Formularze Google a formularze Microsoft

Potrzebujesz stworzyć ankietę lub ankietę? Co powiesz na zabawny quiz dla dzieci?

W przeszłości tego typu formularze trzeba było tworzyć od podstaw za pomocą edytora tekstu. Ale Google znalazł na to rozwiązanie. Stworzyli Formularze Google, a Microsoft wkrótce poszedł w ich ślady.

Ale która forma jest dla Ciebie odpowiednia?

To zależy od tego, co chcesz zrobić.

Poznaj zalety i wady zarówno Google Forms, jak i Microsoft Forms, aby wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb.

Formularze Google a formularze Microsoft

Zarówno Google Forms, jak i Microsoft Forms oferują te same podstawowe funkcje, więc wybór między nimi może być trudny. Niektóre z tych podstawowych funkcji obejmują:

Szablony pytań i odpowiedzi

Przede wszystkim obie formy dają możliwość wyboru sposobu zadawania pytań i rejestrowania odpowiedzi. Ale Google wyprzedza nieco Microsoft w tej dziedzinie, oferując więcej możliwości wyboru w zakresie typów pytań.

Odpowiedzi wielokrotnego wyboru są podstawą, ale Google pozwala również użytkownikom tworzyć formularze, które wymagają odpowiedzi tekstowych i w skali liniowej. Możesz nawet użyć wielu sekcji w jednym formularzu lub dodać logikę warunkową do swoich formularzy Google.

Z drugiej strony Microsoft nie obsługuje wielu oddzielnych sekcji. W formularzach MS można używać rozgałęziania lub logiki warunkowej, ale wybór typów formularzy jest ograniczony do sześciu opcji, takich jak tekst i odpowiedzi wielokrotnego wyboru.

Udostępnianie i współpraca z innymi

Oba narzędzia umożliwiają udostępnianie formularzy innym.

W przypadku firmy Microsoft wystarczy aktywny identyfikator MS ID, aby udostępnić łącze bezpośrednio lub za pośrednictwem poczty e-mail. Możesz także użyć funkcji osadzania na stronach internetowych. Nie możesz jednak ograniczyć, kto może kliknąć link, chyba że masz płatną subskrypcję. Nie możesz również dodawać współpracowników za pomocą bezpłatnej wersji Microsoft Forms.

Google umożliwia udostępnianie linków w taki sam sposób, jak robi to Microsoft, ale pozwala także dodawać współpracowników bez wydawania dodatkowych pieniędzy. Aby dodać kogoś jako współpracownika, potrzebujesz tylko działającego adresu e-mail. Google zapewnia również większą kontrolę nad tym, kto widzi formularz, dzięki opcjom edycji określającym, kto ma dostęp lub kto może dodawać współpracowników.

Król szablonów

O ile nie pracujesz w branży projektowej lub nie masz dużo czasu na naukę, prawdopodobnie potrzebujesz szablonu, który możesz po prostu podłączyć i odesłać. Tutaj błyszczy Google.

Mają szeroki wybór opcji, od eleganckich zaproszeń na 50. rocznicę twoich dziadków po zwykłą ankietę tekstową dla zespołu. Za pomocą tej prostej funkcji możesz zarządzać większością potrzeb związanych z formularzami.

Niestety, Microsoft nie do końca dogonił tego rodzaju selekcję i łatwość.

Stylizowane formularze

Ok, więc Microsoft może nie mieć najlepszego wyboru szablonów w porównaniu z Google. Ale możesz to przeoczyć z ich różnorodnością tematów. Jeśli jesteś pedantem do motywów graficznych, które przenoszą się przez cały formularz, Microsoft może być tutaj wyraźnym zwycięzcą.

Nie oznacza to, że Google nie oferuje wyboru motywów. Robią. Mogą nie być tak atrakcyjne i dynamiczne jak motywy Microsoftu, ale jeśli chcesz iść na kompromis z podstawowym schematem kolorów, wybór szablonów Google jest tego wart.

Są to więc podstawowe funkcje, które udostępniają zarówno Formularze Google, jak i Formularze Microsoft. Przejdźmy teraz do rzeczy, które są unikalne dla każdej formy.

Unikalne funkcje formularzy firmy Microsoft

Firma Microsoft ma kilka konkretnych funkcji, które mogą być dla Ciebie decydującym czynnikiem:

Kody QR

Microsoft Forms udostępnia kody QR, które pomogą Ci dzielić się miłością. Może nie jest to funkcja niezbędna, ale ułatwia użytkownikom urządzeń mobilnych i tabletów dostęp do formularza i odpowiadanie. Nadaje mu również bardziej nowoczesny charakter, wykorzystując technologię, która jest dziś ważna.

Jako bonus użytkownicy mogą również pobrać kod QR lub dodać go do innych wiadomości, takich jak e-maile, w celu uzyskania lepszej dostępności.

Obsługa arkuszy kalkulacyjnych

Zarówno Google Forms, jak i Microsoft Forms oferują obsługę odpowiedniego pakietu arkuszy kalkulacyjnych. Różnica polega na tym, jak działa wbudowana obsługa. Dla użytkowników MS oznacza to otwarcie aktywnego pakietu Office i pobranie arkusza kalkulacyjnego do systemu. Gdy to zrobisz, możesz zaimportować z niego dane formularza.

Unikalne funkcje formularzy Google

Nadal nie możesz się zdecydować co do Formularzy Google?

Spójrz na kilka ekskluzywnych funkcji, których nie znajdziesz w Microsoft Forms:

Przesyłanie plików

Jeśli chcesz śledzić zadania na uczelni lub w szkole, Formularze Google umożliwiają przesyłanie plików. Ta funkcja ułatwia, jeśli potrzebujesz formularzy do weryfikacji dokumentów.

Obsługa arkuszy kalkulacyjnych

Jak wspomniano powyżej, zarówno Microsoft, jak i Google oferują wbudowaną obsługę swoich odpowiednich programów arkuszy kalkulacyjnych. Ale Google trochę to ułatwia, ponieważ informacje są przechowywane w chmurze. Oznacza to, że zamiast pobierać arkusz kalkulacyjny, wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby otworzyć arkusz. Nie wymaga dodatkowego pobierania.

Formularze Google a formularze Microsoft dla quizów

Kto jest wyraźnym zwycięzcą quizów?

Niestety odpowiedź nie jest prosta.

Zarówno Google Forms, jak i Microsoft Forms oferują różnorodne opcje tworzenia quizów. Tak więc naprawdę zależy to od tego, jak skomplikowane planujesz tworzyć quizy.

Skorzystaj z Microsoft Forms, jeśli chcesz:

  • Zobacz podgląd formularza za pomocą wbudowanego komputera stacjonarnego lub telefonu komórkowego

  • Użyj opcji udostępniania, takich jak kod QR, osadź w OneNote

  • Importuj dane lub eksportuj wyniki za pomocą programu Excel

  • Ustaw daty rozpoczęcia i zakończenia z określonymi godzinami dostępu. Następnie wyświetl średni czas na ukończenie quizu

Skorzystaj z Formularzy Google, jeśli chcesz:

  • Użyj funkcji przesyłania plików do weryfikacji dokumentów
  • Uporządkuj pytanie na wielu stronach

  • Udostępnij w mediach społecznościowych za pomocą udostępniania linków

  • Wejdź w interakcję z Arkuszem Google na żywo

Jeśli uważasz, że nie będziesz potrzebować żadnej z wymienionych funkcji, możesz użyć dowolnego pakietu formularzy do utworzenia quizu. Oba pełnią podobne podstawowe funkcje z wyjątkami wymienionymi powyżej.

Dodatkowe często zadawane pytania

Co to są Microsoft Forms w Office 365?

Microsoft Forms w Office 365 umożliwia tworzenie różnych formularzy do celów osobistych, biznesowych i edukacyjnych. Ale potrzebujesz płatnej subskrypcji, aby uzyskać dostęp do programów MS Suite w Microsoft 365.

Dostęp do Microsoft Forms można uzyskać na cztery sposoby:

• Przez przeglądarkę internetową

• OneDrive dla Firm

• ExcelOnline

• OneNote Online

Pamiętaj jednak, że potrzebujesz ważnych danych logowania 365, aby uzyskać dostęp do programu Formularze.

Jak korzystać z formularzy Microsoft?

Jednym z najprostszych sposobów korzystania z Microsoft Forms jest korzystanie z przeglądarki internetowej.

Aby rozpocząć, wykonaj następujące czynności:

• Przejdź do witryny Microsoft Forms

• Zaloguj się przy użyciu poświadczeń służbowych Microsoft 365, poświadczeń szkolnych lub konta MS

• Kliknij Nowy formularz

• Nazwij formularz

• Wybierz Dodaj pytanie

• Wybierz typ pytania

• Kliknij sekcję, aby uporządkować sekcje pytań

Pytania do wyboru:

• Wprowadź tekst pytania i każdego wyboru

• Wybierz Dodaj opcję, aby dodać więcej opcji lub Dodaj opcję „Inne” dla innego tekstu wyboru

• Kliknij przycisk kosza obok wyboru, aby go usunąć

• Wybierz trzy poziome kropki dla Więcej i Pomieszaj, aby losowo wymieszać opcje

Formularz jest automatycznie zapisywany podczas jego tworzenia.

Jakie są alternatywy dla formularzy Google?

Jeśli Formularze Google nie zapewniają wymaganego poziomu dostosowania, możesz również wypróbować te alternatywy:

AnkietaMałpa

Jeśli chcesz używać programu formularzy do celów biznesowych, takich jak uzyskiwanie opinii klientów lub ankiety dotyczące badań rynku, SurveyMonkey może być dobrym rozwiązaniem. Nie jest całkowicie darmowy, ale otrzymujesz do 10 pytań za darmo.

KapitanForma

Szukasz alternatywy dla WordPressa? CaptainForm to wtyczka formularzy, która zawiera różne szablony, a także edytor przeciągania i upuszczania. Oferują również bezpłatny plan, więc możesz go najpierw wypróbować.

Czy możesz używać Formularzy Google w Microsoft Teams?

Tak, istnieje możliwość korzystania z Formularzy Google w zespołach Microsoft. Oto jak edytować niektóre ustawienia i zacząć korzystać z formularzy w MS Teams:

• Zapisz formularz Google na Dysku i utwórz kopię

• Otwórz kopię Formularza Google

• Kliknij ikonę koła zębatego Ustawienia w kopii formularza

• Pod nagłówkiem „Wymaga logowania” odznacz „Ogranicz do 1 odpowiedzi”

• Kliknij Zapisz

• Wybierz Udostępnij w kopii formularza

• Kliknij ikonę łącza i wybierz Kopiuj

• Przejdź do Microsoft Teams i udostępnij skopiowany link

Jak przekonwertować formularze Google na formularze Microsoft?

Istnieje wiele sposobów przenoszenia dokumentów z G Suite do Microsoft Suite, ale niestety nie obejmuje to formularzy. Możesz wypróbować aplikacje innych firm, ale nie ma gwarancji, że dane pozostaną nienaruszone.

Czy Formularze Google są takie same jak Formularze Microsoft?

Formularze Google i Microsoft Forms mają wiele takich samych podstawowych funkcji z kilkoma kluczowymi różnicami. Przede wszystkim oba pakiety formularzy działają dobrze w ich własnych ekosystemach biurowych, ale nie w innych.

Bądź kreatywny dzięki formularzom

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz quiz matematyczny dla klasy, czy otrzymujesz informacje zwrotne od swojego zespołu, istnieje wiele sposobów korzystania z programu formularzy. Korzystanie z Google lub Microsoftu może być oczywiste, ponieważ korzystasz z pakietu biurowego, który posiadasz, ale to nie są jedyne opcje.

Wypróbuj oba i zobacz, który z nich jest dla Ciebie najlepszy. Może się okazać, że niektóre sytuacje wymagają jednego programu zamiast innego, i to też jest w porządku!

Wolisz Microsoft Forms czy Google Forms? Powiedz nam dlaczego w sekcji komentarzy poniżej.