Recenzja Asusa X200MA

199 £ Cena podczas przeglądu

Asus, jeden z mistrzów taniego laptopa, próbuje ponownie uderzyć za pomocą Asusa X200MA. Chociaż droższe niż jego stabilny kolega, który niedawno sprawdziliśmy, EeeBook X205TA, dodatkowe 20 funtów wydane na Asus X200MA wydaje się tego warte. Zapewnia lepszą specyfikację i więcej pamięci lokalnej, aczkolwiek kosztem przenośności i żywotności baterii.

Recenzja Asusa X200MA

Recenzja Asus X200MA: projekt

Nasza próbka recenzji pojawiła się w raczej biznesowej czerni, ale możesz również znaleźć X200MA w odlotowych czerwonych, niebieskich i białych wykończeniach. Wypukła tekstura na obudowie klawiatury i na pokrywie ma odrobinę stylu, a zakrzywiony profil przypominający klina pozostawia dłonie w dobrej pozycji do pisania. Możesz zobaczyć oznaki ceny X200MA w lekkim plastiku, szczególnie pod spodem, ale nadal wydaje się on zauważalnie twardszy niż EeeBook.

asus-x200ma-przód

Minusem jest również zauważalnie większy: 16 mm szerszy, 7 mm głębszy i ponad 25 mm grubości z tyłu maszyny. To przekłada się na wagę 1,24 kg – nadal lekką, ale nie tak ultralekką jak X205TA.

Recenzja Asus X200MA: łączność i wyświetlacz

Łączność też jest lepsza. Po lewej stronie znajdują się wyjścia wideo VGA i pełnowymiarowe HDMI, a także port USB 3, a po prawej stronie znajdują się dwa porty USB 2 i gniazdo kart SD. Asus wcisnął również port Ethernet z pomysłowym, rozszerzającym się otworem, chociaż obsługuje tylko standard 10/100.

Wyświetlacz jest trochę mieszaną torbą. Z jednej strony X200MA radzi sobie lepiej z ciemniejszymi tonami niż EeeBook lub Acer Aspire ES1-111M, a kontrast 492:1 jest całkiem niezły. Z drugiej strony, jego poziom jasności jest maksymalny przy stosunkowo słabym 200cd/m2. W praktyce nie uważaliśmy tego za problem w pomieszczeniach, gdzie jest rześki, z realistycznymi kolorami, ale w jaśniejszych warunkach ekran szybko się rozmywa.

asus-x200ma-klawiatura-top-down

Dźwięk jest stosunkowo dobry, a głośniki Asus SonicMaster emitują dźwięk o bogatszym tonie, lepszej czystości i większej szerokości stereo niż konkurencja. Jest jednak zbyt zuchwały, basowy lekki i średnio ciężki dla jakiejkolwiek poważnej rozrywki.

Asus zdobywa punkty za touchpad, który ma wymiary 104 x 60 mm i jest duży jak na laptopa o przekątnej 11,6 cala. Jest też responsywny. Asus traci trochę punktów za klawiaturę, która psuje rozsądny układ i sporych rozmiarów klawisze z bardzo lekką, płytką akcją, która sprawia, że ​​trudno jest stwierdzić, czy trafiłeś w klawisz, czy nie.

Recenzja Asus X200MA: wydajność i żywotność baterii

EeeBook zrobił na nas wrażenie swoją żywotnością baterii, ale niewymienna, trzyogniwowa bateria litowo-jonowa 3300 mAh X200MA nie wytrzymuje. W naszym teście lekkiego użytkowania pryskał w ciągu zaledwie sześciu godzin, a w naszym bardziej wymagającym teście intensywnego użytkowania baterii trwał mniej niż pięć godzin.

asus-x200ma-strony

Podczas gdy EeeBook zawiódł procesor Bay Trail-T Atom, X200MA używa szybszego Celeron N2830. Architektonicznie oba są oparte na mikroarchitekturze Intel Silvermont, ale czterordzeniowy Atom Z3735F EeeBooka jest ograniczony do 1,33 GHz, osiągając 1,83 GHz w trybie burst; dwurdzeniowy Celeron N2830 zaczyna się od 2,16 GHz i może wzrosnąć do 2,41 GHz.

Na nieszczęście dla Asusa, jego konkurenci używają w swoich laptopach dwurdzeniowego Celerona N2840, który przyspiesza jeszcze wyżej, do 2,58 GHz i ma szybszy rdzeń graficzny. W rezultacie X200MA wciąż ma trudności z dotrzymaniem kroku rywalom w naszych testach porównawczych. Nie jest to coś, co zauważysz każdego dnia, ale sprawia, że ​​X200MA jest trochę mniej wszechstronny.

Recenzja Asusa X200MA: werdykt

asus-x200ma-front-prosto-on

To przyzwoity laptop za te pieniądze, a dzięki 500 GB lokalnej pamięci masowej jest to bardziej elastyczny komputer niż HP Stream 11. Jeśli jednak jesteś zadowolony z pracy w chmurze, HP jest lepszym wyborem.