Jak uzyskać dostęp do konfiguracji routera bez hasła?

Utrata danych logowania do routera jest zjawiskiem powszechnym i może mieć wiele przyczyn. Pierwszym powodem jest to, że niekoniecznie muszą to być poświadczenia, które sam ustawisz, ponieważ routery często mają prefiksy z nazwami użytkowników i hasłami.

Jak uzyskać dostęp do konfiguracji routera bez hasła?

Na przykład w użytku domowym często używa się nazwy użytkownika Administrator a hasło może być Administrator też, lub po prostu hasło. Jeśli router pochodzi od dostawcy usług internetowych (ISP), nazwa użytkownika to zwykle Administrator, ale ma przedrostek hasło, które dostawca usług internetowych ustawia dla wszystkich swoich routerów.

Inny scenariusz: być może kupiłeś od kogoś używany router, ale zapomniał przekazać ci dane uwierzytelniające, aby uzyskać dostęp do konfiguracji routera. Wystarczy powiedzieć, że brak tych informacji pod ręką jest dość powszechny i ​​można go łatwo rozwiązać. Jeśli będziesz postępować zgodnie z instrukcjami, szybko odzyskamy Twoje dane uwierzytelniające router.

Jak uzyskać dostęp do routera

Dostęp do routera jest dość łatwy. Musisz mieć przeglądarkę na swoim komputerze, taką jak Mozilla Firefox, Google Chrome, a nawet domyślną opcję Microsoft Edge lub Internet Explorer.

 1. Po otwarciu wybranej przeglądarki wpisz adres IP routera w pasku adresu i naciśnij „Enter” na klawiaturze.
  • Większość routerów użyje podobnego adresu IP. Na przykład większość routerów Linksys używa 192.168.1.1, a także innych marek.

Jeśli nie znasz swojego adresu IP, możesz wykonać następujące kroki, aby to ustalić:

 1. otwarty Wiersz polecenia w systemie Windows

 2. Wpisz ipconfig/all.

 3. Gdy wyświetli wyniki, po prostu poszukaj Brama domyślna lista, a to pokaże ci adres IP.

 4. Następnie możesz pobrać ten adres IP i wprowadzić go w swojej przeglądarce.

Jeśli masz problemy z połączeniem, zalecamy podłączenie kabla Ethernet do komputera lub laptopa, za pomocą którego próbujesz się zalogować do routera. Jest to powszechna praktyka, ponieważ zmniejsza możliwość zerwania połączenia podczas konfiguracji routera. Nie tylko to, ale zapewnia, że ​​​​twój router jest routerem, do którego uzyskujesz dostęp, ponieważ możesz bardzo łatwo uzyskać dostęp do routera innej osoby w okolicy, jeśli ma podobny model, adres IP i konfigurację poświadczeń.

Gdy to zrobisz, powinno to doprowadzić Cię do strony logowania, na której możemy zacząć próbować różnych haseł, jak opisano w następnej sekcji.

Odzyskiwanie poświadczeń logowania

Jeśli wiesz, że nie zmieniłeś informacji, aby dostać się do routera, nazwę użytkownika i hasło można (zazwyczaj) łatwo znaleźć.

Zapoznaj się z instrukcją!

Często instrukcja dołączona do routera zawiera domyślną nazwę użytkownika i hasło wymienione gdzieś lub nawet na odwrocie instrukcji. Jeśli nie otrzymałeś instrukcji obsługi routera, zawsze możesz sprawdzić numer modelu routera w Google. Zwykle możesz dostać darmową wersję podręcznika w formacie PDF, a tam znajdziesz hasło i nazwę użytkownika.

Naklejki lub notatki

Czasami producenci umieszczają naklejki z tyłu routera z takimi informacjami, jak numer seryjny, numer modelu itp. Czasami z tyłu routera można znaleźć również naklejkę zawierającą dane logowania, chociaż jest to coraz mniej powszechne w wysiłkach na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa.

Wypróbuj domyślne hasło

Zawsze możesz też wypróbować domyślną nazwę użytkownika i hasło. Najczęściej nazwą użytkownika będzie Administrator a hasło będzie Administrator także. Inną powszechną konfiguracją poświadczeń jest Administrator jako nazwa użytkownika i hasło jako hasło. W rzadszych przypadkach hasło będzie puste, więc po wpisaniu Administrator jako nazwę użytkownika możesz po prostu nacisnąć przycisk „Enter” na klawiaturze, aby zalogować się bez wypełniania pola hasła.

Skonsultuj się ze swoim dostawcą usług internetowych

Jeśli odebrałeś router od usługodawcy internetowego, uzyskanie nazwy użytkownika i hasła może być tak proste, jak podniesienie telefonu i zadzwonienie do niego. Jeśli poświadczenia nie są domyślną opcją, jak wspomnieliśmy powyżej, wiele firm będzie miało ustawione hasło, czasami zawierające w jakiś sposób nazwę firmy.

Sprawdź to w Internecie

Wreszcie, znalezienie hasła do routera może być tak proste, jak uzyskanie dostępu do www.routerpasswords.com. Wybierasz markę routera, a witryna podaje listę numerów modeli powiązanych z tą marką. Po dopasowaniu routera do jednego z wymienionych numerów modeli jest to tak proste, jak użycie dostarczonych informacji logowania.

Zresetuj router

Jeśli żadna z powyższych opcji nie zadziałała, będziesz musiał przywrócić router do ustawień fabrycznych, aby się do niego dostać. Ogólnie rzecz biorąc, jest to ten sam proces od routera do routera. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

 1. Naciśnij przycisk resetowania.
  • Prawie wszystkie będą miały przycisk resetowania, który możesz nacisnąć. Może to być przycisk na zewnątrz routera lub otworek (otwory są często używane, aby routery nie zostały przypadkowo zresetowane, z pewnym pomyleniem go z przyciskiem zasilania), w którym przycisk można nacisnąć spinaczem do papieru.

 2. Przytrzymaj ten przycisk resetowania przez 10 sekund przy włączonym zasilaniu.

Gdy to zrobisz, router sam się zresetuje i będziesz mógł zalogować się przy użyciu domyślnej nazwy użytkownika i hasła, jak omówiliśmy powyżej.

Pamiętaj, że resetowanie routera powoduje zresetowanie wszystko do ustawień fabrycznych. Jeśli masz przekierowane porty, specjalne ustawienia sieciowe lub inne niestandardowe konfiguracje, wszystko to zostanie usunięte i przywrócone do domyślnych ustawień fabrycznych. Po zakończeniu resetowania będziesz musiał ponownie wszystko skonfigurować.

Zmień swoje hasło

Gdy w końcu będziesz mógł dostać się do routera, zdecydowanie zalecamy zmianę domyślnego hasła. Jeśli mieszkasz w zatłoczonym obszarze, a sygnał Wi-Fi jest wystarczająco silny, inne osoby mogą łatwo zalogować się do konfiguracji routera i zamienić ustawienia. W końcu skoro hasła takie jak Administrator oraz hasło są dość powszechne, nie byłoby zbyt trudno dostać się do czyjegoś routera przy niezmienionych ustawieniach. To powiedziawszy, konieczne jest, abyś to zmienił.

Zmiana hasła różni się od routera do routera; jednak jest to podobny proces. Na przykład, aby to zrobić na routerach Century Link:

 1. W desce rozdzielczej routera przejdź do Zaawansowane

 2. Przejdź do Bezpieczeństwo > Hasło administracyjne

 3. Ustaw hasło, aby zmienić domyślne hasło.

Niektóre routery obsługują nawet odzyskiwanie hasła, dzięki czemu można odzyskać utracone hasło bez konieczności resetowania wszystkich konfiguracji. Jeśli jest to opcja, zalecamy jej włączenie.

Aby uniknąć problemów w przyszłości, przechowuj swoją nazwę użytkownika lub hasło w bezpiecznym miejscu, na przykład w zaszyfrowanej bazie danych haseł. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł o tym, jak możesz zabezpieczyć swoje hasła w bazie danych za pomocą LastPass.

Zawijanie

Jeśli zgubisz hasło do routera, nie martw się. Bardzo łatwo go odzyskać, jeśli nie masz nic przeciwko spędzeniu trochę czasu na ponownej konfiguracji ustawień.

Jeśli masz jakieś pytania, doświadczenia, wskazówki lub triki związane z resetowaniem konfiguracji routera, podziel się nimi w sekcji komentarzy poniżej!