Jak stworzyć nowy szablon w Notion

Właściwy wybór szablonów w Notion może zwiększyć Twoją produktywność. Niezależnie od tego, czy pracujesz nad projektem zespołowym, umawiasz się na spotkania, czy śledzisz swoje finanse, idealny układ może pomóc w znacznie szybszym zorganizowaniu zadań. Notion oferuje wiele gotowych szablonów, ale co, jeśli żaden z nich nie jest dla Ciebie odpowiedni? Na szczęście Notion umożliwia tworzenie własnych szablonów.

W tym świetle przedstawimy Ci przewodnik krok po kroku, jak tworzyć nowe szablony na różnych platformach.

Jak utworzyć nowy szablon w Notion na komputerze z systemem Windows, Mac lub Chromebook?

Dodawanie własnych szablonów na komputerze jest dość proste. Punktem wyjścia do tworzenia szablonu jest dodanie przycisku szablonu do swojej strony. Po wstawieniu będziesz mógł zaprojektować swój szablon zgodnie ze swoimi preferencjami. Aby wygenerować przycisk szablonu i wypełnić go swoją treścią, oto co musisz zrobić:

 1. Dodaj przycisk, naciskając symbol „+” znajdujący się na lewym marginesie. Przewiń w dół, aż dojdziesz do opcji "Przycisk szablonu". Alternatywnie wpisz /template i naciśnij Enter.

 2. Zmień nazwę przycisku w sekcji „Nazwa przycisku”.

 3. Zacznij przeciągać elementy, które chcesz dodać do szablonu. Możesz dołączyć tekst, pola wyboru, wypunktowania, nagłówki lub cokolwiek innego, czego potrzebujesz. Możesz nawet dodawać podstrony do swoich szablonów i duplikować treść po naciśnięciu przycisku szablonu.

 4. Po zakończeniu tworzenia naciśnij przycisk "Zamknij" w prawym górnym rogu okna. To zakończy konfigurację i możesz teraz nacisnąć przycisk szablonu, aby przejść do utworzonej treści.

Dobrym przykładem wykorzystania przycisku szablonu w celu ułatwienia tworzenia treści jest dodawanie elementów do list rzeczy do zrobienia. Na przykład możesz skonfigurować przycisk szablonu, aby wstawić dodatkowe pola wyboru do listy.

Więc zamiast ręcznie tworzyć pola wyboru, możesz kliknąć przycisk szablonu, a pojawi się pole wyboru. Możesz nawet dostosować położenie nowych pól wyboru. Na przykład, jeśli umieścisz przycisk szablonu na górze listy, nowe pole wyboru pojawi się pod nim. Z drugiej strony umieszczenie przycisku szablonu jako ostatniego elementu na liście spowoduje utworzenie nad nim pola wyboru.

Jak stworzyć nowy szablon w Notion na iPhonie lub urządzeniu z Androidem?

Niestety nie możesz tworzyć nowych szablonów, jeśli używasz Notion na urządzeniu mobilnym. Oznacza to, że jesteś ograniczony do wbudowanych szablonów dla swoich stron.

Jednak nadal istnieje szeroki wachlarz szablonów, których możesz użyć, które mogą spełnić wiele wymagań. Na przykład wersja aplikacji Notion na Androida zawiera następujące szablony i wiele innych:

 1. Notatki ze spotkania
 2. Lista rzeczy do przeczytania
 3. Podania o pracę
 4. Notatki klasowe
 5. Plany lekcji
 6. Listy rzeczy do zrobienia
 7. Dziennik
 8. Lista rzeczy do przeczytania
 9. Planista podróży
 10. Śledzenie nawyków

Jak edytować zawartość przycisku szablonu?

Modyfikowanie zawartości wyzwalanej przez przycisk szablonu jest również dość proste na komputerach PC. W rzeczywistości jest prawie identyczny z procesem tworzenia przycisku szablonu. Oto, co musisz zrobić:

 1. Najedź na przycisk szablonu i naciśnij symbol koła zębatego znajdujący się po prawej stronie.

 2. To otworzy opcje konfiguracji. Wprowadź dowolne zmiany, takie jak dodawanie nowych elementów lub usuwanie starych.

 3. Po dokonaniu ostatecznej edycji naciśnięcie „ESC” lub dotknięcie innego szablonu spowoduje automatyczne zapisanie wprowadzonych zmian.

Jakie inne działania możesz wykonać za pomocą przycisku szablonu?

W zależności od charakteru Twojej przyszłej pracy, może być konieczne użycie danych z Twojego szablonubutton na innej stronie. Ponadto, jeśli czujesz, że nie potrzebujesz już przycisku szablonu, warto wiedzieć, jak go usunąć. Ogólnie rzecz biorąc, dostęp do wielu funkcji przycisków szablonów można uzyskać w następujący sposób:

 1. Najedź na przycisk szablonu i naciśnij symbol koła zębatego znajdujący się po prawej stronie. Możesz także kliknąć prawym przyciskiem myszy przycisk, aby wyświetlić listę funkcji.

 2. Kliknij opcję „Komentarz”, aby dodać komentarz do przycisku szablonu.

 3. Naciśnij opcję „Kopiuj link”, aby skopiować linki do kotwicy na przycisk i umożliwić wklejenie ich w innym miejscu.

 4. Naciśnij opcję "Duplikuj", aby wygenerować przycisk, który będzie miał te same funkcje, co ten, nad którym pracujesz.

 5. Naciśnij opcję „Przenieś do”, aby przenieść przycisk na inną stronę.

 6. Naciśnij opcję „Usuń”, aby usunąć przycisk szablonu. Zastanów się dobrze przed usunięciem przycisku, ponieważ będziesz musiał utworzyć go od podstaw, aby ponownie go użyć.

Jak generować zagnieżdżone szablony treści?

Zawartość zagnieżdżona odnosi się do typu zawartości włączonej do innego elementu, takiego jak tekst, obraz lub lista rzeczy do zrobienia. Możesz utworzyć przycisk szablonu zawierający zagnieżdżoną treść w ten sposób:

 1. Zaprojektuj treść, którą chcesz powielić.

 2. Przeciągnij zawartość na listę przełączania lub na stronę.

 3. Wygeneruj przycisk szablonu i umieść listę przełączników lub stronę w segmencie „Szablon” w sekcji konfiguracji.

 4. Naciśnij przycisk „Zamknij” i przenieś przycisk szablonu do dowolnego obszaru strony.

Czy możesz tworzyć cotygodniowe agendy za pomocą szablonów Notion?

Ponieważ planowanie tygodnia jest integralną częścią twojego życia osobistego i biznesowego, opracowanie odpowiedniego cotygodniowego planu ma kluczowe znaczenie. Na szczęście Notion ma odpowiednie narzędzie, które pomoże Ci zaprojektować idealny plan. Ponownie możesz to zrobić, dostosowując szablony. Oto, co możesz zrobić, aby stworzyć tygodniowy program za pomocą Notion:

 1. Wygeneruj pustą stronę.

 2. Utwórz swój szablon, naciskając symbol „+” i wybierając opcję „Szablon”.

 3. Wstaw funkcję „Rozpocznij nowy dzień” w polu „Nazwa przycisku”.

 4. Wstaw kolejną stronę do pola szablonu, uzyskując dostęp do opcji reprezentowanych przez symbol „+”.

 5. Na nowej stronie dodaj opcję „Dzień (DATA)” zamiast „Bez tytułu”. Ponieważ jest to strona szablonu, a nie rzeczywista strona, wszystko, co na niej wstawisz, zostanie zduplikowane za każdym razem, gdy naciśniesz przycisk szablonu.

 6. Dodaj dowolne elementy do strony, w zależności od tego, co ma zawierać twoje dni. Na przykład możesz wybrać wyświetlanie kalendarza, notatek i codziennych zadań.

 7. Wróć do strony „Program tygodniowy”.

 8. Na koniec możesz każdego ranka nacisnąć „Rozpocznij nowy dzień”. Stworzy to szablon, który możesz wypełnić swoimi codziennymi zadaniami i innymi elementami.

Twoje opcje są nieograniczone

Teraz, gdy wiesz, jak tworzyć nowe szablony w Notion, nie musisz trzymać się gotowych ustawień. Dodanie przycisku szablonu umożliwia modyfikowanie obszaru roboczego na wiele sposobów. W rezultacie możesz projektować szablony w sposób zapewniający produktywność i efektywność zarówno na poziomie biznesowym, jak i osobistym. Gdy będziesz coraz lepszy w tworzeniu szablonów, zaczniesz odkrywać nowe metody utrzymywania wszystkich swoich zobowiązań we właściwy sposób i pod kontrolą.

Czy próbowałeś swoich sił w tworzeniu nowych szablonów w Notion? Czy używałeś ich do tworzenia spersonalizowanych list rzeczy do zrobienia, cotygodniowych planerów lub czegoś innego? W jaki sposób niestandardowe szablony pomogły Ci poradzić sobie z codziennymi zadaniami? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.