Recenzja HP ​​Compaq nx6110

511 £ Cena podczas przeglądu

Podobnie jak Lenovo R50e, HP nx6110 jest bardziej skoncentrowany na nabywcach biznesowych niż inne testowane notebooki. Dzieje się tak, ponieważ nx6110 należy do jednej z gam biznesowych HP, a ten model (kod części: PY499ET) reprezentuje poziom podstawowy.

Recenzja HP ​​Compaq nx6110

Dobrą wiadomością jest to, że obudowa jest identyczna z droższymi modelami, więc jakość wykonania jest solidna i pochodzi z Windows XP Professional, a nie Home. Przy 2,65 kg nie jest dużo lżejszy niż inne tutaj, ale wymiary 328 x 268 x 38 mm (WDH) sprawiają, że jest dość przenośny.

Żywotność baterii jest kluczem do przenośności, a nx6110 nie zawiódł. Jednostka o pojemności 4000 mAh wytrzymała ponad cztery godziny przy lekkim użytkowaniu i ponad dwie godziny przy mocnym nacisku. Tylko Lenovo wytrzymało ogólnie dłużej, ale R50e nie ma złącza baterii podróżnej; nx6110 ma port w podstawie, do którego można podłączyć drugą baterię (około 95 funtów), aby uzyskać jeszcze dłuższą żywotność.

Lubimy też HP ProtectTools Security Manager. Umożliwia zmianę ustawień systemu BIOS z poziomu systemu Windows, a także ustawienie hasła blokady dysku, dodając dodatkową warstwę ochrony do danych.

Kolejną atrakcją jest wydajność Pentium M 740 na pokładzie. Chociaż tylko nieznacznie wyprzedza siatkę wyposażoną w AMD Sempron (ogółem od 0,70 do 0,68), HP wytrzymał prawie dwie godziny dłużej na baterii przy lekkim użytkowaniu.

Szkoda jednak, że nie można dodać do 512 MB pamięci RAM PC2700 bez wyrzucania jej, a do tego jest tylko dysk twardy 40 GB i brak nagrywarki DVD – tak jak ThinkPad R50e. Są tylko dwa porty USB 2 i nie ma czytnika kart, więc kilka podstawowych komponentów blednie w porównaniu z Elonexem.

Jest jednak port mini-FireWire i dwa gniazda kart PC typu II. Radio 802.11b/g jest zintegrowane i można je łatwo włączyć lub wyłączyć za pomocą dedykowanego przycisku. Dodatkowo jest 10/100 Ethernet i modem V.92.

W BIOS-ie możesz odznaczyć opcję „Wentylator zawsze włączony podczas zasilania prądem przemiennym”, ale na szczęście nie jest to głośny wentylator. Przy intensywnym użytkowaniu zmierzyliśmy 31 dBA i nie był to denerwujący hałas.

Jest wiele rzeczy do polubienia w nx6110. Jego wysoka żywotność baterii w standardzie, stosunkowo niewielka waga i opcja baterii podróżnej sprawiają, że jest to oczywisty rywal dla każdego podróżującego służbowo. Wszystkie opcje bezpieczeństwa to kolejny duży plus. Problem dla HP polega na tym, że Lenovo oferuje lepszą żywotność baterii „po wyjęciu z pudełka” za trochę więcej gotówki.