LG G3 vs Samsung Galaxy S5: jaki jest najlepszy smartfon z wyższej półki?

galaktyka-s5-vs-lg-g3-3

LG G3 vs Samsung Galaxy S5: jaki jest najlepszy smartfon z wyższej półki?

LG G3 i Samsung Galaxy S5 to dwa z największych i najlepszych dotychczasowych smartfonów. Sprzedając odpowiednio za 550 funtów i 459 funtów, G3 i S5 zajmują stałe miejsca na naszej liście najlepszych telefonów 2014 roku (wraz z wieloma innymi opcjami, jeśli żadna z nich nie będzie Ci się podobać). Jednak dzięki dwóm głównym flagowym premierom rywalizującym o najlepsze miejsce na telefon z Androidem, zmierzyliśmy się z nimi, aby sprawdzić, który smartfon jest najlepszy.

LG G3 kontra Samsung Galaxy S5: projekt

Najbardziej widoczna różnica dotyczy designu. Wraz z Galaxy S5, Samsung zachował, z kilkoma małymi zmianami, wygląd poprzednich smartfonów Galaxy, z całkowicie plastikową obudową i chromowanymi krawędziami otaczającymi ekran. Posiada również fizyczny przycisk Home na dole ekranu (który służy również jako czytnik linii papilarnych do odblokowywania telefonu i autoryzacji transakcji PayPal) oraz gumowany, miękki w dotyku panel tylny. Choć daleki od bycia brzydkim telefonem, nie wyskakuje jako szczególnie ładny.

galaktyka-s5

Z drugiej strony LG G3 absolutnie to robi. Zamiast nieco pudełkowanego układu większości smartfonów, G3 jest wspierany przez pojedynczy zakrzywiony kawałek plastiku. Wykończenie z efektem szczotkowanego aluminium i wyjątkowo wysoka jakość wykonania oznaczają, że nie wydaje się wcale tani ani kruchy, a na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że to naprawdę metal. Wygląda i czuje się fantastycznie, i udaje mu się trafić w słodkie miejsce, w którym mieści się ogromny wyświetlacz, nie będąc jednocześnie nieporęcznym.

lg-g3-press-image-screen

Pod względem wymiarów G3 jest większy niż S5, mierząc 75 x 8,9 x 146 mm (WDH) w porównaniu z 73 x 8 x 142 mm (WDH), jednak korzyścią jest to, że jego ekran o przekątnej 5,5 cala jest o 0,4 cala większy niż wyświetlacz o przekątnej 5,1 cala Samsunga. Nie jest to ogromna przepaść, ale popycha G3 w najmniejszym stopniu w stosunku do wygodnego, jednoręcznego rozmiaru.

Jednym z najmniej atrakcyjnych aspektów projektu Galaxy S5 jest sposób, w jaki kamera nieznacznie odstaje od reszty ciała, przypominając nic tak bardzo, jak zit z chromowanymi pierścieniami. Nieco psuje linię telefonu i zapobiega leżeniu na plecach, co jest bólem. Nadrabia to jednak stopniem ochrony IP67, co oznacza, że ​​jest wodoodporny do jednego metra przez 30 minut i pyłoszczelny.

galaxy-s5-profil

G3 też nie jest pozbawiony wad. Przyciski głośności i zasilania znajdują się z tyłu telefonu, pod aparatem, w nieintuicyjnym miejscu, którego nie lubimy. Oznacza to, że podczas korzystania z telefonu jedną ręką występuje wiele niewygodnych skrzywień, a dla tych, którzy nie są zaznajomieni z charakterystycznym układem przycisków LG, prawdopodobnie będzie trochę zakłopotany, zanim zaczniesz gałązki w miejscu, w którym się znajdują.

Projekt
LG G3Samsung Galaxy S5
Wymiary75×8,9x146mm73x8x142mm

Zwycięzca: LG G3

LG G3 kontra Samsung Galaxy S5: Wyświetlacz

Ekrany smartfonów stały się w ostatnich latach czymś w rodzaju wyścigu zbrojeń, a firmy prześcigają się w wielkości i jasności ekranu. Doprowadziło to do powstania imponujących wyświetlaczy, a Galaxy S5 nie jest wyjątkiem.

galaxy-s5-ekran

Jego ekran Super AMOLED ma rozdzielczość 1080 x 1920, a technologia za nim jest przekonująca. Ma maksymalną jasność 364 cd/m2 – wysoką jak na wyświetlacz AMOLED – a jego idealna czerń jest nietykalna. Jedynym drobnym problemem byłoby lekkie przesycenie w domyślnym trybie telefonu, ale to małe ziemniaki – wyświetlacz S5 jest bardzo, bardzo dobry.

G3 jest również znakomity. W rzeczywistości niewiarygodnie dobry: ekran tego telefonu zapiera dech w piersiach. Ma rozdzielczość 1440 x 2560 (czterokrotność liczby pikseli używanych w wyświetlaczach 720p, stąd oznaczenie QuadHD), a 5,5-calowy panel IPS natychmiast wyskakuje z wyraźną ostrością i żywymi kolorami. Zmierzyliśmy maksymalną jasność na poziomie 457 cd/m2, co przewyższa S5, chociaż poziomy czerni nie są tak dobre. Kolory są dość dokładne, a ekran pokrywa imponującą 91,4% gamy kolorów sRGB.

lg_g3_screen

Wyświetlacz G3 nie jest jednak tak dobry, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Po pierwsze, dodatkowa rozdzielczość nie ma sensu. Umieść S5 obok G3 i spójrz na oba z bliska, a na żadnym z nich nie zobaczysz pikseli. Próbując cię oszukać, ekran jest ostrzejszy, jednak LG wyostrza wszystko na ekranie: działa to w niektórych okolicznościach, szczególnie podczas oglądania zdjęć, ale nie w innych. Niektóre mniejsze teksty stają się trudniejsze do odczytania ze względu na techniki wyostrzania LG.

Po drugie, i poważniej, wyświetlacz o wyższej rozdzielczości powoduje problemy z zarządzaniem energią. Gdy telefon się nagrzewa, jasność jest automatycznie zmniejszana, aby zapobiec przegrzaniu, najpierw do 310 cd/m2, a następnie do 269 cd/m2.

Wyświetlacz
LG G3Samsung Galaxy S5
Rezolucja1440 x 2560 pikseli1080 x 1920 pikseli
Rozmiar ekranu5,5 cala5,1 cala
Jasność457 cd/m2364 cd/m2

Zwycięzca: Samsung Galaxy S5

LG G3 kontra Samsung Galaxy S5: aparat

Jeśli zrobiłeś to samo zdjęcie zarówno za pomocą G3, jak i S5, możesz na pierwszy rzut oka wybaczyć, że aparat LG jest koroną pod względem jakości obrazu, ale nie daj się zwieść. Chociaż zdjęcia na G3 będą ostrzejsze i bardziej szczegółowe, aparat Samsunga jest w rzeczywistości lepszy z tych dwóch.

galaxy-s5_test_photo_1

Jest to konsekwencja wspomnianego wyżej wyostrzania ekranu G3. Jednak podczas oglądania na większym monitorze o wysokiej rozdzielczości zdjęcia zrobione 16-megapikselowym czujnikiem Galaxy wyglądają znacznie ostrzej niż te zrobione 13-megapikselowym LG G3.

Specyfikacje wyjaśniają tę różnicę w jakości. Podczas gdy aparat LG ma czujnik 1/3,06 cala i przysłonę f/2,4, S5 ma zarówno większą przysłonę f2,2 i czujnik 1/2,6 cala, co oznacza, że ​​konfiguracja aparatu może pochłaniać więcej światła.

lg_g3_test_photo

Zgodnie z normą w przypadku flagowych smartfonów, obydwa rejestrują wideo 4K z szybkością 30 klatek na sekundę i wykorzystują szybki autofokus z detekcją fazy, jak droższe lustrzanki cyfrowe i kompaktowe aparaty systemowe.

Jednym z obszarów, w którym G3 pokonuje S5, jest stabilizacja obrazu: ma optyczną stabilizację obrazu, w której S5 jest cyfrowy, co powinno mu pomóc w warunkach słabego oświetlenia. Jednak nadal nie może dorównać S5 w słabych środowiskach.

Aparat fotograficzny
LG G3Samsung Galaxy S5
Megapiksele13 megapikseli16 megapikseli
Przechwytywanie wideo4K przy 30 klatkach na sekundę4K przy 30 klatkach na sekundę
Rozmiar czujnika1/3.06 cala1/2,6 cala
Otwórf/2,4f/2.2
Stabilizacja obrazuOptycznyCyfrowy

Zwycięzca: Samsung Galaxy S5

LG G3 kontra Samsung Galaxy S5: wydajność i bateria

Pod maską oba telefony mają ten sam procesor Qualcomm Snapdragon 801 2,5 GHz i kartę graficzną Adreno 330, chociaż G3 jest obciążony 3 GB pamięci RAM, podczas gdy S5 ma 2 GB. Mimo to S5 nadal ma przewagę nad najnowszym modelem LG, a Galaxy przewyższa G3 w naszych zwykłych testach porównawczych. Różnice nie są jednak ogromne. Najważniejszym z nich była liczba klatek na sekundę w teście gier GFXBench T-Rex 3D. Niesamowicie wysoka rozdzielczość G3 oznaczała, że ​​mógł on obsłużyć tylko 20 klatek na sekundę, podczas gdy Samsung osiągnął 28 klatek na sekundę, ze względu na bardziej rozsądny ekran o niższej rozdzielczości.

Żywotność baterii jest podobna. Podczas gdy oba telefony będą wygodnie działać przez jeden dzień z pozostałym sokiem, w naszych testach porównawczych to S5 wygrywa. W naszym teście podsumowującym wideo, który obejmuje odtwarzanie wideo 720p w trybie samolotowym, z ekranem ustawionym na jasność 120 cd/m2, S5 zużywał 5,2% pojemności baterii na godzinę, podczas gdy G3 pobierał prawie dwukrotnie przy 9,1% na godzinę. godzina.

galaxy-s5-ultra-energooszczędny

Firma LG próbowała złagodzić wszelkie potencjalne problemy z żywotnością baterii, stosując taktyki, takie jak wspomniane powyżej automatyczne przyciemnianie jasności, ale została pokonana przez tryb oszczędzania energii S5 Ultra. Ta sprytna funkcja wyłącza mobilną transmisję danych, ogranicza Cię do małej (konfigurowalnej) listy niezbędnych aplikacji i przełącza wyświetlacz na znacznie mniej obciążający czarno-biały schemat kolorów, co pozwala zyskać kolejne kilka godzin, jeśli przypadkowo zmarnujesz Twój ładunek, gdy jesteś poza domem.

Wydajność i sprzęt
LG G3Samsung Galaxy S5
procesorSnapdragon 2,5 GHz Qualcomm 801Snapdragon 2,5 GHz Qualcomm 801
GPUAdreno 330 Adreno 330
Baran3 GB2 GB
Wynik testu gier20 FPS28 FPS
Wynik testu baterii9,1% na godzinę5,2% na godzinę

Zwycięzca: Samsung Galaxy S5

LG G3 kontra Samsung Galaxy S5: oprogramowanie

Jak to jest naturalne w przypadku dwóch telefonów, które uświetniają naszą listę najlepszych smartfonów z Androidem 2014 roku, oba telefony działają w oparciu o system Android 4.4 KitKat, wzbogacony na różne sposoby; Samsung umieścił na nim swój charakterystyczny interfejs TouchWiz, podczas gdy LG poprawiło wygląd i układ swojej nakładki oraz dodało baterię widżetów. Fantazyjne animacje przejścia LG są ładniejsze dla naszego oka, ale nie ma między nimi zbyt wiele, jeśli chodzi o wygląd i działanie oprogramowania.

lg_g3_ikony

Podoba nam się technologia Samsung Download Booster, która łączy sygnały Wi-Fi i 4G w stylu Voltron, aby zwiększyć prędkość pobierania, ulepszenia ekranu ustawień i aplikację S Health, która może teraz mierzyć puls i poziom stresu za pomocą wbudowanego serca S5 czujnik szybkości.

galaxy-s5-download_booster

Tryb gościa LG G3 jest doskonały (pozwala dzieciom bawić się telefonem bez dostępu do niektórych aplikacji i funkcji), ma dopracowaną szufladę powiadomień i „Smart Notifications”, które mogą dostarczać aktualizacje o ruchu drogowym, przypominać o dzwonieniu do ludzi z powrotem i poda Ci sugestie dotyczące odzieży odpowiedniej do pogody. Nie uznaliśmy tego za zbyt przydatny. Jedną z niezwykle przydatnych funkcji jest jednak tacka na klipsy; ta funkcja zapamiętuje ostatnio skopiowane elementy i pozwala wybierać spośród nich po wybraniu opcji wklejania – absolutny dar dla tych, którzy używają telefonu jako profesjonalnego narzędzia.

Oprogramowanie
LG G3Samsung Galaxy S5
OprogramowanieAndroid 4.4.2 (KitKat)Android 4.4.2 (KitKat)

Zwycięzca: LG G3

LG G3 kontra Samsung Galaxy S5: kompatybilność z urządzeniami do noszenia

Jednym z najbardziej ekscytujących ostatnich osiągnięć technologicznych jest rosnąca liczba urządzeń do noszenia, przy czym zarówno LG, jak i Samsung tworzą własną linię inteligentnych zegarków. Jednak w przeciwieństwie do Apple Watch, którego można używać tylko w połączeniu z iPhonem, zarówno LG G Watch, jak i seria Samsung Galaxy Gear korzystają z systemu Android Wear na różnych urządzeniach.

Samsung-Galaxy Gear

Oznacza to, że oba telefony będą kompatybilne z każdym smartwatchem korzystającym z Android Wear, niezależnie od tego, który producent wyprodukował smartfon; nic nie stoi na przeszkodzie, abyś kupił S5 i sparował go na przykład z LG G Watch R. Jednak niektóre inne urządzenia do noszenia firmy Samsung, takie jak Gear 2, są oparte na systemie operacyjnym Samsung Tizen i jako takie będą działać tylko z niektórymi urządzeniami, takimi jak S5, S4, S4 Zoom, Galaxy Note 3 i Galaxy Mega 6.3.

Jeśli szukasz smartfonów do użytku z urządzeniami do noszenia, ograniczenia wyłączności Samsunga sprawiają, że Galaxy S5 jest lepszym wyborem… chyba że chcesz mieć zegarek Samsung.

Zwycięzca: Samsung Galaxy S5

LG G3 kontra Samsung Galaxy S5: pamięć masowa i łączność

Telefony są trudniejsze do rozdzielenia, jeśli chodzi o przechowywanie i łączność. Każdy z nich ma gniazdo microSD do rozszerzenia pamięci nawet o 128 GB, a oba obsługują technologię NFC. Oba telefony są dostępne w wersjach 16 GB i 32 GB, w każdym z nich można łatwo wymienić baterię, a ponadto są dostępne Wi-Fi Cat4 4G i 802.11ac.

lg_g3_łączność

Pamięć masowa i łączność
LG G3Samsung Galaxy S5
Modele16 GB/32 GB16 GB/32 GB
Rozszerzalna pamięć128 GB128 GB
Wi-Fi802.11ac802.11ac
Bluetooth4.04.0
LTECAT4 4GCAT4 4G
NFC taktak

Zwycięzca: remis

LG G3 kontra Samsung Galaxy S5: werdykt

Podczas gdy LG G3 to bardzo solidny telefon i zdecydowanie można zrobić gorzej, Samsung Galaxy S5 jest tylko trochę lepszy od niego pod wieloma względami. Same różnice mogą nie wydawać się dużymi, ale dodaj je do siebie, a między zbyt telefonami jest czyste powietrze. Jeśli szukasz flagowego smartfona, zgarnij dodatkową gotówkę i wybierz nieco droższy S5; będziesz zadowolony, że to zrobiłeś. 0

Ogólny zwycięzca: Samsung Galaxy S5