LibreELEC vs OpenELEC – co jest dla Ciebie najlepsze?

LibreELEC i OpenELEC to starsze systemy operacyjne dla Kodi. Kiedy pudełka Kodi działały na bardzo ograniczonym sprzęcie, te dwa były głównym systemem operacyjnym. Teraz większość pudeł Kodi ma mocniejszy sprzęt lub Kodi jest zainstalowany na urządzeniach o wyższej specyfikacji, nie mają one takiego samego zasięgu, jak kiedyś. Większość urządzeń może szczęśliwie uruchomić OSMC, które oferuje o wiele więcej, ale to nie znaczy, że LibreELEC i OpenELEC są martwe. Daleko stąd. Wraz z popularnością Raspberry Pi tchnęło nowe życie w LibreELEC i OpenELEC.

LibreELEC vs OpenELEC – co jest dla Ciebie najlepsze?

LibreELEC to widelec oryginalnego OpenELEC. Oba są oparte na systemie Linux i oferują funkcjonalność typu barebone dla starszego sprzętu i nowszych urządzeń kompaktowych. OpenELEC został uruchomiony w 2009 roku i jest prowadzony przez jedną osobę. LibreELEC rozwidlał się w 2016 roku, aby zaoferować inną opcję prowadzoną przez społeczność, a nie osobę.

Aby porównać LibreELEC z OpenELEC, zamierzam podążać typową ścieżką, którą może obrać nowy użytkownik, aby je uruchomić. Obejmuje to instalację, konfigurację, interfejs użytkownika, użyteczność i możliwość dostosowania. Powinno to obejmować większość rzeczy, które chciałbyś wiedzieć.

LibreELEC vs OpenELEC – Instalacja

Instalacja OpenELEC jest dość prosta, gdy zorientujesz się, której wersji systemu operacyjnego potrzebujesz. Istnieją różne wersje dla różnych urządzeń. Ponieważ użyłem Raspberry Pi do przetestowania tych dwóch, pobrałem stabilną wersję Raspberry Pi. Będziesz także potrzebował Etchera do stworzenia obrazu na karcie SD, karcie SD. Strona instalacji OpenELEC ma obecnie wartość 404, więc musiałem szukać gdzie indziej, aby dowiedzieć się, jak ją zainstalować. Po zainstalowaniu było to jednak dość proste.

Instalacja LibreELEC była znacznie łatwiejsza. LibreELEC Wiki zawierało jasne instrukcje, co należy zrobić, oraz listę wymagań u góry strony. Na stronie znajduje się również instalator i aplikacja SD Creator. Ten proces był o wiele łatwiejszy i uruchomił mnie w mniej niż 20 minut.

Logo strony głównej LibreELEC

Wygrana LibreELEC.

LibreELEC vs OpenELEC – Interfejs

LibreELEC i OpenELEC używają standardowego interfejsu Kodi i skóry Estuary. Jeśli znasz Kodi, będziesz tu komfortowo. Strona główna jest bardzo podobna do OSMC lub innej dystrybucji, z której mogłeś korzystać, i sprawia, że ​​znalezienie multimediów i ich odtworzenie jest krótkie. Masz te same menu i te same opcje w tych samych miejscach, więc wybór między nimi jest bardzo mały.

To remis dla interfejsu. Zarówno LibreELEC, jak i OpenELEC używają standardowego interfejsu, więc nie ma między nimi nic do wyboru.

LibreELEC vs OpenELEC – użyteczność

LibreELEC uruchamia się bezpośrednio w Kodi i jest bardzo łatwy w użyciu. Jeśli wcześniej korzystałeś z Kodi, od razu będziesz w domu. Uruchamiasz stronę główną, na której znajdują się twoje menu i opcje. Możesz z łatwością nawigować i wybierać elementy. Cała sekwencja rozruchowa zajmuje tylko kilka sekund i niedługo potem zużyjesz multimedia.

OpenELEC uruchamia się również bezpośrednio do Kodi. Masz tutaj dokładnie takie samo doświadczenie, jak w przypadku LibreELEC, co jest dobrą rzeczą.

Remis za użyteczność. Zarówno LibreELEC, jak i OpenELEC używają tej samej skóry, więc nie ma nic do rozdzielenia tych dwóch.

LibreELEC vs OpenELEC – Dostosowanie

Ponownie, zarówno LibreELEC, jak i OpenELEC używają standardowej dystrybucji Kodi, która zawiera standardowe dostosowania. Dostosowania są dokonywane w Ustawieniach w interfejsie Kodi, więc są identyczne w obu systemach operacyjnych. Istnieje wiele dodatków, które możesz zainstalować na obu i dopóki nie używasz dodatków Kodi na czarnej liście, powinny działać dobrze zarówno na LibreELEC, jak i OpenELEC.

To remis do dostosowywania, ponieważ oba używają tego samego interfejsu użytkownika Kodi.

LibreELEC vs OpenELEC – Inne uwagi

Jak dotąd, z wyjątkiem instalacji, jest to remis między LibreELEC i OpenELEC. Tu właśnie pojawiają się różnice. OpenELEC jest zarządzany przez jednego faceta i chociaż jest oddany, to podejście ma oczywiste ograniczenia. LibreELEC jest zarządzany przez zespół i ma tę zaletę, że więcej mózgów robi więcej rzeczy.

LibreELEC jest aktualizowany co miesiąc, ściśle współpracuje z Kodi i regularnie łata. OpenELEC jest również aktualizowany i ściśle współpracuje z Kodi, ale tylko jedna osoba może zrobić. LibreELEC wydaje się działać nieco szybciej na moim Raspberry Pi 3 niż OpenELEC. Chociaż nie mogę tego określić ilościowo, inni powiedzieli to samo.

Słoń w pokoju z OpenELEC to ochrona. Ma dobrze znane luki w zabezpieczeniach, w tym niepodpisane aktualizacje, problemy z działaniem HTTPS i nie ma możliwości zmiany hasła roota, chyba że stworzysz niestandardową kompilację. Mogło się to zmienić od czasu pisania, więc warto sprawdzić, czy planujesz go zainstalować.

Moim zdaniem to wygrana LibreELEC. Społeczność może osiągnąć znacznie więcej niż jednostka, a bezpieczeństwo jest podstawowym wymogiem w każdym systemie operacyjnym. Nawet jeśli te słabości zostały już załatane, fakt, że one tam były, sprawia, że ​​zastanawiasz się, co jeszcze zostało pominięte.

LibreELEC vs OpenELEC – Podsumowanie

W codziennym użytkowaniu myślę, że jest bardzo mało do wyboru między LibreELEC a OpenELEC. Oba używają standardowego Kodi, oba działają dobrze na Raspberry Pi i oba mają zalety związane z kompilacją Kodi. Z tego właśnie powodu nie ma między nimi wyboru pod względem dostosowania, użyteczności i interfejsu.

Dla początkujących, którzy dopiero zaczynają, LibreELEC jest drogą do zrobienia. Instalacja to pestka, działa dobrze na różnych urządzeniach i jest tam znacznie więcej wsparcia. Społeczność jest bardzo pomocna, a cały projekt wydaje się znacznie lepiej prowadzony. Z tego powodu LibreELEC dostaje mój głos.

Co sądzisz o pytaniu LibreELEC vs OpenELEC? Wolisz jedno od drugiego? Opowiedz nam o tym poniżej, jeśli tak!