Recenzja komputera mobilnego Medion RIM1000 Ultra

799 £ Cena w trakcie recenzji

Najnowsza próba tchnięcia życia w koncepcję ultramobilnego komputera PC (UMPC) pochodzi od firmy Medion i jest to pierwsza, jaką widzieliśmy z myślą o konsumentach, a nie ludziach biznesu.

Recenzja komputera mobilnego Medion RIM1000 Ultra

RIM1000 to zasadniczo tablet w stylu łupka z wysuwaną klawiaturą QWERTY pod spodem. Widzieliśmy tę formę już wcześniej, zarówno w telefonach komórkowych, jak i w bardziej biznesowej serii UX firmy Sony, ale jest kilka nowych elementów – na przykład 6,5-calowy ekran szerokokątny i mile widziana schludność konstrukcji mechanizmu przesuwnego.

Klawiatura też jest trochę odejściem. Jest podzielony na dwie części, aby uniknąć uczucia ciasnoty, dzięki czemu klawisze łatwiej dosięgnąć kciukami. Jest prawie możliwe pisanie palcami w normalny sposób; po prostu przygotuj się na trochę praktyki, częściowo dlatego, że spacja jest tylko po jednej stronie. Same klawisze mają rozsądny rozmiar, z nachylonymi krawędziami, aby je wyraźniej zdefiniować, i zdecydowanym kliknięciem.

Jednym z największych problemów z komputerami UMPC jest nawigacja w systemie Windows — systemie operacyjnym, który zawsze był projektowany z myślą o myszy. RIM1000 to pierwsza obudowa UMPC, jaką widzieliśmy, która próbuje rozwiązać problem za pomocą touchpada (w prawym dolnym rogu). Używając jednego kciuka do tego, a drugiego do przycisków lewego i prawego kliknięcia, jest to zaskakująco skuteczne, jeśli nie zawsze precyzyjne.

To powiedziawszy, możesz uciec od używania palców przez większość czasu lub, jeśli to się nie uda, rysika. Ale chociaż powierzchnia ekranu dotykowego może być odporna na odciski palców, korzystanie z rysika przypomina zdrapywanie paznokciami po lepkiej tablicy.

Ekran działa w natywnej rozdzielczości 800 x 480 pikseli, ale wiele aplikacji nie jest w stanie skutecznie skalować do takiego poziomu. Możesz skalować do 1024 x 600 lub 1024 x 768, ale płacisz słono za przejrzystość i nieprawidłowe proporcje.

Uruchamiając Vista Home Premium, otrzymujesz wszystkie zalety tabletu PC, które zapewnia, takie jak dokładne rozpoznawanie pisma ręcznego i przyjazne dotykiem ikony na pulpicie. Korzystasz również z nowego Origami Experience, zoptymalizowanego pod kątem dotyku programu uruchamiającego, który opiera się na pakiecie Touch Pack dla systemu Windows XP dla UMPC. Cieszymy się, że wyjaśniamy większość naszych pierwotnych skarg na UMPC – przejścia między interfejsem a programami zewnętrznymi są płynniejsze i rzadko wracasz do systemu Windows.

Ale gdzie indziej doświadczenie jest mniej radosne. Podczas gdy większość nowoczesnych komputerów psuje nam wydajność, używanie Medion przez jakiś czas przypominało nam stare złe czasy. Procesor VIA C7-M może być cudem wydajności energetycznej, ale z prędkością roboczą 1 GHz, wolnym dyskiem twardym i zaledwie 768 MB pamięci RAM, RIM1000 jest bardzo wolny. Rozumiemy przez to, że ma problemy z menu Start.

Nasze testy zajęły kilka dni (ocena łącznie 0,12), a nawet normalny rozruch trwa znacznie ponad dwie minuty. Jakby tego było mało, grafika VIA UniChrome Pro II nie jest w stanie obsłużyć takich subtelności, jak Aero Glass czy funkcje podglądu na żywo – coś, co może zdobyć prawie każdy inny nowoczesny zintegrowany układ graficzny.

Nie mielibyśmy nic przeciwko temu, gdyby istniały jakieś inne korzyści, ale niskie pobory mocy C7-M nie przekładają się na nic gwiezdnego: całe urządzenie nagrzewa się nieprzyjemnie, nawet gdy nie pracuje czas trwania zaledwie 2 godziny 15 minut. Nie ma też zbytniego ratunku w pozostałej części sprzętu: chociaż Bluetooth i Wi-Fi są mile widziane, nie ma tunera GPRS, GPS ani TV.

Mamy również obawy dotyczące układu przycisków: doceniamy liczne przyciski skrótów, ale z wyjściem D-SUB i jednym z dwóch portów USB na spodzie urządzenia, nie można ich używać z RIM1000 na jego mini- podstawka. Medion bez wątpienia ma nadzieję, że ludzie zainwestują w opcjonalną stację dokującą.