Obraz 1 z 5
Firma Intel oficjalnie wprowadziła na rynek najnowszą aktualizację swojej platformy notebooków Centrino. Jest to piąta aktualizacja platformy od czasu jej wprowadzenia w 2003 r., ale po raz pierwszy wiąże się ze zmianą nazwy: nowa platforma (wewnętrznie o nazwie kodowej „Montevina”) ma nosić nazwę „Centrino 2”.
Pomimo nowego numeru wersji platforma nie uległa zasadniczej zmianie. Intel po prostu podniósł specyfikację, aby korzystać z nowszych wersji komponentów tworzących Centrino — procesora, chipsetu i kontrolera sieci bezprzewodowej.
Nowe mobilne procesory Core 2
Najciekawszy rozwój dotyczy frontu procesora. Intel przeszedł na mobilne wersje swoich 45-nanometrowych części „Penryn” w ostatniej aktualizacji Centrino – „odświeżeniu Santa Rosa” w styczniu. Teraz Centrino 2 wprowadza sześć zupełnie nowych procesorów mobilnych, wszystkie z magistralami FSB 1066 MHz — w porównaniu z poprzednią generacją 800 MHz.
Najniższym procesorem jest Core 2 Duo P8400, który ma taktowanie rdzenia 2,26 GHz. Posiada 3 MB pamięci podręcznej i TDP 25 W — mniej niż 35 W w poprzednich mobilnych Penrynach.
Następny jest P8600, który jest architektonicznie identyczny z P8400, ale podnosi zegar do 2,4 GHz. P9500 działa jeszcze szybciej, przy 2,53 GHz, a także podwaja pamięć podręczną L2 do 6 MB.
Potem są dwa cięższe żetony – T9400 i T9600. Uruchom odpowiednio 2,53 GHz i 2,8 GHz i współdzielą 6 MB pamięci podręcznej P9500. TDP dla tych modeli pozostaje bez zmian w stosunku do poprzedniej generacji, jednak na poziomie 35W.
Wreszcie, na szczycie drzewa znajduje się pierwszy mobilny procesor Intel Core 2 Extreme: X9100 z odblokowanym mnożnikiem, z podstawową prędkością 3,06 GHz i jednocześnie wyższą mocą cieplną 44 W.
Intel obiecał również kolejnych osiem procesorów dla Centrino 2 w ciągu najbliższych trzech miesięcy, w sumie 14 nowych procesorów mobilnych. Obiecuje się, że nowe modele będą zawierać pierwszy w branży czterordzeniowy układ mobilny, a także więcej modeli zaprojektowanych z myślą o obliczeniach o niskim poborze mocy.
Oczywiście wszystkie nowe procesory obsługują funkcję Deep Power Down wprowadzoną w pierwszych mobilnych chipach Penryn. Wprowadza to nowy stan niskiego poboru mocy C6, w którym procesor jest prawie całkowicie wyłączony podczas bezczynności.
Seria 5000 łącza Wi-Fi
Dopóki Platforma Puma firmy AMD pozwala producentom na wybór własnego chipsetu bezprzewodowego, Intel zawsze nalegał na konkretną część Intela: wszystkie „Santa Rosa” Centrino używały kontrolera draft-n Intel WiFi Link 4965AGN.
Centrino 2 wprowadza certyfikowany standard 802.11n i wprowadza nieco większy wybór. Producenci mogą teraz wybrać Intel WiFi Link 5100, 5300, 5150 lub 5350 (na zdjęciu).
Spodziewamy się, że większość domowych laptopów będzie korzystać z 5100 – chipsetu 802.11n o przepustowości 300 Mb/s. 5300 jest taki sam, ale przepustowość została zwiększona do 450 Mb/s, dzięki czemu jest bardziej odpowiedni do zastosowań biznesowych, gdzie transfery LAN mogą mieć krytyczne znaczenie czasowe. Warianty -50 są takie same, ale obsługują WiMAX, umożliwiając szybką sieć bezprzewodową o zasięgu kilku mil.
Grafika
Podobnie jak poprzednie specyfikacje Centrino, Centrino 2 może obsługiwać oddzielną grafikę. Ale domyślny Intel IGP został zaktualizowany z GMA X3100 do nowego GMA X4500, który obejmuje sprzętowo akcelerowane dekodowanie wszystkich trzech głównych kodeków HD (MPEG2, AVC i VC-1). Intel twierdzi, że to, w połączeniu z niższym całkowitym zużyciem energii, pozwoli użytkownikom oglądać płyty Blu-ray przy pełnym naładowaniu baterii – choć ewidentnie dobór komponentów producenta również będzie odgrywał pewną rolę.