaj jednocześnie klawisze Shift + Control + Opcja i przycisk zasilania.
 3. Puść wszystkie klawisze i powinieneś zobaczyć, jak kontrolka na twoim adapterze na chwilę zmieni kolor.
 4. Uruchom MacBooka i przetestuj ponownie.

Wadliwa bateria laptopa

Wadliwa bateria jest bardziej prawdopodobna w starszych laptopach niż w nowych, ale jest to możliwe w każdym urządzeniu. Testy na to są ograniczone, ale możesz zrobić dwie rzeczy.

Sprawdź w instrukcji swojego laptopa, jak przebiega test sprzętu. Na laptopie Dell wyłącz go, a następnie włącz ponownie. Jak tylko zobaczysz logo Dell, naciśnij F12, aby uruchomić listę rozruchową. Wybierz Diagnostyka. W Diagnostyce znajduje się funkcja testu baterii.

Na Macbooku Pro wyłącz laptopa i włącz go ponownie. Przytrzymaj klawisz „D” na klawiaturze, aż zobaczysz Apple Hardware Test. Przejdź obok wyboru języka, a następnie wybierz test standardowy.

Jeśli używasz MacBooka, możesz łatwo sprawdzić, czy występuje problem z baterią, przytrzymując przycisk „sterowania” i klikając logo Apple w lewym górnym rogu ekranu. W tym miejscu kliknij „Informacje o systemie”. Otworzy się nowe okno i możesz kliknąć „Zasilanie”. Sprawdź, aby zobaczyć stan baterii. W przypadku tego zrzutu ekranu jest on wymieniony jako „Normalny”.

Inne laptopy mają podobne funkcje testowe, sprawdź swoją instrukcję, aby dowiedzieć się, jak uzyskać dostęp do swojej.

Możesz także uruchomić laptopa bez baterii, chociaż niewiele to dowodzi. Możesz bezpiecznie wyjąć baterię laptopa oraz ładowarkę sieciową i włączyć laptopa. Jeśli działa, wiesz, że sam laptop działa, ale test nie mówi, czy problem dotyczy samej baterii, czy płyty ładującej w laptopie.

Jeśli znasz kogoś z tym samym laptopem, zamień baterie, aby sprawdzić, czy jedna działa, a druga nie. To jedyny prawdziwy test dla baterii poza zakupem nowej.

Często Zadawane Pytania

Co mogę zrobić, jeśli mój przewód nie działa?

Istnieje kilka opcji, dzięki którym użytkownicy laptopów mogą wrócić do pracy, jeśli mają problem z przewodem. Jeśli przewód laptopa jest przeżuty lub postrzępiony, możesz spróbować połączyć ze sobą wewnętrzne przewody i zakleić go taśmą izolacyjną. Po prostu bądź ostrożny, ponieważ może to stanowić zagrożenie pożarowe, jeśli nie zostanie wykonane prawidłowo, i nie mieszaj z przewodem, gdy jest podłączony.

Jeśli twój przewód jest uszkodzony i nie da się go naprawić, możesz go zamówić u producenta lub Amazon. W przypadku użytkowników komputerów Mac, Apple dostarczy inną ładowarkę OEM do MacBooka za opłatą.

Czy powinienem cały czas zostawiać laptopa podłączonego do prądu?

Jeśli Twój laptop jest Twoim głównym komputerem, może być łatwiej zostawić go podłączonym przy biurku. Ale czy to jest zdrowe dla ciebie żywotność baterii?

Właściwie jest wielu dyskutantów wokół tego pytania i nie bez powodu. Zakładając, że używasz przewodu ładującego producenta z oryginalną baterią, powinieneś być w porządku. Większość ładowarek jest zaprojektowana tak, aby przerywać ładowanie, gdy akumulator osiągnie pełną pojemność. Ale jeśli tak się nie stanie, może to prowadzić do skrócenia żywotności baterii.

Ostatecznie sprawdź w przewodniku użytkownika laptopa, aby lepiej zrozumieć, jak właściwie dbać o baterię. Jeśli używasz ładowarki innej firmy, dobrym pomysłem jest po prostu odłączenie komputera, gdy jest pełny.